Müller o działaniach ws. KPO: w najbliższym czasie poinformujemy o przyjętej strategii

2021-10-13, 11:26

Müller o działaniach ws. KPO: w najbliższym czasie poinformujemy o przyjętej strategii
Piotr Müller. Foto: Twitter/@PremierRP

- W najbliższym czasie poinformujemy o strategii działania w tym zakresie; czekamy przede wszystkim na działania ze strony KE w sprawie KPO - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Odniósł się do słów szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego dotyczących "wyprostowania relacji z KE".

Szef klubu PiS powiedział dziennikarzom we wtorek, że podczas poniedziałkowego prezydium komitetu politycznego PiS rozmowy dotyczyły działań, które "mają wyprostować nasze relacje z Komisją Europejską".

Powiązany Artykuł

1200_TSUE_shutterstock.jpg
Niemiecki ekspert nie ma wątpliwości: o granicach kompetencji UE nie może orzekać TSUE

Rzecznik rządu pytany co miał na myśli szef klubu PiS Ryszard Terlecki mówiąc o działaniach zmierzających do "wyprostowania relacji z KE" odparł, że informacja w tej sprawie zostanie wkrótce zakomunikowana. - W najbliższym czasie poinformujemy o strategii działania w tym zakresie- powiedział.

Dopytywany, kiedy wpłyną projekty dotyczące sądownictwa likwidujące Izbę Dyscyplinarną, odparł, że "na razie nie ma takiej decyzji dotyczącej projektów".

Czytaj także:

- Czekamy przede wszystkim na działania ze strony KE, jeżeli chodzi o KPO i podjęcie działań w tym zakresie - mówił Muller.

"KE wstrzymuje KPO w sposób nielegalny"

Powiązany Artykuł

komisja europejska 1200.jpg
"Nie zakładamy pozaprawnego działania KE, ale...". Fogiel o wstrzymywaniu Krajowego Planu Odbudowy

Jak dodał, KE musi podjąć decyzję wynikające z przepisów prawa. - Jest kuriozalna sytuacja, w której KE wstrzymuje KPO w sposób nielegalny, bez podstawy prawnej i jednocześnie na tym samym wydechu mówiąc o tym, że troszczy się o praworządność, jednocześnie łamiąc zasady praworządności w Unii Europejskiej. To jest hipokryzja, w związku z tym tutaj musimy sobie postawić jasno sytuację, że w tej chwili KE wychodzi poza ramy prawne traktatów. To musimy wytłumaczyć liderów państw europejskich - powiedział rzecznik.

Müller po raz kolejny zapewnił też, że nie ma żadnych decyzji o wychodzeniu Polski z UE. Ocenił, że temat ten jest podgrzewany przez Donalda Tuska, by odbudowywać swoje poparcie wyborcze.

Czytaj także:

Orzeczenie TK

Powiązany Artykuł

pawel jablonski pap_20210816_08F 1200.jpg
Wiceszef MSZ: wyrok TK jest kolejnym etapem sporu z Unią Europejską

W czwartek TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów RP, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski, uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE, uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wpisie na Facebooku oświadczył, że wyrok TK potwierdza to, co wynika z treści konstytucji, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa. Zaznaczył, że Polska ma takie same prawa jak inne państwa i chce, by były one respektowane.

Czytaj także:

W niedzielę na placu Zamkowym w Warszawie odbyła się manifestacja w obronie obecności Polski w UE zwołana Donalda Tuska w reakcji na wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Kolegium komisarzy UE na spotkaniu w środę poruszy sprawę wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Szefowa KE Ursula von der Leyen w piątkowym oświadczeniu podkreśliła, że jest głęboko zaniepokojona orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego i poinformowała, że poleciła służbom Komisji Europejskiej dogłębną i szybką analizę wyroku polskiego TK na podstawie której KE zdecyduje o kolejnych krokach.

st

Polecane

Wróć do strony głównej