X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sejm podejmie dziś decyzję ws. zapory na granicy z Białorusią. "Odpowiedź na zagrożenia"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 14:50
Posłowie zajmą się dziś projektem specustawy, który zakłada, że na granicy z Białorusią powstanie solidna, wysoka zapora, wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Pierwsze czytanie projektu zostanie przeprowadzone na posiedzeniu sejmowych komisji, natomiast drugie czytanie projektu na sali plenarnej Sejmu jest zaplanowane na późny wieczór. 
Płot z drutu kolczastego na granicy z Białorusią
Płot z drutu kolczastego na granicy z BiałorusiąFoto: Maciej Łuczniewski/FORUM

Posłowie zajmą się dziś rządowym projektem specustawy w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią. Przewiduje on, że będzie to solidna i wysoka zapora wyposażona w system monitoringu oraz detekcji ruchu.

Pierwsze czytanie projektu odbędzie się na posiedzeniu połączonych komisji administracji i spraw wewnętrznych oraz obrony narodowej. Początek dyskusji o godzinie 16.30.

Specustawa przyspieszy inwestycję

Rzecznik rządu Piotr Müller tłumaczył w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie, że projekt ma charakter specustawy, aby przyspieszyć realizację tej inwestycji. - Specustawa jest potrzebna do tego, aby wyłączyć przepisy, które wydłużają taki proces. W standardowym procesie budowlanym taka budowa trwałaby wiele miesięcy, a działania o charakterze zabezpieczenia granicy państwa mają charakter wyjątkowy i w takich momentach można przyjmować specustawy - mówił. 

1200_ABW_free.jpg
ABW zatrzymała mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo. Współpracował z białoruskim wywiadem

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Daniel Milewski mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, że projekt jest odpowiedzią na zagrożenie, jakie występuje na granicy z Białorusią. - Nowe zagrożenia, które pojawiły się w ostatnich tygodniach, są potwierdzeniem tej potrzeby. Przygotowania do postawienia tej bariery rozpoczęliśmy już dużo wcześniej, kiedy pojawiły się pierwsze sygnały na granicy białorusko-litewskiej - wskazuje. 

Opozycja ma wątpliwości

Pomysł sceptycznie oceniają posłowie opozycji. Rząd ma w tej chwili na budowę zapory zabezpieczone 500 milionów złotych, a szacuje, że inwestycja przekroczy miliard złotych. Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej ma wątpliwości, czy bez kontroli można wydatkować tak dużą kwotę. Rozmówczyni portalu PolskieRadio24.pl nie jest też pewna tego, czy mur uda się skończyć w terminie, jaki przewidziano w projekcie, czyli w połowie przyszłego roku.

- Widząc zdolność PiS do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, może się okazać, że ani za rok, ani za dwa lata tego muru nie będzie. Pytanie, czy oni w są w stanie tak skomplikowaną technologicznie inwestycję w określonym czasie zbudować - ocenia polityk.

1200 jarosław kaczyński  tt.jpg
Jarosław Kaczyński zapowiedział odejście z rządu. Chce skupić się na kontroli partii

Decyzja Sejmu możliwa jutro

Daniel Milewski nie zgadza się z tym stanowiskiem. - Nie można porównywać jednej inwestycji do drugiej. To świadczy tylko o tym, że opozycja jest groteskowa. Wierzę w zapewnienia Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, bo uważam, że prace, które są podejmowane przez te dwa resorty w kontekście sytuacji na granicy z Białorusią, są wzorowe - zaznacza.

Rząd chce, aby specustawa została uchwalona jak najszybciej. Dlatego zaraz po posiedzeniu komisji planowane jest II czytanie projektu na posiedzeniu plenarnym Sejmu. Jak wynika z harmonogramu, odbędzie się to o godzinie 23.00. Z kolei jutro projekt ma zostać przegłosowany i odesłany do Senatu, aby izba wyższa mogła zająć się nim na posiedzeniu zaplanowanym na ostatni tydzień października. 

MF, PolskieRadio24.pl

Czytaj także

Ustawa o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Projekt wpłynął do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 01:29
Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Projekt zakłada m.in., że do inwestycji nie będą stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego. Przewiduje też możliwość wywłaszczenia nieruchomości. Koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln złotych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fogiel o zaporze na granicy z Białorusią: rząd chce, by jak najszybciej ruszyły procedury przetargowe i budowa

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 07:56
- Wczoraj Rada Ministrów przyjęła projekt, mam nadzieję, że jak najszybciej trafi on do Sejmu - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wicerzecznik PiS Radosław Fogiel o budowie zapory na granicy z Białorusią.
rozwiń zwiń