Dziś spotkanie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Rzecznik MZ: przedstawimy perspektywę wzrostu wynagrodzeń

2021-10-15, 06:53

Dziś spotkanie Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Rzecznik MZ: przedstawimy perspektywę wzrostu wynagrodzeń
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- Na piątkowym spotkaniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia przedstawimy perspektywę wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia na przyszły rok; liczymy na konstruktywny dialog - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Powiązany Artykuł

twitter Paweł Rychlik 1200.jpg
"Ich oczekiwania są w tym momencie niemożliwe do zaspokojenia". Paweł Rychlik o protestach medyków

Spotkanie zespołu planowane jest w piątek o godz. 11 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie. - Przedstawimy na Zespole Trójstronnym perspektywę wzrostu wynagrodzeń w ochronie zdrowia na przyszły rok. Podkreślam, że mówimy tu o wzroście nakładów na wynagrodzenia o ok. 6 mld zł w pół roku. Taka kwota na same pensje nie zdarza się często – powiedział Andrusiewicz.

- Chcemy, by na ten temat wypowiedziała się strona społeczna, czyli związki zawodowe jak i pracodawcy. Liczymy na konstruktywny dialog w interesie pracowników ochrony zdrowia, dialog, którego niestety nie chcieli podjąć protestujący. Choć ich oczywiście również zapraszamy do rozmów – dodał.

Na kilku spotkaniach przedstawicieli MZ i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie strony nie doszły do porozumienia.

Czytaj także:

Wiceminister zdrowia Piotr Bromber wskazywał tydzień temu, że komitet odrzucił chęć dalszych rozmów i zapowiedział, że na zespole trójstronnym będą prowadzone prace m.in. nad wzrostem wynagrodzeń w ochronie zdrowia na kolejne lata.

Minister Niedzielski mówił w poniedziałek w Gdańsku, że resort jest zdeterminowany, aby rozwiązać problem, nie przedłużać rozmów, pokazać konkretną ofertę. - Położyliśmy na stole bardzo konkretną ofertę wzrostu wynagrodzeń od lipca 2022 roku, (...) oferta ta została odrzucona bez głębszego uzasadnienia - ocenił. - To już jest kolejna sytuacja, kiedy namawiamy do rozmowy, zapraszamy do stołu, gdzie przedstawiamy bardzo merytoryczne, przemyślane propozycje i to jest niestety kontestowane bez żadnej argumentacji – przekonywał.

Dlatego - jak wyjaśniał - w kierownictwie Ministerstwa Zdrowia zapadła decyzja, by "ciężar negocjacji przerzucić do zespołu trójstronnego, który integruje pracodawców, związki zawodowe". - Tam będziemy chcieli w tym tygodniu lub następnym podpisać porozumienie i zaproponować warunki, które pokazywaliśmy komitetowi protestacyjnemu – przekazał szef MZ.

Apel do szefa MZ

W środę o powrót do rozmów z protestującymi zaapelowali do szefa MZ prezesi samorządów zawodów medycznych - prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas, a także prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk. - Jesteśmy do dyspozycji, wróćmy do rozmów, urealnijmy dialog – mówili na wspólnej konferencji w Warszawie. - Należy wypracować konsensus, a dopiero później toczyć rozmowy na zespole trójstronnym – przekonywali.

Czytaj także:

- Mam nadzieję, że zespół trójstronny, zanim podpisze jakiekolwiek porozumienie z ministrem zdrowia w sprawie poprawy sytuacji w systemie, skonsultuje, zapozna się z postulatami komitetu protestacyjnego – stwierdził w środę prof. Matyja. - Apeluję także do pracodawców, by nie podpisywali porozumienia wbrew personelowi medycznemu, którym zrządzają – mówił.

Także w środę Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia wystosował do premiera Mateusza Morawieckiego zaproszenie na spotkanie. - Ochrona zdrowia nie jest elementem, który należy omawiać tylko z ministrem zdrowia. To premier jest osobą decyzyjną w państwie – mówiła przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok, występując w imieniu komitetu.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. podwyżki i realny wzrost wyceny świadczeń, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego. 11 września po manifestacji pracowników ochrony zdrowia w Warszawie w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstało białe miasteczko 2.0, nawiązujące do białego miasteczka pielęgniarek z 2007 r. 

dn

Polecane

Wróć do strony głównej