X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Janusz Kurtyka patronem ronda w Krakowie. "Zawsze chciał widzieć Polskę wielką i wolną"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 15:00
- Janusz Kurtyka - były prezes IPN, który zginął w katastrofie smoleńskiej - został patronem ronda opodal Muzeum AK w Krakowie. Całe życie walczył o to, by przekaz pokoleniowy był przekazem prawdziwym - podkreślił podczas wtorkowej uroczystości prezydent miasta, Jacek Majchrowski.
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (3P), prezes IPN Karol Nawrocki oraz wdowa po Januszu Kurtyce Zuzanna Kurtyka podczas uroczystości nadania imienia Janusza Kurtyki rondu w ciągu ul. Wita Stwosza w Krakowie
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (3P), prezes IPN Karol Nawrocki oraz wdowa po Januszu Kurtyce Zuzanna Kurtyka podczas uroczystości nadania imienia Janusza Kurtyki rondu w ciągu ul. Wita Stwosza w KrakowieFoto: PAP/Łukasz Gągulski

EN Janusz Kurtyka ulica 1200.jpg
"Pokazał opinii publicznej w jaki sposób zakłamywano historię Polski". Paweł Kurtyka o swoim ojcu

Prezes IPN dr Karol Nawrocki zwracając się do zebranych mówił, że każdy z nich ma "swojego Janusza Kurtykę": męża, ojca, szefa, przyjaciela. - Ja też mam swojego Janusz Kurtykę, który wyznaczył cele dla IPN, które ja chce reprezentować, który stworzył instytucję z dumą i energią upominającą się o prawdę o polskim doświadczeniu w XX wieku, w Polsce i poza jej granicami - powiedział.

Przypomniał, że miejsca w przestrzeni publicznej nie są tylko jakąś lokalizacją, ale wyrazem społecznego i narodowego szacunku wobec ich patronów oraz wskazaniem tych wartości, które osobom tym były bliskie. - Każdy, kto wjedzie na to rondo spotka się z człowiekiem, w sercu którego był etos służby Rzeczpospolitej i etos pracy dla Polski - podkreślił prezes IPN.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski powiedział, że w naszej historii są różne momenty: heroiczne, ale i wstydliwe. - Janusz Kurtyka był historykiem. Mediewistą i znawcą czasów nowożytnych - mówił Majchrowski przypominając, że Kurtyka był autorem pierwszej biografii Leopolda Okulickiego, jaka ukazała się w Polsce.

- Całe życie naukowe i polityczne walczył o to, żeby przekaz pokoleniowy był przekazem prawdziwym. Zawsze mu się to udawało. Zginął też w związku z tą pamięcią - jechał na uroczystości, mające pokazywać fragment prawdziwej narodowej pamięci - podkreślił prezydent, dziękując radnym za decyzję w sprawie nazwy ronda. Z inicjatywą tą wystąpił radny Adam Kalita.

Wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz podkreślił, że Januszowi Kurtyce zawdzięczamy przywrócenie pamięci o żołnierzach wyklętych.

janusz kurtyka PAP 1200_660.jpg
Katastrofa smoleńska. Wspomnienie o Januszu Kurtyce

Mała ojczyzna

Zuzanna Kurtyka - wdowa po prezesie IPN - dziękowała za pamięć o jej mężu. - Mój mąż zawsze chciał widzieć Polskę wielką i wolną. Wielokrotnie pisał, że myśl niepodległościowa powinna być fundamentem myślenia o państwie - powiedziała. Podkreśliła, że Kraków był jego małą ojczyzną, zawsze do niego wracał i jemu właśnie poświęcił swoje pierwsze historyczne opracowania i książki.

- Dlatego tak ważne jest, że Kraków będzie o nim pamiętał - dodała, dziękując wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

Syn Janusza Kurtyki Paweł Kurtyka, prezes Fundacji im. Janusza Kurtyki, mówił, że stawia sobie ona za cel upamiętnianie patrona i dbanie o to, by jego myśl była kontynuowana, stąd inicjatywa wydawania książek polskich naukowców i historyków.

We wtorkowej uroczystości uczestniczyli także zastępca prezesa IPN dr Karol Polejowski i dyrektor krakowskiego oddziału IPN dr Filip Musiał. W Muzeum AK pokazano filmu dokumentalny o Januszu Kurtyce "Trwajcie!" w reż. Aliny Czerniakowskiej.

Katastrofa w Smoleńsku

Janusz Kurtyka urodził się 13 sierpnia 1960 roku w Krakowie. Wychowywał się w Nowej Hucie, gdzie skończył szkołę podstawową i liceum. W szkole średniej nawiązał pierwsze kontakty ze Studenckim Komitetem Solidarności. W 1980 r. zaangażował się w niezależny ruch studencki. Był członkiem Komitetu Założycielskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie studiował historię.

Jarosław Szarek IPN 1200  TT.jpg
"Działał na rzecz odkłamywania historii". Prezes IPN wspomina Janusza Kurtykę

Po studiach podjął pracę w Instytucie Historii PAN. W 1995 r. obronił rozprawę doktorską z zakresu nauk humanistycznych, a w 2000 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. W historii fascynował się dwoma okresami: średniowieczem oraz dziejami najnowszymi Polski. Od 1994 roku był redaktorem naczelnym "Zeszytów Historycznych WiN-u - pisma naukowego, poświęconego dziejom wojennego i powojennego podziemia niepodległościowego. W 2003 roku został wybrany prezesem Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Funkcję tę sprawował do śmierci.

W latach 2000-05 był dyrektorem krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, a od 2005 do 2010 roku prezesem IPN. Januszowi Kurtyce zależało szczególnie na popularyzacji dziejów Polskiego Państwa Podziemnego jako największego fenomenu II wojny światowej w Europie i na ukazaniu unikatowego charakter "Solidarności" - masowego ruchu społecznego walczącego o wolność. Był zwolennikiem dekomunizacji nazw ulic w Polsce. Zabiegał o ustanowienie europejskiego Dnia Pamięci o Ofiarach Nazizmu i Komunizmu oraz Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zginął w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku, w drodze na uroczystości w 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. Jest pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

pkur

Czytaj także

"Chciał, by historia była pisana prawdą". Janusz Kurtyka otrzymał pośmiertnie "Drzwi do Wolności"

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 20:40
Prezes IPN z lat 2005-2010 Janusz Kurtyka pośmiertnie otrzymał "Drzwi do Wolności" na XII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni. Wyróżnienie, które odebrał syn historyka Paweł Kurtyka, przyznawane jest m.in. za niezłomne propagowanie idei wolności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Działał na rzecz odkłamywania historii". Prezes IPN wspomina Janusza Kurtykę

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 16:24
W Sanktuarium świętego Andrzeja Boboli w Warszawie odprawiono mszę św. w intencji prezesa IPN Janusza Kurtyki, jego zastępcy Janusza Krupskiego, a także wszystkich pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.
rozwiń zwiń