X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Z pasją nauczał nas wiary w zwycięstwo prawdy". Ostatnie pożegnanie Jerzego Targalskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 14:30
W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się msza święta pogrzebowa dr. Jerzego Targalskiego, historyka, doktora nauk humanistycznych, politologa, orientalisty, działacza opozycyjnego w okresie PRL i publicysty. W uroczystości wzięli udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Uroczystości pogrzebowe dr. Jerzego Targalskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie
Uroczystości pogrzebowe dr. Jerzego Targalskiego w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w WarszawieFoto: PAP/Leszek Szymański
Jerzy Targalski pogrzeb 1200 PAP.jpg
Prezydent: Jerzy Targalski był człowiekiem ogromnej erudycji, a zarazem moralnej bezkompromisowości

W imieniu prezydenta list do uczestników uroczystości odczytała jego doradczyni Zofia Romaszewska. Przekazała również na ręce rodziny Jerzego Targalskiego Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, nadany mu przez prezydenta.

Czytaj także:

"Z głębokim smutkiem żegnamy śp. Pana Doktora Jerzego Targalskiego - wielkiego patriotę, działacza opozycji antykomunistycznej, wybitnego historyka, politologa i publicystę, badacza dziejów najnowszych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, prawego i dobrego człowieka. Z pasją nauczał nas pojmowania mechanizmów historii oraz wiary w zwycięstwo prawdy nad kłamstwem, wolności nad przemocą, dobra nad złem. Wraz z jego odejściem polska nauka i nurt życia publicznego skoncentrowany na polskiej racji stanu ponoszą wielką stratę" - napisał w liście prezydent.

Posłuchaj
00:24 11317063_2.mp3 List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytała jego doradczyni Zofia Romaszewska; przypomniała w nim m.in. zaangażowanie Jerzego Targalskiego w ruch opozycyjny w PRL (IAR).

Podkreślił, że Jerzy Targalski był "człowiekiem ogromnej erudycji, a zarazem moralnej bezkompromisowości, odwagi i obywatelskiego zaangażowania".

"On jako jedyny, a na pewno jeden z niewielu, przestrzegał nas przed projektowaną w Moskwie transformacją"

W liście do uczestników uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, że Jerzy Targalski był wybitnym analitykiem, autorem niezliczonej liczby analiz, "które regularnie trafiały na biurko ministra obrony narodowej oraz szefów wywiadu i kontrwywiadu wojskowego".

"Kiedy w 1989 roku Polska wybijała się na niepodległość, on jako jedyny, a na pewno jeden z niewielu, przestrzegał nas przed projektowaną w Moskwie transformacją, zamiast prawdziwej niepodległości" - napisał Błaszczak.

Dodał, że Targalski chciał zniszczenia komunizmu i wywalczenia Polski niepodległej, a nie Polski, "która dobrowolnie będzie wypełniała rolę przydzieloną jej w Moskwie".

Szef MON wskazał, że Targalski - kiedy Polska tkwiła jeszcze w Układzie Warszawskim - pisał o Międzymorzu i przezwyciężaniu tragicznej historii w relacjach z Litwinami i Ukraińcami, biznesowym zakorzenieniu Amerykanów nad Wisłą, rozbudowie przez NATO infrastruktury odstraszania w Europie Wschodniej.

***

Autor głośnej serii publikacji "Resortowe dzieci". Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek zarządu Polskiego Radia. W 2020 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Był stałym komentatorem Polskiego Radia 24.

.

Naukowo dr Jerzy Targalski zajmował się problematyką przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej na przełomie lat 80. i 90., a zwłaszcza rolą, jaką w tych przemianach odegrały służby specjalne.

Wielokrotnie zwracał uwagę na zagrożenia wynikające ze zbyt dużej roli funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz Wojskowych Służb Informacyjnych i ich tajnych współpracowników w życiu politycznym i gospodarczym Polski po transformacji ustrojowej w 1989 roku. Był zwolennikiem lustracji i dekomunizacji.

Studia, współpraca z KOR, wydawnictwa

W 1976 roku ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a rok później studia w zakresie filologii starożytnego Wschodu w Instytucie Orientalistycznym UW. Następnie był studentem studium doktoranckiego w Instytucie Historycznym UW.

W latach 1980-1981 pracował naukowo w tymże instytucie. Stopień doktora nauk historycznych uzyskał w 2007 roku na Akademii Humanistycznej w Pułtusku.

Od 1976 roku współpracował z Komitetem Obrony Robotników, uczestniczył w zbiórce pieniędzy dla osób represjonowanych, był kolporterem niezależnych pism, od 1977 roku współpracował z "Głosem" i wydawnictwem "Krąg". Brał udział w zakładaniu czasopism "Niepodległość" oraz "Obóz". Używał pseudonimu "Józef Darski".

Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się i do 1983 r. działał w podziemiu. Następnie do 1997 r. przebywał na emigracji we Francji. Współpracował z "Kontaktem" i paryską "Kulturą".

Inwigilowany przez SB

W latach 1987-1988 był współpracownikiem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, dla której pisał audycje "U naszych sąsiadów". Od 1978 do 1989 roku był inwigilowany przez SB.

Po powrocie z emigracji, w latach 1998-2000, pełnił funkcję dyrektora i redaktora naczelnego PAI-Pressu, a w okresie 2000-2001 - dyrektora PAI-Internetu. Od 2004 do 2006 roku był właścicielem portalu internetowego.

W latach 2006-2009 był członkiem zarządu Polskiego Radia.

Współpracował z "Gazetą Polską" i był częstym gościem na antenie Telewizji Republika, tam też publikowane były jego felietony. Pojawiał się także jako komentator w TVP Info.

Ponadto prowadził ćwiczenia w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Był współtwórcą portalu internetowego ABCnet i Fundacji "Orientacja".

Bogaty dorobek

Jerzy Targalski był autorem wielu publikacji, m.in. książek "Resortowe dzieci", opisujących komunistyczne powiązania ludzi mediów, polityki i biznesu. Wraz ze współautorami publikacji "Resortowe dzieci. Służby" otrzymał ex aequo Główną Nagrodę Wolności Słowa za rok 2015, przyznaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich.


fc/pb

Czytaj także

"Odszedł wspaniały człowiek, patriota, świetny analityk". Dorota Kania o Jerzym Targalskim

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 16:35
- Był wielkim patriotą, antykomunistą, a także świetnym analitykiem. Był wspaniałym człowiekiem. Wszystko traktował ze stoickim spokojem, bardzo rzadko się denerwował - powiedziała w Polskim Radiu 24 Dorota Kania, dziennikarka i przyjaciółka Jerzego Targalskiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wolna Polska straciła rycerza walczącego o jej umocnienie". Prezydent żegna Jerzego Targalskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 22:40
Prezydent opublikował tweet, w którym pożegnał zmarłego w niedzielę historyka, publicystę i politologa dr. Jerzego Targalskiego. "Wolna, suwerenna i niepodległa Polska straciła Rycerza z mocą i determinacją walczącego o Jej umocnienie" - napisał Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Był wartościowym człowiekiem, miał ogromną wiedzę". Grzegorz Kuczyński o Jerzym Targalskim

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 20:08
- Poznałem go, po pierwsze, jako wartościowego człowieka, a po drugie - jako osobę, która miała ogromną wiedzę na temat Europy Środkowej, Wschodniej, Kaukazu oraz na kwestie związane z dezinformacją - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Kuczyński, ekspert ds. polityki wschodniej. Gość audycji był studentem i współpracownikiem dr. Jerzego Targalskiego. 
rozwiń zwiń