X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sześciu Polaków w III etapie Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 23:15
Do trzeciej rundy zmagań pianistów z całego świata w 18. Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim jury zakwalifikowało 23 uczestników z 11 krajów. Wśród nich jest sześciu Polaków. 
Recital Andrzeja Wiercińskiego podczas I etapu Konkursu Chopinowskiego
Recital Andrzeja Wiercińskiego podczas I etapu Konkursu Chopinowskiego Foto: PAP/ Wojciech Olkuśnik

Werdykt ogłoszono późnym wieczorem w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Wśród Polaków zakwalifikowanych do trzeciego etapu znaleźli się: Piotr Alexewicz, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Szymon Nehring, Kamil Pacholec i Andrzej Wierciński.

Eva Gevorgyan fot. W. Grzędziński NIFC 1200.jpg
Znamy wyniki II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego

Ponadto w kolejnej rundzie usłyszymy 5 pianistów z Japonii, 3 z Włoch, 2 z Kanady, a także reprezentantów Rosji i Korei Południowej.

00:27 konkurs - juror - setka .mp3 Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener: jurorzy stanęli przed trudną decyzją, ponieważ poziom konkursu jest niezwykle wysoki (IAR)

W trzecim etapie pianiści staną przed wyzwaniem zagrani około 50 minutowego recitalu, uwzględniającego w programie jedną z dwóch sonat b-moll lub h-moll, albo pełny cykl Preludiów, a także wybrany opus mazurków.

Specjalna nagroda Polskiego Radia

Nazwiska finalistów poznamy w sobotę (16 października), a zwycięzcę Konkursu - 20 października. Otrzyma on złoty medal i nagrodę w wysokości 40 tysięcy euro.

Czytaj także: 

Polskie Radio ufundowało nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków. Wyróżnienie to przyznawane jest przez publicznego nadawcę od pierwszego konkursu - w 1927 roku.

Całość Konkursu transmituje Program Drugi Polskiego Radia - współorganizator wydarzenia. Specjalne pasma poświęcone konkursowi przygotowały wszystkie programy Polskiego Radia, a audycje można znaleźć w specjalnym serwisie multimedialnym. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.


mbl

Czytaj także

Jerzy Żurawlew. To on stworzył Konkurs Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 05:50
Choć muzyka Chopina była obecna w domu Żurawlewów od zawsze, to mały Jurek zakochał się w niej dopiero, gdy otrzymał od starszego brata płytę gramofonową z mistrzowskim wykonaniem Poloneza A-dur. Jak wspominał, ze wzruszenia nie mógł spać przez kilka nocy. Ten dziecięcy zachwyt nie opuścił go do końca życia i zaowocował jednym z najbardziej niezwykłych wydarzeń muzycznych na świecie. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alberto Ferro: moim marzeniem jest dojrzewanie z muzyką Chopina

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 10:36
- Marzę o udziale w Konkursie Chopinowskim od 2010 roku i bardzo uważnie śledzę dokonania wszystkich uczestników. Może to wyda się dziwne, ale nie zależy mi na zwycięstwie. Chciałbym jednak zostać dostrzeżony, może nawet zapamiętany. Gdyby udało mi się dostać do finału, wykonałbym po raz pierwszy koncert Chopina z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. To byłoby dla mnie niezmiernie poruszające przeżycie - mówił Alberto Ferro, jeden z uczestników XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń