X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

43. rocznica wyboru papieża Polaka. Premierowy pokaz dwóch filmów o Janie Pawle II

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 14:03
- Premierowy pokaz dwóch filmów: "Sekretarz" i "Lekarz" zaprezentuje w sobotę wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Okazją jest przypadająca tego dnia 43. rocznica wybory na Stolicę Piotrową kard. Karola Wojtyły - zakomunikowała placówka.
Jan Paweł II. Zdjęcie zrobione w 2004 roku
Jan Paweł II. Zdjęcie zrobione w 2004 rokuFoto: Shutterstock.com /giulio napolitano
Carl Anderson 1200 PRSA.jpg
"Jest wzorem lidera i wzorem chrześcijanina". Carl Anderson o Janie Pawle II

- Filmy opowiadają o Janie Pawle II z perspektywy dwóch bliskich mu osób. Pierwszą z nich jest wieloletni sekretarz, przyjaciel i świadek świętości życia Ojca Świętego - kard. Stanisław Dziwisz. Postacią wiodącą drugiego filmu jest Renato Buzzonetti - lekarz czterech papieży: Pawła VI, Jana Pawła I, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Janem Pawłem II opiekował się przez cały pontyfikat, aż do ostatnich chwil życia. Był obecny na pl. św. Piotra w czasie zamachu 13 maja 1981 r. i jako pierwszy udzielił pomocy ciężko rannemu papieżowi - poinformowała Magdalena Maślona z wadowickiego muzeum.

Produkcje zostały zrealizowane przez papieskie muzeum w ramach serii filmowej: „Ludzie Jana Pawła II”. Seanse odbędą się w sali teatralnej placówki o godz. 12 oraz 16.

Papież Polak

16 października pedagog i wieloletni przewodnik Maria Zadora oraz były proboszcz wadowickiej bazyliki ks. infułat Jakub Gil podzielą się wspomnieniami dotyczącymi życia i pontyfikatu papieża z Wadowic. Spotkanie transmitowane będzie w rozgłośni Archidiecezji Katowickiej - Radiu eM, od godz. 12.20.

Metropolita krakowski kardynał Karol Wojtyła wybrany na Stolicę Piotrową przyjął imię Jan Paweł II. Papież Słowianin był 264. papieżem w historii Kościoła, a pierwszym od 455 lat papieżem spoza Włoch. W chwili wyboru liczył 58 lat.

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Ponownie zostało otwarte wiosną 2014 r. Ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie rodziny. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. Wśród eksponatów jest pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II.

pkur

Zobacz więcej na temat: POLSKA Jan Paweł II

Czytaj także

21. Dzień Papieski. Kardynał Nycz: św. Jan Paweł II mówiłby dziś o lękach współczesnego świata

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 21:46
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, powiedział, że Dzień Papieski ma przypomnieć osobę i nauczanie świętego Jana Pawła II, a równocześnie pomóc zrobić coś dobrego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kard. Nycz: w Dniu Papieskim przeżywamy na nowo pontyfikat papieża Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 10:45
Metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, że dziś wspominamy wybór kard. Karola Wojtyły na papieża oraz jego pontyfikatu. - Chcemy przy tej okazji wchodzić w jego naukę, poznawać tę naukę, poznawać jego dzieło - powiedział. 
rozwiń zwiń