X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Debata w PE nt. sytuacji Polski po orzeczeniu TK. Premier chce wziąć w niej udział

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 18:40
Premier Mateusz Morawiecki skierował do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wniosek o udział w następnym posiedzeniu. Informację przekazał na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller, który wyjaśnił, że chodzi o przedstawienie stanowiska Polski w trakcie zaplanowanej debaty parlamentarnej.
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Radek Pietruszka

tsue 1200 free (2).jpg
Grzybowski: w sporze z Polską TSUE nie ma argumentów. Padają same ogólniki

Według informacji radia RMF FM w przyszłym tygodniu w PE odbędzie się debata na temat sytuacji Polski w kontekście ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Radio RMF FM informowało też nieoficjalnie o wystosowaniu takiego wniosku przez szefa polskiego rządu. Oficjalnie informacje te potwierdził w środę rzecznik rządu na Twitterze.

"Premier Mateusz Morawiecki skierował do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego wniosek o udział w następnym posiedzeniu PE w celu przedstawienia stanowiska Polski w trakcie zaplanowanej debaty parlamentarnej" - napisał rzecznik rządu.

1200_Müller_TT.jpg
Müller o działaniach ws. KPO: w najbliższym czasie poinformujemy o przyjętej strategii

Kontrowersyjne wypowiedzi

W rozmowie z Polskim Radiem rzecznik rządu mówił, że podczas debaty mogą paść kontrowersyjne wypowiedzi, do których warto będzie się odnieść. Zaznaczył, że polski rząd ma określone stanowisko w wielu sprawach, a premier uznał, że jest to czas na przedstawienie argumentacji nie tylko na posiedzeniu Rady Europejskiej, lecz także na posiedzeniu plenarnym Parlamentu Europejskiego.


Posłuchaj
00:22 11343967_1.mp3 Piotr Müller o wniosku premiera do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego (IAR)

 

Piotr Müller powiedział, że debata dotycząca Polski ma dotyczyć między innymi kwestii prawnych, w związku z czym warto się odnieść do - jak określił - nieprawdziwych informacji związanych z różnicami w interpretacji przepisów prawa. Premier ma też wspomnieć o sytuacji w innych krajach europejskich, które - jak mówił rzecznik rządu - mają prawo do podobnych decyzji.

Rzecznik rządu pytany o to, czy może chodzić o zeszłotygodniową decyzję Trybunału Konstytucyjnego, powiedział, że porządek debaty zależy od tego, jak będzie ukształtowany porządek obrad Parlamentu Europejskiego.

Orzeczenie TK

W miniony czwartek TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów RP, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski, uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE, uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wpisie na Facebooku oświadczył, że wyrok TK potwierdza to, co wynika z treści konstytucji, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa. Zaznaczył, że Polska ma takie same prawa jak inne państwa i chce, by były one respektowane.

Czytaj także:

Manifestacja w Warszawie

W niedzielę na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się manifestacja w obronie obecności Polski w UE zwołana przez Donalda Tuska w reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Kolegium komisarzy UE na spotkaniu w środę poruszy sprawę wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Szefowa KE Ursula von der Leyen w piątkowym oświadczeniu podkreśliła, że jest głęboko zaniepokojona orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego i poinformowała, że poleciła służbom Komisji Europejskiej dogłębną i szybką analizę wyroku polskiego TK, na podstawie której KE zdecyduje o kolejnych krokach. 

pkur

Czytaj także

Jarosław Popek: opozycja nie ma nic do zaoferowania, więc straszy polexitem

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 15:48
- Straszy nim tak naprawdę od momentu, kiedy sześć lat temu Prawo i Sprawiedliwość objęło rządy w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Popek (Radio Gdańsk).   
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinniśmy pójść za ciosem". Prof. Gontarski o wstępnym sukcesie Polski i Węgier w sporze z UE

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 15:25
- Nazwijmy rzecz po imieniu: Komisja Europejska jest naszym przeciwnikiem procesowym, który gra - mówię to jako adwokat - tak, jak mu się pozwala. Polska nie powinna pozwalać Komisji na naruszanie traktatu - podkreślał na antenie Polskiego Radia 24 adwokat i rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji prof. Waldemar Gontarski.
rozwiń zwiń