X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Napisy na barakach niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz II-Birkenau. Sprawą zajęła się policja

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 22:30
Oświęcimscy policjanci badają sprawę umieszczenia napisów, w tym antysemickich, na drewnianych barakach w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. Rzecznik powiatowej komendy asp. sztab. Małgorzata Jurecka podała, że funkcjonariusze analizują dowody.
Historyczna brama byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz
Historyczna brama byłego niemieckiego obozu zagłady AuschwitzFoto: shutterstock/Liya_Blumesser

Napisy dostrzegł we wtorek strażnik z Muzeum Auschwitz podczas obchodu. Placówka zakomunikowała, że napisy w językach niemieckim oraz angielskim zostały naniesione czarną farbą w sprayu na ściany dziewięciu drewnianych baraków obozowych.

położna_książka_promo_663.jpg
"Między nami kobietami". Położna z Auschwitz-Birkenau - Stanisława Leszczyńska

Zabezpieczanie dowodów

- Na miejsce natychmiast udali się policjanci z oświęcimskiej komendy policji. Funkcjonariusze przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia. (…) Ustalono, że do czynu doszło najprawdopodobniej dziś w godzinach pomiędzy 8. a 12. – poinformowała Małgorzata Jurecka.

Rzecznik zakomunikowała, że "aktualnie trwa analiza zabezpieczonych dowodów, mająca na celu ustalenie i zatrzymanie sprawcy tego karygodnego czynu". - Zabezpieczone treści zostaną również poddane szczegółowej analizie pod kątem mowy nienawiści - dodała.

Małgorzata Jurecka przypomniała, że za uszkodzenie zabytku grozi kara więzienia od 6 miesięcy do 8 lat. - Po przeprowadzeniu analizy treści, będzie możliwe uzupełnienie kwalifikacji czynu – dodała.

Czytaj również: 

Muzeum Auschwitz w wydanym we wtorek oświadczeniu podkreśliło, że "tego typu zdarzenie – będące znieważeniem Miejsca Pamięci – to przede wszystkim oburzający atak na symbol jednej z największych tragedii w historii ludzkości oraz niezwykle bolesny cios w pamięć wszystkich ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau".

Placówka zaapelowała do wszystkich, którzy mogli być świadkami zdarzenia, o przekazywanie informacji mogących pomóc w ustaleniu sprawców. W szczególności chodzi o osoby, które 5 października w godzinach przedpołudniowych wykonywały zdjęcia w okolicach tzw. Bramy Śmierci w byłym obozie Birkenau oraz na tzw. odcinku kwarantanny męskiej BIIa, gdzie znajdują się baraki drewniane. Informacje należy kierować na adres e-mail: security@auschwitz.org.

dz

Czytaj także

"Wykonawcy straszliwych zbrodni nigdy nie zostali ukarani". 75. rocznica wyroków w procesie norymberskim

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 12:10
O braku konsekwencji niemieckiego wymiaru sprawiedliwości przy osądzaniu zbrodni z II wojny światowej powiedziała Polskiemu Radiu dyrektor berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego Hanna Radziejowska. - Ci wszyscy oprawcy z małych miasteczek i wiosek, policyjne bataliony, które wykonywały te straszliwe zbrodnie - ci ludzie praktycznie nigdy nie zostali ukarani - zaznaczyła Hanna Radziejowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemieccy nazistowscy zbrodniarze stają przed sądem. Proces załogi obozu koncentracyjnego Flossenbürg

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 05:40
Przed obliczem Amerykańskiego Trybunału Wojskowego w Dachau stanęło prawie sto osób, z czego blisko połowa zasiadła na ławie oskarżonych podczas jednego, półtorarocznego procesu. Na karę śmierci skazano wówczas dziesięciu zbrodniarzy - wyrok wykonano 3 października 1947 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Niewielu hitlerowskich sprawców ludobójstwa zostało ukaranych". Piotr Gliński na wystawie w Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 19:12
Wiceminister, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński powiedział, że strona polska jest gotowa współpracować z Austrią przy tworzeniu miejsc upamiętniających ofiary hitlerowskich obozów koncentracyjnych z czasów II wojny światowej.
rozwiń zwiń