X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Historyczny aparat przekazany Muzeum Powstania Warszawskiego. Właściciel fotografował nim przez całą wojnę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 18:37
Weteran Armii Krajowej Ryszard Witkowski pseudonim "Orliński" przekazał do Muzeum Powstania Warszawskiego aparat fotograficzny Leica, którym fotografował przez cały okres drugiej wojny światowej. Za jego pomocą uwiecznił między innymi niemieckie transporty kolejowe, konspiracyjne wydarzenia patriotyczne czy działania żołnierzy AK w Milanówku.
Weteran Ryszard Witkowski ps. Orliński i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podczas uroczystości przekazania historycznego aparatu fotograficznego
Weteran Ryszard Witkowski ps. Orliński i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podczas uroczystości przekazania historycznego aparatu fotograficznegoFoto: PAP/Paweł Supernak
Posłuchaj
00:56 Aparat Muzeum PW IAR Spec.mp3 Historyczny aparat przekazany Muzeum PW. Relacja Witolda Banacha (IAR)

Ryszard Witkowski wspominał, że tym aparatem uwiecznił także zniszczoną wojenną zawieruchą stolicę. - Tym aparatem odbywała się rejestracja zarówno zniszczeń Warszawy - bardzo bogata kolekcja moich zdjęć znajduje się archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego. Następnie przy jego pomocy rejestrowałem pierwsze kroki w odbudowie lotnictwa cywilnego, bo moim zawodowym życiem było lotnictwo - mówił Ryszard Witkowski.

pap Alexander Van der Bellen.jpg
"Naszym zobowiązaniem zachowanie w pamięci ofiar". Prezydent Austrii w Muzeum Auschwitz
Posłuchaj
00:23 Witkowski IAR 1.mp3 Ryszard Witkowski o używaniu historycznego aparatu (IAR)

Czytaj również:

"Z żalem się rozstaję z tą pamiątką"

Właściciel historycznej Leiki stwierdził, że z żalem rozstaje się z aparatem, który towarzyszył mu całe życie, ale - rozumiejąc jego wartość historyczną - przekazał go do Muzeum. To obiekt - tłumaczył weteran - "historyczny, który zasłużył się zarówno w pracy dla Armii Krajowej w okresie przed-, jak i popowstaniowym, pracą dla delegatury rządu". - Rozstaję się z nim z pewnym żalem jako pamiątką po mojej matce, ale ja odejdę z tego świata, a ten aparat zostanie w muzeum - dodał.

Posłuchaj
00:28 Witkowski IAR 2.mp3 Ryszard Witkowski: rozumiem wartość historyczną tego aparatu (IAR)

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podkreślił, że aparat Ryszarda Witkowskiego to wyjątkowo cenna pamiątka związana z działalnością Armii Krajowej. - Obiekt wyjątkowy dlatego, że mieszkańcy Warszawy w czasie okupacji nie mogli posiadać aparatów fotograficznych ani aparatów radiowych. Tu mamy do czynienia z aparatem, który fotografował właściwie od początku wojny, którym posługiwał się pan Ryszard Witkowski jeszcze po wojnie. Ten aparat trafia do muzeum z jego rąk. Mamy tym samym użytkownika, który opowiada o wszystkich szczegółach użytkowania tego aparatu - tłumaczył dyrektor Ołdakowski.

Posłuchaj
00:27 Witkowski Ołdakowski IAR 3.mp3 Jan Ołdakowski o przekazanym do muzeum aparacie (IAR)

Po konserwacji trafi na ekspozycję

Po Powstaniu Warszawskim Ryszard Witkowski wykonywał swoją Leicą mikrofilmy dla Delegatury Rządu na Kraj - aparat stanowił wówczas część zrzutowego kompletu do robienia powiększeń i pomniejszeń.

Aparat, który wciąż działa, po konserwacji znajdzie się w części ekspozycji poświęconej działaniom konspiracyjno-wywiadowczym Armii Krajowej.

jmo

Czytaj także

"Niemcy w końcu doczekają się rachunku". Mularczyk o stratach poniesionych w Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 17:13
- Niemcy oprócz dobrych gestów, słów przeprosin, nie byli skłonni, ani skwapliwi do tego, aby cokolwiek współfinansować Polakom, z tytułu zniszczeń. Prędzej, czy później Niemcy doczekają się rachunku - powiedział w Polskim Radiu 24 Arkadiusz Mularczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Pamięć o ofiarach jest naszą powinnością". Gliński na otwarciu austriackiej wystawy w Muzeum Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 17:03
- Pamięć o ofiarach - tych pomordowanych i tych, które przeżyły, ale już bezpowrotnie zostały okaleczone na duszy i ciele - jest naszą powinnością i odpowiedzialnością, którą też musimy przekazywać następnym pokoleniom - powiedział w Auschwitz wicepremier, szef MKDNiS Piotr Gliński.
rozwiń zwiń