"Najwyższym aktem prawnym jest konstytucja". Jarosław Kaczyński o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

2021-10-07, 19:12

"Najwyższym aktem prawnym jest konstytucja". Jarosław Kaczyński o wyroku Trybunału Konstytucyjnego
Jarosław Kaczyński. Foto: twitter.com/pisorgpl

Wicepremier Jarosław Kaczyński podkreślił, że w Polsce najwyższym aktem prawnym jest konstytucja. Odpowiadając w Białymstoku na pytanie o orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyższości prawa krajowego nad unijnym, wicepremier zastrzegł, że nie zna jeszcze jego uzasadnienia.

Powiązany Artykuł

EN_Trybunał Konstytucyjny 1200.jpg
Jest orzeczenie TK w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

Jarosław Kaczyński podkreślił, że w tej sprawie jasne jest, gdzie sięgają regulacje europejskie.

- Tam, gdzie zgodziliśmy się na wyłączne uprawienia UE, albo też mieszane - to albo w całości, albo częściowo obowiązują regulacje europejskie, to one muszą być zgodne z polską Konstytucją. Natomiast w sferze, w której się nie zgodziliśmy, obowiązują tylko polskie przepisy i Unia Europejska nic do tego nie ma, co dotyczy między innymi wymiaru sprawiedliwości - zastrzegł wicepremier.

Posłuchaj

Jarosław Kaczyński o wyroku TK (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

 

Jarosław Kaczyński pytany o wpływ orzeczenia TK na uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy, finansowanego z funduszy i pożyczek europejskich, podkreślił, że liczy że w tej sprawie będzie przestrzegane prawo. - W kulturze europejskiej prawo i traktaty mają swoje znaczenie. Wierzę, że Unia Europejska pozostanie europejską, a nie funkcjonującą w jakiejś innej kulturze, gdzie prawo, tradycja prawa, wywodząca się z prawa rzymskiego, nie jest brana pod uwagę - podkreślił.

Czytaj także:

Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez Prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z Konstytucją. Sprawę rozpatrywał Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie. Wyrok zapadł większością głosów. Zdania odrębne zgłosili sędziowie Piotr Pszczółkowski i Jarosław Wyrembak. Wniosek premiera zawierał trzy punkty, chodzi w nim między innymi o zgodność z Konstytucją zasady pierwszeństwa prawa unijnego i dotyczy zasady lojalnej współpracy państw wspólnoty europejskiej.

Premier złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego po marcowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE orzekł wówczas, że Krajowa Rada Sądownictwa w aktualnym kształcie nie daje gwarancji bezstronnego wskazywania kandydatów na sędziów.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej