X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Spór o KWB Turów. Kurtyka: po stronie czeskiej nie ma woli politycznej zawarcia porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2021 09:32
- Widzę że jest jakiś rodzaj strategii politycznej po drugiej stronie, która ma za cel niedoprowadzenie do podpisania tej umowy - ocenił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka
Minister klimatu i środowiska Michał KurtykaFoto: Twitter/@MinKlimatu

Michał Kurtyka mówił na antenie radia RMF FM o polsko-czeskich negocjacjach ws. wypracowania umowy dotyczącej kopalni węgla brunatnego Turów. Podkreślił, że strona polska przywiozła do Pragi bardzo dobrą ofertę, wychodzącą naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej, mieszkańców kraju libereckiego.

turów 1200.jpg
Rzecznik rządu: liczę na to, że mimo trwającej w Czechach kampanii wyborczej, dojdzie do porozumienia ws. Turowa

Zwracał uwagę, że w Pradze odbyło się 17 rund negocjacyjnych, jednak - w jego ocenie - po stronie czeskiej nie ma woli politycznej do zawarcia porozumienia. - Myśmy zaproponowali bardzo dobrą ofertę i oni na ostatniej prostej zmienili swoje oczekiwania - dodał Kurtyka.

Czytaj także:

Podkreślił, że suwerenne państwa muszą podpisywać umowy międzynarodowe na równych zasadach. - Żaden polski minister nie zgodzi się nigdy na podpisanie umowy, która de facto jest niewypowiadalna - oświadczył.

- Jeżeli mamy sytuację, w której szereg obowiązków, szereg wsparcia - lukratywnego nawet - jest kierowane do strony czeskiej, to musimy respektować po drugiej stronie fakt, że mamy dwóch partnerów, którymi są suwerenne państwa. Suwerenne państwo charakteryzuje się tym, że może wchodzić w umowy międzynarodowe, ma również prawo z nich wychodzić - mówił.

"Oczywiste zafałszowanie"

Szef MKiŚ został zapytany o stanowisko ministra spraw zagranicznych Czech Jakuba Kulhanka wobec niepowodzenia rokowań w Pradze. Zdaniem szefa czeskiego MSZ to Polska w ostatniej chwili wystąpiła z postulatem, że porozumienie będzie można wypowiedzieć już po dwóch latach. Jednocześnie odrzucił słowa polskiego wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego, który ocenił czeskie postulaty jako "irracjonalne".

Michał Kurtyka wskazywał, że wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński sprostował już to "oczywiste zafałszowanie". - My powiedzieliśmy, że jesteśmy gotowi podpisać umowę na czas obowiązywania działalności górniczej i jesteśmy gotowi, żeby ona obowiązywała. Nie ma tutaj żadnej tego typu sytuacji - powiedział Michał Kurtyka.

Czytaj także:

- Ja widzę że jest jakiś rodzaj strategii politycznej po drugiej stronie, która ma za cel niedoprowadzenie do podpisania tej umowy - ocenił.

Spór o Turów

W maju br. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) odpowiadając na wniosek Czech, nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Polski rząd ogłosił, że kopalnia nadal będzie pracować i rozpoczął rozmowy ze stroną czeską. 20 września TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

W piątek w Pradze odbyła się 17 runda polsko-czeskich negocjacji. Michał Kurtyka poinformował, że rozmowy nie przyniosły rezultatów z powodu eskalowania przez stronę czeską żądań, których spełnienie uczyniłoby negocjowaną umowę ws. Turowa "niewypowiadalną".

ng

Czytaj także

Sprawa kopalni Turów. Waldemar Buda: koncentrujemy się na rozwiązaniu problemu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 12:04
Jesteśmy skoncentrowani na tym, żeby rozwiązać problem kopalni Turów. Decyzja o odwołaniu wizyty premiera na Węgrzech ma charakter techniczny. Premier koncertuje się na sprawie Turowa, ma szereg spotkań i dyskusji w tym zakresie - zapewnił wiceminister funduszy Waldemar Buda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radosław Fogiel: Polska jest gotowa wznowić negocjacje ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 09:22
Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel powiedział, że Polska jest gotowa wznowić negocjacje w sprawie kopalni Turów w każdej chwili. W czwartek rozmowy przerwano, nie osiągając porozumienia. Gość Programu 1 Polskiego Radia przypomniał, że strona polska przedstawiła Czechom szczodrą ofertę, która jest nadal aktualna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister MSZ ujawnia treść negocjacji ws. Turowa. "Jesteśmy zmuszeni to zrobić"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 21:05
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński dementuje informacje szefa czeskiej dyplomacji Jakuba Kulhanka dotyczące rozmów w sprawie kopalni w Turowie.
rozwiń zwiń