X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Komunikaty na granicy, kłamstwa i ucieczki ze szpitali. SG o naporze migracyjnym z Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 14:17
Minionej doby odnotowano 470 prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Polską. Straż Graniczna poinformowała, że wszystkie przypadki zostały udaremnione. Rzecznik SG Anna Michalska powiedziała w trakcie briefingu prasowego, że od początku października udaremniono prawie 7 tysięcy prób przekroczenia granicy.
Granica polsko-białoruska
Granica polsko-białoruskaFoto: Twitter/Straż Graniczna

- Od początku roku prób nielegalnego przekroczenia granicy było 18,3 tys., więc to jest naprawdę olbrzymia liczba - poinformowała na środowej konferencji prasowej rzeczniczka Straży Granicznej.

Komunikaty z ostrzeżeniem

1200_ABW_free.jpg
ABW zatrzymała mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo. Współpracował z białoruskim wywiadem

Straż od kilku dni prowadzi akcję informacyjną wzdłuż granicy z Białorusią. Jeżdżą tam auta wojska i straży, które z megafonów nadają komunikaty w czterech językach między innymi o tym, co grozi za nielegalne przekroczenie granicy.

Czytaj także:


Jak wskazała, odpowiedzialność karna - w tym przypadku do 8 lat pozbawienia wolności - grozi również osobom, które odbierają nielegalnych imigrantów.

straż graniczna 1200 free (1).jpg
"Zawoalowana groźba". W "Gazecie Wyborczej" próba zastraszenia funkcjonariuszy SG

- Te informacja są w komunikatach. Komunikaty są w czterech językach - angielskim, francuskim, arabskim i perskim - poinformowała.

Ucieczki ze szpitala

Rzeczniczka SG przekazała, że obecnie w szpitalach przebywa 15 nielegalnych migrantów, wśród nich także dzieci.

- Informowałam wczoraj państwa o Syryjczyku, który w poniedziałek uciekł ze szpitala. Nie jest to pierwsza osoba, która pomimo tego, że deklarowała, że chce złożyć wniosek o ochronę międzynarodową, uciekła ze szpitala. Były już dwa takie przypadki - we wrześniu ze szpitala uciekła obywatelka Konga. Kobieta ta deklarowała, że ma problemy zdrowotne. Został przeprowadzony zabieg, miała doskonałą opiekę w szpitalu w Białymstoku, po czym uciekła, wyskoczyła z okna. Prawdopodobnie nie chciała pomocy w Polsce, chciał dotrzeć do swojej rodziny we Francji - relacjonowała ppor. Michalska.

Jak dodała, podobne zdarzenie miało miejsce również w październiku. 

Posłuchaj
00:25 11343415_1.mp3 Anna Michalska: funkcjonariusze nadają komunikaty w czterech językach między innymi o tym, co grozi za nielegalne przekroczenie granicy (IAR)

 

Ośrodki dla cudzoziemców

Kapitan Aleksander Ulański z zarządu ds. cudzoziemców Straży Granicznej przekazał informacje o tym, jak funkcjonują obecnie ośrodki dla nielegalnych migrantów. Miejsca te są obecnie obłożone w 80 procentach. Na 2 tysiące miejsc zajętych jest 1600. Prawie 500 osób to dzieci. Dostają one pomoc medyczną. Państwo polskie zapewnia im też dostęp do edukacji.

W Polsce działa sześć ośrodków zamkniętych dla nielegalnych migrantów. Jest w nich dwa tysiące miejsc. Straż Graniczna przejęła w sierpniu trzy nowe placówki, gdzie umieszczani są cudzoziemcy: w Czerwonym Borze, Białej Podlaskiej oraz na terenie ośrodka poligonowego w Węgrzynie.

Posłuchaj
00:17 11343415_2.mp3 Kapitan Aleksander Ulański o ośrodkach dla cudzoziemców (IAR)

 

Specustawa ws. zapory

Straż Graniczną w działaniach na pograniczu z Białorusią wspiera wojsko. Do zadań oddelegowano 3,5 tysiąca żołnierzy. Trwają też prace nad specustawą, która pozwoli wzmocnić polsko-białoruskie pogranicze.

Chodzi o budowę specjalnej zapory wyposażonej w nowoczesny system monitoringu i detencji ruchu. Według pomysłodawcy projektu - kierownictwa MSWiA - pozwoli to znacznie ograniczyć nielegalne próby przekraczania granicy. Od początku roku odnotowano ich ponad 18 tysięcy.

fc

Czytaj także

"Musimy zmienić sposób ochrony". Szef MSWiA o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 07:50
- Sytuacja, z którą mamy do czynienia pokazuje, że musimy zmienić sposób ochrony granicy polsko-białoruskiej - mówił dla poniedziałkowego wydania "Polska Times" szef MSWiA Mariusz Kamiński. Jak dodał, teraz trwają prace związane z przygotowaniem specyfikacji technicznej oraz oszacowaniem kosztów zapory, która ma powstać na tej granicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel o zaporze na granicy z Białorusią: rząd chce, by jak najszybciej ruszyły procedury przetargowe i budowa

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 07:56
- Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt, mam nadzieję, że jak najszybciej trafi on do Sejmu - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel o budowie zapory na granicy z Białorusią.
rozwiń zwiń