X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Zostanie przyjęta na najbliższej Radzie Ministrów i trafi do Sejmu". Czarnek o tzw. ustawie kuratoryjnej

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 12:11
– Mam nadzieję, że tzw. ustawa kuratoryjna zostanie przyjęta na najbliższej Radzie Ministrów i trafi do Sejmu, więc jesienią tego roku wejdzie w życie – powiedział na antenie Polskiego Radia Wrocław minister nauki i edukacji Przemysław Czarnek.
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: Forum/Dariusz Gorajski

Szef resortu nauki i edukacji poinformował, że w ostatnim czasie odbyło się spotkanie z kuratorami w sprawie tzw. ustawy kuratoryjnej i zmiany statusu nauczyciela.

– Zmiany nieco idącej w kierunku przestawienia godzin w szkole, w ramach cały czas 40 godzin pracy, bo nauczyciele pracują 40 godzin i więcej pracować nie będą, ale kilka problemów dotyczących zorganizowania tej pracy zostało tam poruszonych i będziemy te rozwiązania przedstawiać związkom zawodowym 22 października – powiedział Czarnek.

Minister wyraził nadzieję, że tzw. ustawa kuratoryjna zostanie przejęta na najbliższej Radzie Ministrów i trafi do Sejmu. – Więc jesienią tego roku wejdzie w życie – ocenił.

"Mnóstwo przekłamań"

Piontkowski free tt-1200.jpg
Czy szkoły czekają zmiany w podstawie programowej? Wiceminister edukacji wyjaśnia

Czarnek uważa, że "jest mnóstwo przekłamań" na temat reformy przygotowywanej przez kierowany przez niego resort.

– Nic się specjalnego nie zmienia, poza tą rzeczą, że w tym jednym procencie przypadków, jednym procencie powtarzam, bo w 99 procentach mamy absolutne wykonywanie zaleceń pokontrolnych organu nadzoru pedagogicznego. Ale w tym jednym procencie przypadków, kiedy dyrektor nie wykonuje zaleceń pokontrolnych, kurator będzie mógł wyznaczyć nowy termin na wykonanie tych zaleceń pokontrolnych, a jeśli w tym nowym terminie też nie będą wykonywane te zalecenia pokontrolne bez uzasadnienia, to dopiero wówczas będzie mógł wnioskować skutecznie do organu prowadzącego o odwołanie z funkcji dyrektora. Dyrektor będzie mógł się odwoływać oczywiście do sądów w tej sprawie – tłumaczył minister.

Czytaj także:

Dodał, że kurator, jako organ nadzoru pedagogicznego, będzie musiał otrzymać informacje na temat treści przekazywanych dzieciom w szkole.

– Gdyby dochodziło do sytuacji, że te treści będą demoralizowały uczniów, to będzie miał prawo sprzeciwu. Ale to też nie oznacza, że będzie decydował w każdym przypadku o wejściu organizacji pozarządowej. Nie. O tym będą decydować rodzice. Rada rodziców będzie opiniować i ta konsultacja z radą rodziców będzie obowiązkowa, obligatoryjna po to, żeby rodzice decydowali o tym, jaka organizacja pozarządowa może być w szkole – powiedział.

Porozumienie z nauczycielami

pczarnek pap 1200.jpg
"Niezwykle merytoryczne i szczere". Szef MEiN po rozmowach ze związkowcami i samorządowcami

Czarnek, pytany, czy porozumiał się już z nauczycielami, odparł, że cały czas z nimi pracuje.

– Propozycje, które przestawiamy, to są propozycje od nauczycieli. My pracujemy z nauczycielami, to nauczycieli i dyrektorzy szkół nam przedstawiają swoje rozwiązania problemów, które są w szkole, a one są do rozwiązania, na bazie tych propozycji nauczycieli i dyrektorów formułujemy nasze propozycje, które przedstawiamy związkom zawodowym i samorządowcom – stwierdził.

Czytaj także:

Pytany o to, czy dojdzie do strajku w oświacie, Czarnek odparł pytaniem. – Czy podniesienie wynagrodzenia o ponad 1400 złotych miesięcznie, w ramach tych samach 40 godzin tygodniowo jest powodem do strajku? – pytał minister.

Nowe programy

1200 laboratoria przyszlosci przemyslaw czarnek pap.jpg
"To największa inwestycja w unowocześnienie polskiej szkoły". Szef MEiN o programie "Laboratoria Przyszłości"

Szef resortu nauki i edukacji mówił również o budżecie ministerstwa. W tym kontekście wymienił m.in. program "Poznaj Polskę".

– Mamy od 1 stycznia 100 mln zł, ale jeszcze w tym tygodniu przekazujemy Komisji Finansów Publicznych nasz wniosek o przekwalifikowanie środków po to, żeby dorzucić jeszcze do tego budżetu "Poznaj Polskę", który rozchodzi się w ciągu paru godzin. Dodatkowe 10 mln zł, które przeznaczyliśmy na wycieczki dzieci i młodzież, rozeszły się w ciągu siedmiu godzin – mówił.

Dodał, że w przyszłym roku na subwencję oświatową przeznaczone zostanie blisko 4 mld zł.

– W kolejnym roku blisko 8 mld zł. To są skokowe wzrosty subwencji oświatowej. Tak wielkich wzrostów subwencji oświatowej nie było do tej pory – dodał minister.

st

Czytaj także

"Realizuję punkt po punkcie, porażek nie widzę żadnych". Szef MEiN o roku swojej działalności

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 18:55
- Realizuję wszystkie punkty, które założyłem sobie zaraz na początku urzędowania i które przedstawiłem kierownictwu mojego ugrupowania i premierowi - powiedział szef MEiN Przemysław Czarnek, pytany o swoje sukcesy i porażki, jako ministra. - Porażek nie widzę żadnych - zaznaczył.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MEiN: otwieramy nabór wniosków w programie Laboratoria Przyszłości

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 12:12
- Chcemy w każdej szkole podstawowej stworzyć Laboratoria Przyszłości. Dziś otwieramy nabór wniosków w programie - poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podał, że dzięki programowi do szkół podstawowych trafią pieniądze na zakup m.in. drukarek 3D.
rozwiń zwiń