Rekomendacje na stanowiska sędziowskie Sądu Najwyższego. KRS wskazała nazwiska

2021-10-15, 11:39

Rekomendacje na stanowiska sędziowskie Sądu Najwyższego. KRS wskazała nazwiska
Krajowa Rada Sądownictwa. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Siedmioro kandydatów na sędziów Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego wskazała Krajowa Rada Sądownictwa. Rekomendacje z awansem do SN uzyskało dwoje sędziów sądów okręgowych, radcowie prawni i adwokat.

Konkurs w tej sprawie Krajowa Rada Sądownictwa przeprowadziła w czwartek. Na siedem stanowisk sędziowskich w SN zgłosiło się jedenaście osób. Ostatecznie rekomendację uzyskali: radca prawny Jarosław Czerw, sędzia Sądu Okręgowego w Bydgoszczy Romuald Dalewski, radca prawny Krzysztof Grzesiowski, adwokat Piotr Kwiecień, radca prawny Robert Stefanicki, radca prawny Agnieszka Żywicka oraz sędzia Sądu Okręgowego w Elblągu Renata Żywicka.

Powiązany Artykuł

twitter ziobro free 1200.jpg
"Ma skłonić Polskę, by uległa szantażowi, ale to się nie uda". Zbigniew Ziobro o orzeczeniu TSUE

W Izbie Pracy SN orzeka obecnie 13 sędziów. Z tego grona jedynie sędzia Leszek Bielecki został nominowany przez obecną KRS. Zgodnie z przepisami wnioski o powołanie sędziów trafią do prezydenta po uprawomocnieniu się. KRS musi jeszcze sporządzić uzasadnienie, po czym kandydaci będą mieli możliwość odwołania się od uchwały do SN.

Negatywna opinia TSUE o KRS

Rozstrzyganie konkursów sędziowskich przez obecną KRS budzi wątpliwości części środowiska prawniczego i niektórych polityków. W lipcu br. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok, w którym orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE.

Czytaj również:

TSUE uznał przy tym, że proces powoływania sędziów Sądu Najwyższego, w tym członków Izby Dyscyplinarnej, w dużym stopniu zależy od organu (Krajowej Rady Sądownictwa), "którego struktura została poddana bardzo dużym zmianom przez polską władzę wykonawczą i ustawodawczą, i którego niezależność może wzbudzać uzasadnione wątpliwości".

KRS konsekwentnie przekonuje, że nie ma żadnego powodu do kwestionowania jej niezależności. W stanowisku wydanym po orzeczeniu unijnego trybunału KRS wyraziła głęboki niepokój i rozczarowanie stwierdzeniami zawartymi w wyroku.

ng

Polecane

Wróć do strony głównej