X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Müller: Polska informuje migrantów na granicy o możliwości legalnego wystąpienia o azyl

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 16:07
- Polska informuje migrantów na granicy z Białorusią o możliwości legalnego wystąpienia o azyl - zapewnił rzecznik rządu Piotr Müller. Poinformował, że takie komunikaty są nadawane na granicy przez głośniki i SMS-y.
Funkcjonariusze Straży Granicznej patrolujący teren
Funkcjonariusze Straży Granicznej patrolujący terenFoto: twitter.com/@Straz_Graniczna

Müller na konferencji prasowej - mówiąc o trwającym kryzysie migracyjnym na granicy z Białorusią - podkreślił, że "każda osoba, która chce się ubiegać w Polsce o azyl ma prawo przyjść na polskie przejście graniczne i o to wystąpić".

granica 1200 forum (2).jpg
Projekt ustawy o budowie zapory na granicy. Sejmowe komisje odrzuciły poprawki opozycji

- To nie jest tak, że jeżeli ktoś wystąpi w oficjalnej procedurze, to jest to pomijane. Jest specjalna procedura, sprawdza się przesłanki i taka osoba ma możliwość wystąpienia o azyl" - podkreślił rzecznik rządu.

Zapewnił też, że strona polska informuje o takiej możliwości migrantów na granicy z Białorusią przez głośniki oraz SMS-y. Jednoczenie dodał, że Polska nie ma wpływu na decyzje migrantów, którzy decydują się - pomimo takiej możliwości - nielegalnie przekroczyć granice.

Czytaj więcej:

Białorusi i UE

Müller odniósł się też do informacji, że Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę o zawieszeniu umowy między Białorusią a UE o readmisji. Wcześniej krok ten zapowiedziano jako odpowiedź na "nieprzyjazne działania UE". Umowa o readmisji zakłada m.in. że Białoruś będzie przyjmować z powrotem nielegalnych imigrantów, którzy z jej terytorium trafią do krajów unijnych.

- Z punktu widzenia faktycznego to niewiele zmienia - ocenił rzecznik. - Białoruś w ten sposób zaczyna sankcjonować w prawie krajowym swoje nielegalne działania, które podejmuje od wielu miesięcy - czyli siłowego wypychania poza granice Białorusi osób, które legalnie przybyły na teren tego kraju. Te przepisy sankcjonują więc stan faktyczny, który już ma miejsce - dodał.

Migranci 

W czwartek policja poinformowała, że w okolicach miejscowości Klimówka (Podlaskie), na terenie objętym stanem wyjątkowym, znaleziono na polu ciało młodego mężczyzny. Dokumenty wskazują, że jest to 24-letni Syryjczyk, wcześniej przebywający na Białorusi.

Od wiosny na granicach Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską doszło do gwałtownego wzrostu liczby nielegalnych przekroczeń granicy przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów.

Państwa UE uważają, że jest to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje, ta zaś odrzuca oskarżenia o wywołanie kryzysu migracyjnego, twierdząc, że z powodu restrykcji Zachodu "nie ma środków ani sił" na wstrzymywanie nielegalnej migracji.

nj

Czytaj także

Przedłużenie stanu wyjątkowego. Müller: rząd zwróci się do prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 14:10
- Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Wcześniej doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Mateuszem Morawieckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dowody należą się opinii publicznej w związku z propagandą Białorusi i Rosji". Müller o plikach na telefonach migrantów

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 09:46
- Tam są materiały pokazujące, że te osoby były na terenie Rosji, część z nich jest wprost związana z tzw. Państwem Islamskim - mówił rzecznik rządu Piotr Müller w kontekście informacji o plikach na telefonach migrantów. Dzień wcześniej MSWiA i MON informowały o znalezionych plikach w kontekście sytuacji na granicy z Białorusią.
rozwiń zwiń