X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: Polski Ład ma unowocześniać polską wieś, przy zachowaniu suwerenności, tradycji i wiary

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 19:00
"Wierzę, że razem z PiS będziemy mogli polską wieś podnieść ku nowoczesności, bez zabarwień ideologicznych. Polski rolnik stoi bowiem na froncie obrony wolności i normalności" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Premier podczas konwencji w Przysusze
Premier podczas konwencji w PrzysuszeFoto: Mateusz Morawiecki/Facebook

W sobotę podczas konwencji PiS w Przysusze prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Grzegorz Puda przedstawili propozycje z myślą o polskiej wsi i rolnikach.

"Być polskim patriotą, to być wiernym ojcowiźnie i być wiernym polskiemu rolnictwu. Polska wieś zawsze była wierna Polsce, jednak Polska nie zawsze była wierna polskiej wsi, wobec której ma dług wdzięczności" - napisał premier na Facebooku w poście odnoszącym się do wydarzenia.

ZOBACZ TAKŻE
1200 jarosław kaczyński  tt.jpg
Walka z ASF, odszkodowania, sprzedaż bezpośrednia. Prezes PiS zapowiada ułatwienia dla rolników

"Najwyższy czas, żeby dać tym terenom szanse"

"Niestety, w liberalnej III RP wobec wsi zastosowano brutalne metody gospodarcze i społeczne. Ta mroczna przeszłość musi odejść na zawsze. Mieszkańcy wsi to prawie połowa Polaków – jednak przy Okrągłym Stole po 89’ zabrakło ich reprezentantów" - zauważył szef rządu. Dodał, że liberałowie przez 25 lat traktowali wieś jak piąte koło u wozu. "Najwyższy czas, żeby dać tym terenom szanse i perspektywy normalnego rozwoju. Trzeba przypomnieć to mieszkańcom miast i partiom politycznym, którym bliżej jest do Berlina i Brukseli niż do Przysuchy czy Gielniowa" - wskazał.

"Jeśli ktoś nie szanuje polskiej wsi, to nie ma też szacunku dla Konstytucji i polskiej suwerenności. W gminie Rąbino przez 30 lat nie było inwestycji. Zdążyliśmy w tym czasie wejść do NATO, UE czy budować galerie handlowe" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

"Nasz plan pokazaliśmy czynem i konkretnymi inwestycjami. To element różnicy między nami a naszymi poprzednikami, którym KE wytknęła 30 do 40 mld luki VAT. Wielką stratę, którą my odzyskaliśmy z rąk przestępców w białych kołnierzykach. Na tym budujemy naszą wiarygodność i przyszłość" - napisał.

"Polski rolnik nie jest gorszy od rolnika niemieckiego czy francuskiego"

W swoim wpisie szef rządu wskazał też na wprowadzenie wielkiego programu budowy dróg gminnych i powiatowych, remonty szkół, remiz strażackich czy programy dla Kół Gospodarstw Wiejskich. "Strażak, który przechodzi na emeryturę będzie miał dodatek 200 zł do emerytury" - dodał.

Zapowiedział wprowadzenie ubezpieczenia od klęsk w rolnictwie, gdyż - jak zaznaczył - dotychczasowe programy były niewystarczające. "Każdy dostanie dopłatę do ubezpieczenia rolnego w maksymalnym wymiarze, zgodnie z regułami UE. Aby zlikwidować skutki suszy, będziemy oferować dopłatę 15 tys. zł na budowę zbiornika wodnego" - poinformował.

Czytaj także:

"Polski rolnik nie jest gorszy od rolnika niemieckiego czy francuskiego. Zrobimy wszystko, aby w najbliższych 2 latach poziom dopłat do 1 ha dla 97 proc. rolników był taki sam lub wyższy, jak średnia UE. Uprościmy handel płodami rolnymi. Bez opłat rolnicy będą mogli handlować nimi po całej Polsce. Wszystko po to, by jak najwięcej zostało w kieszeni polskich rolników" - wyliczał premier.

"Chylę czoło przed ich ciężką pracą"

Wskazał, że rolnicy są konkretni. "Tylko ten, kto jest wiarygodny może doprowadzić do rewolucji wiarygodności. Chylę czoło przed nimi i przed ich ciężką pracą wykonywaną dla bezpieczeństwa żywnościowego całej Polski" - napisał szef rządu.

"Za trud i za wasze wielkie dzieło, dziękuję w imieniu Polaków. Za to, że jesteście i stoicie na straży polskiej wiary i tradycji. Dziękuję za Waszą cierpliwość do nas. Staramy się, ale czasem popełniamy błędy. Przepraszam za nie i dziękuję jeszcze raz za cierpliwość. Wierzę, że razem z PiS będziemy mogli polską wieś podnieść ku nowoczesności, bez zabarwień ideologicznych. Polski rolnik stoi bowiem na froncie obrony wolności i normalności. Wolno jeść mięso, pić mleko, łowić ryby – to jest normalność" - dodał.

Wskazał też, że gospodarstwo rolnika to jego bastion. "Dlatego zabudowania gospodarcze do 300 m będą mogły być budowane na zgłoszenie. Rolnik, który przechodzi na emeryturę rolniczą będzie miał możliwość zatrzymania swojego gospodarstwa" - zapowiedział Mateusz Morawiecki.

ZOBACZ TAKŻE
1200 prmier tt.jpg
Mateusz Morawiecki: trzeba być wiernym polskiej wsi i polskiemu rolnictwu

"Chcemy, by nasi rodacy wracali do Polski"

"Chcemy również, by mieszkańcy wsi i miasteczek mogli żyć i kształcić się tam, gdzie mieszkają, a nie wyjeżdżać za granicę. Chcemy, by nasi rodacy wracali do Polski" - napisał premier.

Zaapelował, by uważać na "fałszywe propozycje". "PO-PSL obiecywali, że nie podniosą wieku emerytalnego, jednak go podnieśli. My jesteśmy wiarygodni, podnieśliśmy emerytury, daliśmy 500+ – także po to, by wyrównać poziom życia między miastem a wsią" - przypomniał.

"Polska wieś zasługuje, by zagościła na niej nowoczesność. Polski Ład ma ją unowocześniać, przy zachowaniu suwerenności, tradycji i wiary. To powód do nadziei na lepszą przyszłość, której gwarantem jest Zjednoczona Prawica. Wierzę, że dla wszystkich starczy miejsca. Że Polski Ład dla polskiej wsi jest dobrą obietnicą i nadzieją na przyszłość" - podkreślił szef polskiego rządu.

ms

Czytaj także

Konwencja PiS w Przysusze. Przedstawiono nowe propozycje programowe dla polskiej wsi i rolników

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 15:46
Zakończyła się konwencja PiS poświęcona sprawom polskiej wsi i rolnictwa. Przedstawiony podczas niej program bazuje na Polskim Ładzie. Jednym z tematów, które były poruszane podczas wydarzenia, jest kwestia dopłat dla rolników.
rozwiń zwiń