X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Gliwice walczą ze smogiem. Będą dopłaty za pozbycie się "kopciucha"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 20:58
Mieszkańcy Gliwic likwidujący piece tzw. kopciuchy i spełniający określone kryteria dochodowe będą mogli skorzystać z dopłat do bieżących kosztów ogrzewania lokali mieszkalnych. W mieście przyjęto właśnie Gliwicki Program Osłonowy. To kolejne narzędzie wspierające walkę ze smogiem i niską emisją.
Władze Gliwic rozpoczynająwalkęze smogiem. Będą płacić za pozbycie się pieca kopciucha
Władze Gliwic rozpoczynają walkę ze smogiem. Będą płacić za pozbycie się pieca "kopciucha"Foto: Zoran Photographer/ Shutterstock

- Ochrona powietrza i poprawa jego jakości to jeden z gliwickich priorytetów. Potrzebne są różne formy motywowania i wspierania gliwiczan zmieniających w sposób trwały przestarzałe systemy ogrzewania na systemy ekologiczne, którzy szczególnie odczują wzrost wydatków. Chcemy ulżyć mieszkańcom mogącym mieć problem z regulowaniem należności oraz dopięciem domowych budżetów - powiedział we wtorek prezydent Gliwic Adam Neumann.

kopciuch free 1200.jpg
Śmierdzący problem. "Kopciuchy" wciąż powszechnie używane

Zapewnić bezpieczeństwo, mobilizować do działań

Program ma zapewniać gliwiczanom większe poczucie finansowego bezpieczeństwa i mobilizować do działania. W przypadku niektórych kotłów ujętych w regulacjach antysmogowych termin ich wyłączenia z eksploatacji wyznaczono w województwie śląskim na styczeń 2022 r. Do końca 2027 r. mają zniknąć wszystkie kopciuchy.

Czytaj także: 

Gliwicki Program Osłonowy ma obowiązywać także do końca 2027 r. Będzie finansowany ze środków budżetu miasta. Pomoc w regulowaniu opłat za energię cieplną może być przyznana na 6 miesięcy, ale co pół roku będzie można składać wniosek o wsparcie na kolejne 6 miesięcy.

Waloryzacja kwot bazowych

Aby otrzymać pomoc, mieszkańcy muszą spełniać odpowiednie kryteria dochodowe. W grupie potencjalnych beneficjentów Gliwickiego Programu Osłonowego są nie tylko najubożsi gliwiczanie, ale szersza grupa, o dochodach przekraczających kilkakrotnie kryteria wynikające z ustawy o pomocy społecznej.

Dla osoby mieszkającej samotnie może to być aktualnie maksymalny miesięczny dochód w wysokości 3855,50 zł netto, a w przypadku większego gospodarstwa domowego - 2640 zł netto na jedną osobę. Im większy dochód, tym niższa będzie dopłata do kosztów ogrzewania. Kwoty bazowe mogą ulegać zmianie wraz z waloryzacją kryterium dochodowego - pierwsza waloryzacja nastąpi od 1 stycznia 2022 r.

W tym roku przypada 50. rocznica konferencji sztokholmskiej, podczas której pojawił się termin "polityka ochrony środowiska" i powstał Program Środowiskowy ONZ (UNEP). Od tego czasu globalny stan środowiska naturalnego uległ też pogorszeniu. (PAP) W tym roku przypada 50. rocznica konferencji sztokholmskiej, podczas której pojawił się termin "polityka ochrony środowiska" i powstał Program Środowiskowy ONZ (UNEP). Od tego czasu globalny stan środowiska naturalnego uległ też pogorszeniu. (PAP)

Program będzie realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Warunkiem przyznania pomocy będzie przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Szersza akcja informacyjna dla mieszkańców ma ruszyć po uprawomocnieniu się uchwały Rady Miejskiej.


mbl

Czytaj także

Kontrole transportu odpadów. GIOŚ: sprawdzane będą przewożone śmieci i dokumentacja

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 16:24
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska rozpoczął serię kontroli pojazdów przewożących odpady. Przy drogach lokalnych i trasach szybkiego ruchu codziennie stacjonować będzie grupa kontrolna złożona z pracowników inspektoratów lokalnych. Akcja potrwa do połowy października.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister klimatu: pilna poprawa jakości powietrza w naszym kraju jest moim osobistym priorytetem

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 12:15
Dostrzegamy zmiany na lepsze, jeśli chodzi o stan powietrza w Polsce, ale bardzo dużo jest jeszcze do zrobienia - powiedział szef MKiŚ Michał Kurtyka, podczas konferencji popularno-naukowej "Aktualny stan jakości powietrza w Polsce - sukces czy nadal wyzwanie?".
rozwiń zwiń