X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Konwencja PiS w Przysusze. Przedstawiono nowe propozycje programowe dla polskiej wsi i rolników

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 15:46
Zakończyła się konwencja PiS poświęcona sprawom polskiej wsi i rolnictwa. Przedstawiony podczas niej program bazuje na Polskim Ładzie. Jednym z tematów, które były poruszane podczas wydarzenia, jest kwestia dopłat dla rolników.
Konwencja PiS w Przysusze
Konwencja PiS w PrzysuszeFoto: Stanisław Karczewski/Twitter

Przed godz. 13 rozpoczęła się konwencja PiS poświęcona polskiej wsi i rolnictwu. Wśród zapowiadanych tematów znalazły się między innymi: wysokość dopłat, emerytury rolnicze i wyzwania, jakie stoją przed rolnikami, takimi jak susza i ASF.

Czytaj także:
dron pole uprawne nowoczesne rolnictwo shutter 1200 Suwin.jpg
"Nowe technologie powodują, że polskie rolnictwo jest coraz bardziej wydajne". Podpisano list intencyjny ws. dronów

Spotkanie odbyło się w miejscowości Przysucha w województwie mazowieckim. 

Jako pierwszy głos zabrał Jarosław Kaczyński. Prezes partii powiedział, że ugrupowanie "jest reprezentantem polskiej wsi" i "jest dumne z tego zaszczytu". 

- To przeświadczenie i ta duma wynika z założenia, że Polska jest jedna. Jeden jest naród polski, i ten naród może żyć w jedności tylko wtedy, kiedy fundamentem ten jedności będzie równość w sferze materialnej, równość szans, również dla najmłodszego pokolenia - mówił polityk. - Tylko wtedy będzie nam towarzyszyło coś, co jest dla wszystkich Polaków niezmiernie ważne - to poczucie godności - podkreślił. 

Jarosław Kaczyński podkreślił, że Polski Ład na wsi jest po to, aby w ciągu najbliższych lat zmniejszyć nierówności. - Po to podjęliśmy ten wysiłek - zaznaczył. 

Posłuchaj
00:29 Morawiecki wieś.mp3 Premier Mateusz Morawiecki o polityce wobec wsi (IAR)

 

Polityk odniósł się do problemu z podwyżką cen nawozów. Jak wyjaśnił, powodem jest wzrost ceny gazu. - Najlepszym rozwiązaniem, które poprawiłoby sytuację rolników byłaby możliwość zakupu prosto od producenta - wskazał. Zapewnił też, że za jakiś czas unormują się zarówno ceny gazu, jak i nawozów. 

- Jest też szerszy problem. To program łańcucha pośredników, który powoduje, że jest ogromna różnica pomiędzy tą ceną, którą uzyskuje rolnik, kiedy sprzedaje swoją produkcję, a tym, co widzi później w sklepie - mówił polityk. Podkreślił, że "choć taka różnica jest nieunikniona, to w tej chwili jest ona wielka". - Dlatego podejmujemy wielkie przedsięwzięcie - rolny handel detaliczny. To wiele przedsięwzięć, które mają doprowadzić do tego, że rolnik bardzo wiele swoich produktów będzie mógł bezpośrednio. Do 100 tys. zł rocznie bez podatków - poinformował.

Prezes partii powiedział, że "w gminach będzie obowiązek stworzenia targowisk". Rolnicy - jak tłumaczył - będą mogli handlować w całej Polsce. - Będą też budowane centra przechowalnicze, które będą pomagać w tym handlu. Będą tworzone także inne przedsięwzięcia. Będą wspierane również z możliwością sprzedaży udziałów inwestycyjnych spółdzielnie. To nowa możliwość - mówił. 

- Dzisiaj jeszcze nie wszyscy przyjęli do wiadomości to, że to ogromna zamiana. Jeśli ta szansa zostanie wykorzystana, to zyski rolników naprawdę bardzo wzrosną, a co za tym idzie, wzrosną zyski tych, którzy żyją na wsi - zapewnił. 

Kolejnym omówionym tematem był ASF i hodowla trzody chlewnej. - Będziemy ją odbudowywać - zapowiedział Jarosław Kaczyński i dodał, że jest konieczny odstrzał dzików. - Jest już w tej chwili w Sejmie nowy projekt ustawy o łowiectwie - poinformował prezes. -

- Ułatwimy także rolnikom wypłatę za szkody łowieckie - powiedział polityk i wskazał, że obecnie jet to bardzo trudny proces. - To ARIMR będzie płacił te odszkodowania. On sobie już da radę dalej, żeby uzyskać te odszkodowania od kół łowieckich - mówił. Zapowiedział także powstanie rezerwy budżetowej - Fundusz Ubezpieczeń Rolniczych - W tym roku to będzie 3 mld zł. Poza tym, 1 mld 400 mln na wsparcie ubezpieczeń rolników, którzy będą się chcieli ubezpieczyć indywidualnie - tłumaczył.

Przemówienie Mateusza Morawieckiego 

Po wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego zaczął przemawiać Mateusz Morawiecki. - Co to znaczy być polskim patriotą? Myślę, że jest bardzo wiele definicji i wyobrażeń, ale myślę, że jest również taka - być polskim patriotą to być wiernym ojcowiźnie. A być wiernym ojcowiźnie to być wiernym polskiej wsi, polskiemu rolnictwu - mówił.

- Polska wieś zawsze była wierna Polsce, ale nie zawsze Polska była wierna polskiej wsi. U progu transformacji, tych zmian po upadku komunizmu, doskonale wiemy, że polska wieś, gminy i małe miasteczka, zostały pozostawione same sobie. Zostały zdradzone - wskazywał premier. Zarzucił także poprzedniej władzy ignorowanie problemów wsi i niedbanie o jej interesy. - Jeżeli ktoś nie ma szacunku dla polskiej wsi, to nie ma szacunku dla polskiej Konstytucji i suwerenności - ocenił polityk. 

Posłuchaj
00:17 Jarosław Kaczyński - trzeba, by rolnicy łączyli się w większe grupy producenckie (IAR).mp3 Jarosław Kaczyński: trzeba, by rolnicy łączyli się w większe grupy producenckie (IAR)

 

 - Nasz plan, ten, który już realizujemy i którego wiarygodność pokazaliśmy czynem, konkretnym inwestycjami, zakłada przesunięcie tych środków i inwestycje, tam, gdzie one są najbardziej potrzebne - zapowiedział premier. Przypomniał także programy, jakie realizuje rząd. - To program budowy dróg gminnych i powiatowych, remonty szkół, remiz strażackich - wymieniał i zapowiedział nową ustawę o OSP. - Ma bardzo wiele dobrych punktów dla strażaków m.in. strażak, który przechodzi na emeryturę będzie miał dodatek 200 zł - powiedział Mateusz Morawiecki.  

Grzegorz Puda: całkowicie zmieniamy system ubezpieczeń rolników

Całkowicie zmieniamy system ubezpieczeń rolników, m.in. powołujemy pierwszy w historii fundusz, który prawie w pełni zapewnia finansowanie większości szkód rolników - poinformował z kolei minister rolnictwa.

Pierwsze z kilku omawianych przez niego rozwiązań dotyczy utworzonego już z rezerwy celowej "pierwszego w historii funduszu, który prawie w pełni zapewnia finansowanie większości szkód rolników". - To kwota 3 mld zł w ramach rezerwy, która zostaje przeznaczona tylko i wyłącznie na te cele, tylko i wyłącznie dla rolników - zapewnił.

Nie mniej ważny jest według niego drugi element programu zmian ubezpieczeń, którym ma być "powstanie nowego ubezpieczyciela rolniczego, pierwszego ubezpieczyciela rolniczego".

Jak wyjaśnił, "chodzi nam o to, aby te firmy, które w tej chwili funkcjonują często również zagraniczne, oczywiście ubezpieczały rolników, ale aby to nie było tak, jak było do tej pory, że duże firmy ubezpieczeniowe mają dosyć duże marże i duże zyski".

- Chcemy, aby te pieniądze, które dopłacamy, środki, które również z budżetu państwa - czyli również od państwa trafiają do dopłat, do ubezpieczeń rolniczych - aby te pieniądze były lepiej wykorzystywane - dodał.

Posłuchaj
00:10 Janusz Wojciechowski o podniesieniu dopłat dla rolników (IAR).mp3 Janusz Wojciechowski o podniesieniu dopłat dla rolników (IAR)

 

Wojciechowski: będę czynił wszystko, by fundusze unijne były rozdzielane równo

Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podziękował wszystkim polskim rolnikom, którzy wnieśli wkład w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce i w całej UE w czasie pandemii.

Polska ma teraz do dyspozycji duże pieniądze na rolnictwo, przekonywał, 34,5 mld euro, łącznie z tym co jest w planie odbudowy. - Nigdy nie było takich funduszy, te fundusze trafiają na polską wieś - mówił komisarz. - Małe i średnie gospodarstwa mogą otrzymać 300 euro na hektar, potwierdzam, jest taka możliwość - dodał.

W opinii Wojciechowskiego program "krowa 500 plus" to wzorowy przykład dla innych krajów UE. - W małych gospodarstwach może być nie tylko "krowa 500 plus", ale i "krowa 1500 plus", są na to fundusze - zapowiadał.

- Będę czynił wszystko co w mojej mocy, żeby wszystkie kraje członkowskie UE w podziale funduszy unijnych były traktowane równo i sprawiedliwie i żeby tak była traktowana Polska. Żeby nikt nie wykorzystywał tych funduszy do politycznego szantażu - powiedział też komisarz ds. rolnictwa. 


nt/jbt

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: nie będzie silnej, zamożnej Polski bez dostatniej polskiej wsi

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 18:40
W sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Strachocinie na Podkarpaciu spotkali się uczestnicy Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodzin Rolników. Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki skierowali do uczestników listy, a szef resortu rolnictwa przybliżył projekt ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych i zapowiedział, że zostanie on niedługo zaprezentowany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polski Ład da się zrealizować tylko ciężką pracą". List prezesa PiS do klubów "Gazety Polskiej"

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 21:15
Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił w liście do uczestników Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej", że Polska stoi obecnie przed ogromną szansą. Jak ocenił, "cele Polskiego Ładu da się zrealizować tylko wtedy, gdy będziemy - mam tu na myśli PiS - bardzo ciężko pracować i nie będziemy popełniać określonych błędów". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: zwiększyliśmy limit sprzedaży w rolniczym handlu detalicznym

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 16:54
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że program Polski Ład dla rolnictwa przewiduje 2,5- krotne zwiększenie puli sprzedaży w handlu detalicznym. - Wprowadzimy zerowy podatek dla tych wszystkich rolników, którzy chcą sprzedawać na rynki lokalne - zapowiedział szef rządu.
rozwiń zwiń