X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Inwestycja w naukę i szkolnictwo wyższe. Czarnek: miliard złotych dla Szczecina i Pomorza Zachodniego

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 12:28
- Dodatkowe środki na naukę i szkolnictwo wyższe - w kwocie miliarda złotych - w znaczącej części trafią do Szczecina i do woj. zachodniopomorskiego - zapowiedział w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Przemysław Czarnek podczas inauguracji roku akademickiego 20212022 na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie
Przemysław Czarnek podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w SzczecinieFoto: twitter.com/MEIN_GOV_PL

W poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i minister zdrowia Adam Niedzielski wzięli udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym (PUM) w Szczecinie.

- Rozwój nauki i szkolnictwa wyższego w Szczecinie, w woj. zachodniopomorskim, jest dla nas niemniej ważny, niż rozwój nauki w takich ośrodkach jak Warszawa, Kraków czy Poznań. Nie może być tak, że będziemy faworyzować rozwój nauki tylko w niektórych miastach - podkreślił Przemysław Czarnek.

uniwersytet warszawski FREE1 1200_660.jpg

Rozpoczęcie roku akademickiego. Premier: możemy przeznaczać rekordowe kwoty na badania, rozwój i innowacyjność

Szef MEiN dodał, że ośrodki w Szczecinie czy w Lublinie mają takie samo prawo rozwijać się, jak placówki naukowe w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu.

- Wszyscy jesteśmy tak samo ważni i tego pilnujemy - zaznaczył.

Inwestycja w naukę i szkolnictwo wyższe

Mówił też o inwestowaniu w naukę i szkolnictwo wyższe.

- Jak państwo spojrzycie na przychody budżetu państwa i różnicę między 2015 r. a 2021 r. to jest to (...) ponad 200 mld zł różnicy na korzyść przychodów" - podkreślił szef MEiN.

Dodał, że "dziś mamy absolutnie wyjątkową sytuację".

- Oto w wyniku nowelizacji ustawy budżetowej, która Sejm podjął w piątek, przeznaczamy na koniec roku budżetowego (...) dodatkowy ekstra miliard złotych na rozwój nauki i szkolnictwa wyższego - mówił.

Czytaj także:

Jak powiedział minister, środki te w znaczącej części mają trafić do Szczecina i do woj. zachodniopomorskiego.

- Dlaczego w znaczącej części? Otóż dlatego, że przyjęliśmy taki algorytm podziału tych środków, który przekazuje proporcjonalnie więcej środków tym ośrodkom naukowym, których infrastruktura była dotąd niedoinwestowana - powiedział Przemysław Czarnek.

Szef MEiN wyraził nadzieję, że nowelizacja ustawy budżetowej zostanie przyjęta przez Senat i podpisana przez prezydenta tak, by w listopadzie było możliwe przekazanie subwencji.

PAP Przemysław Czarnek .jpg
Czarnek: nowa ustawa pozwoli na tworzenie kierunków lekarskich, również na innych uczelniach niż medyczne

Dokonania i awanse PUM

Zarówno minister Przemysław Czarnek, jak i szef resortu zdrowia Adam Niedzielski chwalili dokonania i awanse PUM w ostatnich latach.

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podziękował pracownikom, kadrze profesorskiej PUM oraz jednostkom, które uniwersytetowi podlegają za zaangażowanie w walce z pandemią COVID-19. Podkreślił, że bardzo ważna jest polityka jakości PUB, która prowadzi tę uczelnię do sukcesu, co widoczne jest zarówno w sferze akademickiej, jak i klinicznej.

bf

Czytaj także

Wiceszef MEiN: w przyszłym roku przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 17:24
- W związku z obecną sytuacją polityczną i brakiem pana Gowina, podejmujemy działania zmierzającego do tego, żeby swobodniej poruszać się po materii ustawy 2.0 i zmian, które będą niezbędne. W przyszłym roku przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister Edukacji i Nauki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Nalaskowski: grozi nam generacja studentów, którzy uczelnie wyobrażają sobie tylko przez komputer

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 07:08
- Grozi nam generacja studentów, którzy nie wyobrażają sobie uniwersytetu inaczej, niż przez komputer - powiedział w rozmowie z PAP prof. Aleksander Nalaskowski z UMK w Toruniu. Pedagog i badacz z wieloletnim doświadczeniem jest pełen obaw po 1,5 roku zdalnej edukacji studentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rok akademicki 2021. "W większości uczelni dominuje forma hybrydowa"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2021 19:09
W najbliższy piątek rozpocznie się rok akademicki 2021/22. Uczelnie wyższe powoli przygotowują się na powrót studentów, a większość z nich decyduje się na nauczanie hybrydowe. Ćwiczenia, laboratoria czy lektoraty mają odbywać się w murach uczelni, a wykłady w formie zajęć online. 
rozwiń zwiń