X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Najwyższym aktem prawnym jest konstytucja". Jarosław Kaczyński o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 19:12
Wicepremier Jarosław Kaczyński podkreślił, że w Polsce najwyższym aktem prawnym jest konstytucja. Odpowiadając w Białymstoku na pytanie o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym, wicepremier zastrzegł, że nie zna jeszcze jego uzasadnienia.
Jarosław Kaczyński
Jarosław KaczyńskiFoto: twitter.com/pisorgpl
EN_Trybunał Konstytucyjny 1200.jpg
Jest orzeczenie TK w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Jarosław Kaczyński podkreślił, że w tej sprawie jasne jest, gdzie sięgają regulacje europejskie.

- Tam, gdzie zgodziliśmy się na wyłączne uprawienia UE, albo też mieszane - to albo w całości, albo częściowo obowiązują regulacje europejskie, to one muszą być zgodne z polską Konstytucją. Natomiast w sferze, w której się nie zgodziliśmy, obowiązują tylko polskie przepisy i Unia Europejska nic do tego nie ma, co dotyczy między innymi wymiaru sprawiedliwości - zastrzegł wicepremier.

Posłuchaj
00:32 11333798_2.mp3 Jarosław Kaczyński o wyroku TK (IAR)

 

Jarosław Kaczyński pytany o wpływ orzeczenia TK na uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy, finansowanego z funduszy i pożyczek europejskich, podkreślił, że liczy że w tej sprawie będzie przestrzegane prawo. - W kulturze europejskiej prawo i traktaty mają swoje znaczenie. Wierzę, że Unia Europejska pozostanie europejską, a nie funkcjonującą w jakiejś innej kulturze, gdzie prawo, tradycja prawa, wywodząca się z prawa rzymskiego, nie jest brana pod uwagę - podkreślił.

Czytaj także:

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez Prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z Konstytucją. Sprawę rozpatrywał Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie. Wyrok zapadł większością głosów. Zdania odrębne zgłosili sędziowie Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrembak. Wniosek premiera zawierał trzy punkty, chodzi w nim między innymi o zgodność z Konstytucją zasady pierwszeństwa prawa unijnego i dotyczy zasady lojalnej współpracy państw wspólnoty europejskiej.

Premier złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego po marcowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE orzekł wówczas, że Krajowa Rada Sądownictwa w aktualnym kształcie nie daje gwarancji bezstronnego wskazywania kandydatów na sędziów.

dn

Czytaj także

"Godzące w fundamenty naszej suwerenności". Prezes PiS o żądaniach instytucji UE ws. wniosku TK

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 13:30
"Instytucje europejskie - KE i PE - domagają się od premiera wycofania wniosku z Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nadrzędności prawa polskiego. To niebywałe żądanie godzące w fundamenty naszej suwerenności" - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do prezesa klubów "Gazety Polskiej" Ryszarda Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń