X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Dziś trzeci etap

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2021 04:04
23 uczestników z 11 krajów, w tym 6 Polaków, zmierzy się w trzecim etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. W Filharmonii Narodowej w Warszawie rano rozpoczną się przesłuchania ostatniej przed finałami rundy zmagań.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/HiTecherZ

- Pianiści staną przed wyzwaniem zagrania pełnego recitalu - mówi dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Artur Szklener. - Mówimy zatem w tym momencie o pełnowartościowym koncercie - wskazał.

Czytaj także:
 Bruce (Xiaoyu) Liu 1200.jpg
Co słychać w trzecim etapie?

- W programie trzeciego etapu konkursu mamy prawdopodobnie najtrudniejsze gatunki, jeśli chodzi o twórczość Fryderyka Chopina. Są to przede wszystkim mazurki i jego największe formy, czyli sonaty - wyjaśnił Artur Szklener. 

Posłuchaj
00:51 11344536_1.mp3 Rozpoczyna się trzeci etap XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Materiał Agaty Woźniak (IAR)

Uczestnicy 

Jako pierwszy przed jurorami i publicznością zaprezentuje się Szymon Nehring, który po raz drugi bierze udział w konkursie. Jak przyznał, tym razem ma inne podejście do muzyki Chopina.

- Zdecydowałem się na udział, ponieważ przekonałem się bardzo do muzyki Chopina. Szczerze mówiąc, jak poprzednio grałem w konkursie, nie czułem tej muzyki - tego ciepła, które jest w tej muzyce - mówił. 

Posłuchaj
00:28 11344523_2.mp3 Szymon Nehring o swoim udziale w konkursie. (IAR)

Piotr Alexewicz na przesłuchanie trzeciego etapu wybrał cykl preludiów Chopina. Jak tłumaczył - w tych utworach jest "wszystko - każda emocja, każde uczucie, które człowiek może przeżyć". - To jest coś niezwykłego - zapewniał. 

Posłuchaj
00:25 11344523_3.mp3 Piotr Alexewicz o cyklu preludiów Chopina. (IAR)

Czytaj także:

Czytaj także:
Fryderyk Chopin grafika kolor 1200.jpg
Chopin popularny

Konkurs Chopinowski

Wśród Polaków zakwalifikowanych do trzeciego etapu znaleźli się też: Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Kamil Pacholec i Andrzej Wierciński. Ponadto w kolejnej rundzie usłyszymy 5 pianistów z Japonii, 3 z Włoch, 2 z Kanady, a także reprezentantów Rosji i Korei Południowej.

Nazwiska finalistów poznamy w sobotę 16 października, a zwycięzcę Konkursu - 20 października. Otrzyma on złoty medal i nagrodę w wysokości 40 tysięcy euro. Polskie Radio ufundowało nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków. Wyróżnienie to przyznawane jest przez publicznego nadawcę od pierwszego konkursu - w 1927 roku.

Całość Konkursu transmituje Program 2 Polskiego Radia - współorganizator wydarzenia. Specjalne pasma poświęcone konkursowi przygotowały wszystkie programy Polskiego Radia, a audycje można znaleźć w specjalnym serwisie multimedialnym. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

jbt

Czytaj także

Jerzy Żurawlew. To on stworzył Konkurs Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 05:50
Choć muzyka Chopina była obecna w domu Żurawlewów od zawsze, to mały Jurek zakochał się w niej dopiero, gdy otrzymał od starszego brata płytę gramofonową z mistrzowskim wykonaniem Poloneza A-dur. Jak wspominał, ze wzruszenia nie mógł spać przez kilka nocy. Ten dziecięcy zachwyt nie opuścił go do końca życia i zaowocował jednym z najbardziej niezwykłych wydarzeń muzycznych na świecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

XVIII Konkurs Chopinowski. Prof. Gmys o nagrodzie specjalnej PR

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 12:00
- Polskie Radio wręczy niezwykle prestiżową nagrodę. Będzie to nagroda dodatkowa. Jest ona przyznawana za najlepsze wykonanie mazurków - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prof. Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin.
rozwiń zwiń