X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nagrody w głównych konkursach Festiwalu NNW w Gdyni. Polskie Radio z najlepszym reportażem

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 20:58
W Teatrze Muzycznym w Gdyni wręczono nagrody XIII Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". W pięciu konkursach głównych rywalizowało blisko 100 produkcji o tematyce historycznej - międzynarodowych filmów fabularnych, zagranicznych oraz polskich filmów dokumentalnych, a także wideoklipów i reportaży radiowych. 
Gala zamknięcia XIII Festiwalu Filmowego NNW w Teatrze Muzycznym w Gdyni
Gala zamknięcia XIII Festiwalu Filmowego NNW w Teatrze Muzycznym w GdyniFoto: Facebook.com/festiwal.filmowy.nnw

W tej ostatniej kategorii zwyciężył dokument "Prawda za podwójnym murem" Jakuba Tarki ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. W swoim reportażu Jakub Tarka odkrywa jedną z najbardziej ponurych tajemnic niemieckiej okupacji i systemu terroru w Polsce - obozu koncentracyjnego dla dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi.

Posłuchaj
00:55 11325217_1.mp3 Najlepsze filmy historyczne nagrodzone podczas festiwalu NNW w Gdyni. Relacja Michała Fedusio (IAR) 

Jury konkursowe wyróżniło również trzy inne reportaże emitowane na Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". To "Zbąszyń 1938" Kamila Hypkiego z Radia Zachód, "Mecz, który zmienił moje życie" Michała Rzepiaka z Radia Gdańsk a także "Pierwsi z Auschwitz" Bogdana Wasztyla z TVP3 Kraków.

pap_20160212_0K3 (1).jpg
105-letnia weteran podziemia narodowego gościem Festiwalu NNW w Gdyni. To bohaterka filmu "Boża przemytniczka"

Najlepszym międzynarodowym filmem fabularnym została "Aida" bośniackiej reżyser Jasmili Žbanić. Akcja obrazu rozgrywa się w lipcu 1995 roku w Srebrenicy. Do miasta wkraczają oddziały serbskie generała Ratko Mladicia. Pracująca dla ONZ tłumaczka Aida próbuje ocalić swoją rodzinę przed wymordowaniem jej przez Serbów. W tej kategorii jury wyróżniło gruziński film "Shindisi" w reżyserii Dito Tsintsadze, czeską produkcję "Havel" Slávka Horáka oraz słowacką "Amnestię" Jonáša Karáska. Osobne wyróżnienie przyznano Piotrowi Głowackiemu, odtwórcy głównej roli w filmie "Mistrz" Macieja Barczewskiego.

Nagrodę główną im. rtm. Witolda Pileckiego w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych otrzymał "Dawno temu w Wenezueli" w reżyserii Anabela Rodrigueza. Jury wyróżniło wenezuelską produkcję za "poruszający obraz ginącego miasteczka - historię, która dzieje się na naszych oczach oraz reżyserski kunszt w ukazaniu dramatycznych losów ludzi w kraju rządzonym przez dyktatora".

Czytaj również:

Specjalne wyróżnienie przyznano "Mojej ulubionej wojnie" w reżyserii Ilze Burkovskiej Jacobsen. Jurorzy wyróżnili także filmom "1970" Tomasza Wolskiego i "Kto pod kim dołki... Rudolf Slansky" Martina Vadasa

PAP pomnik 1200.jpg
"Kobietom Powstania Warszawskiego". W stolicy odsłonięto pomnik w rocznicę zakończenia walk

W konkursie filmów polskich, najstarszą festiwalową nagrodę "Złoty Opornik" przyznano dokumentowi "Położna" w reżyserii Marii Stachurskiej. To historia Stanisławy Leszczyńskiej, która w 1943 roku trafiła do niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. Tam została akuszerką i w nieludzkich warunkach, na skraju wyczerpania, odebrała około 3 tysięcy porodów, nie tracąc ani jednego dziecka. Cztery filmy zostały wyróżnione przez jurorów - to "Opowieść o miłości" Rafała Brylla, "Ty pójdziesz do Jastrzębia" Jędrzeja Lipskiego, "Grudzień nasz i wasz" Joanny Pieciukiewicz oraz "VI Brygada Pani Komendant" Wojciecha Królikowskiego.

Ostatnia i najmłodsza z konkursowych kategorii to wideoklip. Nagrodę główną przyznano teledyskowi "Kto Ty jesteś" w reżyserii Rafała Gużkowskiego. Utwór wykonał Zespół Wokalny SOUL. Jurorzy wyróżnili również wideoklipy "Miriam" w reżyserii Sebastiana Juszczyka, "Niepodległość" w reżyserii Dominika Gudowskiego oraz "Teddy" za scenariusz, animację i montaż Adama Kamila Kawałka.

Podczas Festiwalu NNW od lat wręczana jest również nagroda im. Janusza Krupskiego. W tym roku przyznano ją Konradowi Starczewskiemu za film "Wybraniec Bogów".

XIII Festiwal Filmowy "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" został objęty patronatem medialnym przez Polskie Radio i Polskie Radio 24.

nt

Czytaj także

Polskie Radio fundatorem nagrody na Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 12:00
Za nami XII edycja Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci", który odbywała się w ostatni weekend w Gdyni. Polskie Radio było fundatorem nagrody w konkursie "Dokument Radiowy", w którym jury doceniło reportaż "Sześciu z Żagania" Kamila Hypkiego z Polskiego Radia Zachód. Kto zwyciężył w pozostałych kategoriach?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Agnieszka Kamińska o wydawnictwach płytowych Polskiego Radia: kontynuacja tego, co rozpoczął Krzysztof Czabański

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 16:30
O projektach tożsamościowych w Polskim Radiu rozmawiano podczas jednego z paneli XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. W dyskusji wzięła udział prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, która podkreśliła, że publiczny nadawca kładzie duży nacisk na historię tożsamościową.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opowiada, co w tym projekcie jest unikalne". Film Polskiej Fundacji Narodowej o jachcie "I love Poland"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 15:33
Historia jachtu "I love Poland" przeniesiona na ekran filmowy. W ramach pokazu specjalnego podczas Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" wyświetlono film "Code Zero" produkcji Polskiej Fundacji Narodowej.
rozwiń zwiń