Rusza I Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza. Uczestnicy będą rozmawiać o współpracy w regionie

2021-10-03, 03:52

Rusza I Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza. Uczestnicy będą rozmawiać o współpracy w regionie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: mahos / Shutterstock.com

W niedzielę o godzinie 19.00 w Warszawie odbędzie się inauguracja I Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Uczestnicy Forum będą rozmawiać m.in. o przyszłości Europy Środkowo-Wschodniej.


Powiązany Artykuł

GenFreen.jpg
Międzynarodowa Konferencja Generation Freedom poświęcona inicjatywie Trójmorza

Daniel Milewski z Prawa i Sprawiedliwości, który jest jednym z czterech posłów reprezentujących Polskę podczas Forum, powiedział, że w dyskusji łącznie przewidziane są cztery panele tematyczne.

Posłuchaj

Daniel Milewski (PiS) o I Forum Młodych Parlamentarzystów Trójmorza 0:28
+
Dodaj do playlisty

Pierwszy będzie dotyczył tego, w jakich formatach mogą współpracować parlamentarzyści Trójmorza. Wezmą w nim udział Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i przewodniczący Zgromadzenia Państwowego Estonii Juri Ratas.

Drugi panel będzie dotyczył współpracy w sektorze energetycznym, transportowym i instytucji kultury. Kolejne panele będą poświęcone geopolityce, a także współpracy młodych parlamentarzystów oraz inicjatyw, jakie mogą poruszać w ramach Trójmorza.

Prace merytoryczne Forum potrwają od poniedziałku do wtorku.

Inicjatywa Trójmorza jest płaszczyzną współpracy regionalnej między państwami Europy Środkowej i Wschodniej należącymi do Unii Europejskiej. Jej początki sięgają 2015 i pomysłu prezydenta Andrzeja Dudy, który dostrzegł potrzebę wzmocnienia potencjału krajów leżących między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.

Format Trójmorza obejmuje 12 państw: Austrię, Bułgarię, Chorwację, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację, Słowenię i Węgry. Strategicznym celem Trójmorza jest wzmacnianie współpracy gospodarczej w dziedzinie infrastruktury, energetyki i cyfryzacji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

kp

Polecane

Wróć do strony głównej