Senat odrzucił nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci

2021-10-08, 17:28

Senat odrzucił nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci
Posiedzenie Senatu. Foto: Twitter/@PolskiSenat

Senat opowiedział się za odrzuceniem nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, która zakłada, że wnioski o świadczenie w ramach programu "Rodzina 500+" będzie można składać wyłącznie w sposób elektroniczny, a wypłatę środków otrzymywać jedynie w formie bezgotówkowej na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Odrzucenia nowelizacji ustawy chciały senackie komisje: rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej. Jednym z argumentów było to, że wiele osób nadal jest wykluczonych cyfrowo i może mieć trudności w obsłudze programu.

Powiązany Artykuł

grodzki 1200.jpg
Tomasz Grodzki przestanie być marszałkiem Senatu? "Sprawa budzi w PO jakiś niepokój"

Przewodniczący komisji rodziny, senator PSL-u Filip Libicki powiedział, że świadczenie 500 plus jest wypłacane od 5 lat przez samorządy i do tej pory nikt nie zgłaszał zastrzeżeń. Dodał, że ZUS realizuje już inne wypłaty - bon turystyczny, czy inne formy wsparcia z tarcz antykryzysowych, a teraz dodaje się kolejne świadczenie. Senator Libicki powiedział, że kolejnym argumentem za odrzuceniem ustawy jest to, iż wiele osób nadal jest wykluczonych cyfrowo i może mieć trudności w obsłudze programu. 

Posłuchaj

Filip Libicki: państwo ma prawo coś takiego wprowadzić pod jednym warunkiem (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty

Argument dotyczący wykluczenia cyfrowego odpiera senator Prawa i Sprawiedliwości Dorota Tobiszowska. Przypominała, że podobne zmiany przeprowadzono w programie "Dobry start", który realizuje wypłaty na wyprawkę szkolną. Od od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online. Dodała, że w swoim biurze senatorskim zorganizowała punkt pomocy, w którym można było wypełnić wniosek drogą elektroniczną. Powiedziała, że nikt się nie zgłosił, bo nikt nie potrzebował takiej pomocy.

Posłuchaj

Dorota Tobiszowska: 99,9 proc. osób, które mają dzieci powyżej 16 roku ma dostęp do komputera (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Podczas dyskusji na sali plenarnej, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha mówiła, że zmiana instytucji realizującej wypłatę świadczenia 500+ ma przynieść oszczędności budżetowi państwa. Zaznaczyła, że świadczeniobiorcy nie poniosą żadnych strat. - To jest 2 i pół miliarda złotych na kosztach obsługi programu - powiedziała wiceminister. Przypominała też, że podobne zmiany przeprowadzono w programie "Dobry start", który realizuje wypłaty na wyprawkę szkolną. Od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.

nt

Polecane

Wróć do strony głównej