X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Walka z ASF, odszkodowania, sprzedaż bezpośrednia. Prezes PiS zapowiada ułatwienia dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 13:25
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił podczas konwencji partii w Przysusze, że PiS dumnie reprezentuje polską wieś i dąży do zapewnienia jej godnego życia i rozwoju. Podczas konwencji zaprezentowano założenia Polskiego Ładu dla wsi i rolnictwa.
Jarosław Kaczyński
Jarosław KaczyńskiFoto: twitter.com/pisorgpl

W sobotę w Przysusze (woj. mazowieckie) odbywa się konwencja PiS, podczas której prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Grzegorz Puda przedstawiają nowy program przygotowywany z myślą o wsi i rolnikach.

kaczyński 1200.jpg
Prezes PiS: żadne inne ugrupowanie nie zrobiło tyle dla wsi i rolników

Jako pierwszy głos zabrał Jarosław Kaczyński. Prezes partii powiedział, że ugrupowanie "jest reprezentantem polskiej wsi" i "jest dumne z tego zaszczytu".

"Polski Ład jest potrzebny polskiej wsi"

- To przeświadczenie i ta duma wynikają z założenia, że Polska jest jedna. Jeden jest naród polski, i ten naród może żyć w jedności tylko wtedy, kiedy fundamentem tej jedności będzie równość w sferze materialnej, równość szans, również dla najmłodszego pokolenia - mówił polityk. - Tylko wtedy będzie nam towarzyszyło coś, co jest dla wszystkich Polaków niezmiernie ważne - to poczucie godności - podkreślił.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że program Polski Ład jest potrzebny polskiej wsi, bo dzięki niemu możliwe będzie zmniejszenie różnic między miastem a wsią. - On jest po to, żeby w ciągu najbliższych lat te różnice zniwelować, zmniejszyć, a w końcu zlikwidować - zapowiedział lider PiS. Dodał, że ten okres nie powinien być zbyt długi.

Posłuchaj
00:28 11337261_1.mp3 Prezes PiS o dopłatach dla rolników (IAR)

 

Rozwiązanie problemu wysokich cen gazu i nawozów

Polityk przyznał też, że w rolnictwie "są sprawy, które bolą". Jedną z nich są ceny nawozów, które bardzo się podniosły, ponieważ gwałtownie rośnie cena gazu, choć - jak zwrócił uwagę - w ostatnich dniach ceny części nawozów spadły. - Najlepszym rozwiązaniem, które poprawiłoby sytuację rolników, byłaby możliwość zakupu [nawozów - red.] prosto od producenta - wskazał. Zapewnił, że za jakiś czas unormują się zarówno ceny gazu, jak i nawozów.

- Jest też szerszy problem. To program tego łańcucha pośredników, który powoduje, że jest ogromna różnica pomiędzy tą ceną, którą uzyskuje rolnik, kiedy sprzedaje swoją produkcję, a tą, którą widzi później w sklepie - mówił polityk. Podkreślił, że "choć taka różnica jest nieunikniona, to w tej chwili jest ona bardzo duża". - Dlatego podejmujemy wielkie przedsięwzięcie - rolny handel detaliczny. To wiele przedsięwzięć, które mają doprowadzić do tego, że rolnik bardzo wiele swoich produktów będzie mógł sprzedać bezpośrednio. Do 100 tys. zł rocznie bez podatków - poinformował. Dodał, że "w gminach będzie obowiązek stworzenia targowisk".

- Mówię o tym, żeby polska wieś wiedziała, że my to widzimy i o takich sprawach nie zapominamy - podkreślił Jarosław Kaczyński. 

Walka z afrykańskim pomorem świń

Jarosław Kaczyński wskazał także na problem ASF i hodowli trzody chlewnej. - Będziemy ją odbudowywać - oświadczył.

- Ja jestem przyjacielem zwierząt, nie ukrywam tego, ale tutaj jest konieczność zastosowania innej metody rozwiązania problemu niż ta, której skutecznie użyto w Niemczech czy w Danii, czyli odstrzał dzików. Bo to one roznoszą tę chorobę, zresztą same na nią schodzą - mówił prezes PiS.

Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego powinni to zrobić myśliwi, koła myśliwskie. - Ale z tym jak na razie jest nie najlepiej. Złożyliśmy w Sejmie - i mam nadzieję, że zbierzemy podpisy z różnych klubów poselskich - projekt nowej ustawy o łowiectwie. (...) Ona powinna tę sprawę rozwiązać, tzn. skłonić do tego, żeby właściwe działania zostały podjęte - powiedział prezes PiS.

Dodał także, że ustawa ta "będzie rozwiązywała też inny problem, który denerwuje wielu rolników - to są szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne". - Dzisiaj uzyskanie odszkodowań jest drogą przez mękę - powiedział.

Wskazał również, że to Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie płaciła odszkodowania. - A ona sobie już da radę dalej, żeby uzyskać te odszkodowania od kół łowieckich.

Posłuchaj
00:17 Jarosław Kaczyński - trzeba, by rolnicy łączyli się w większe grupy producenckie (IAR).mp3 Jarosław Kaczyński: trzeba, by rolnicy łączyli się w większe grupy producenckie (IAR)

 

Propozycje dla wsi prezes PiS zapowiedział już w połowie lipca na jednym ze spotkań w ramach objazdu kraju. Mówił wówczas, że będą to nowe propozycje, wykraczające poza te zawarte w programie Polski Ład. "Cały czas nad tym pracujemy, żeby wieś stała się inna, dużo lepsza niż dzisiaj, jeżeli chodzi o to, jak tam się żyje" - zapewnił Jarosław Kaczyński.

ng/PAP/IAR

Czytaj także

Polski Ład dla rolników. Grzegorz Puda: chcemy wspierać małe i średnie gospodarstwa

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 08:23
- Ustawa o rodzinnych gospodarstwach rolnych to przede wszystkim zmiana podejścia do systemu finansowania i do tego, w jaki sposób traktowane są gospodarstwa - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: jesteśmy dumni z rodzimego rolnictwa, nasz rząd zrobi wszystko, żeby dominowało w Europie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2021 11:18
Rząd Prawa i Sprawiedliwości zrobi wszystko, żeby polskie rolnictwo dominowało w Europie - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Wskazywał, że w Polskim Ładzie znajduje się wiele propozycji dla polskiej wsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: zwiększyliśmy limit sprzedaży w rolniczym handlu detalicznym

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 16:54
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że program Polski Ład dla rolnictwa przewiduje 2,5- krotne zwiększenie puli sprzedaży w handlu detalicznym. - Wprowadzimy zerowy podatek dla tych wszystkich rolników, którzy chcą sprzedawać na rynki lokalne - zapowiedział szef rządu.
rozwiń zwiń