X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

37. Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Abp Ryś: rodzina spełnia niesłychaną rolę

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 17:56
Pod hasłem "Pójdźcie do Józefa" na Jasną Górę przybyła w niedzielę 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. W homilii metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wskazał, że rodzina i troska o nią to przestrzeń spotkania i współpracy ze wszystkimi - także niewierzącymi.
Klasztor na Jasnej Górze
Klasztor na Jasnej GórzeFoto: DyziO/Shutterstock

- Jest ogromna, otwarta przestrzeń współpracy w trosce o rodzinę - mówił arcybiskup, podkreślając, że - jak wynika z wielu badań - rodzina jest najważniejszą wartością także dla tych, którzy nie podzielają wiary w Boga.

1200 papież franciszek pap.jpg
Papież Franciszek ostrzega: zamykanie się może prowadzić do przemocy i dyktatury

Hierarcha przestrzegał, by nikogo nie wykluczać i nie rezygnować z relacji z ludźmi, deklarującymi inne wartości.

Nawiązując do ewangelicznej troski o "najmniejszych", abp Ryś wskazał, jak realizuje się ona w rodzinach - w postaci troski o dzieci, a także o chorych czy niepełnosprawnych członków rodziny oraz seniorów.

Czytaj także:

- W tym względzie rodzina spełnia niesłychaną rolę wobec całych społeczeństw. Dramatyczne jest społeczeństwo, które nie uczy się tego od rodziny. Dramatyczne jest społeczeństwo, które zamiast zatroszczyć się o tych, co są najsłabsi, potrafi ich zabijać. Niesłychane jest społeczeństwo, które nie dało się wychować rodzinie jako tej podstawowej ludzkiej wspólnocie, od której wszystkie inne powinny czerpać sposoby myślenia, działania - powiedział metropolita łódzki.

- Państwo, Kościół - wszyscy uczymy się od rodziny; a uczymy się wtedy, kiedy mamy w sobie tę koncentracje na najmniejszych - dodał arcybiskup.

Marsz1200/PAP
"Tato – bądź, prowadź, chroń". Ulicami stolicy przeszedł XVI Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny

107. Światowy Dnia Migranta i Uchodźcy

Nawiązując do obchodzonego w niedzielę w Kościele katolickim 107. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy, abp Ryś przypomniał przygotowane z tej okazji przesłanie papieża Franciszka, który swoje orędzie zatytułował "Odbudujmy rodzinę ludzką", oceniając, iż w dzisiejszym świecie są ludzie jakby wyłączeni z tej rodziny.

- Nie ma dla nich domu, nie ma dla nich miejsca, nie ma dla nich przestrzeni do życia. Papież mówi: "my", którego Bóg chce, zostało rozbite, rozdrobnione, zranione, zniekształcone. Nie ma ludzkiego, nie ma naszego "my"; są osoby, które znalazły się poza granicą owego "my" - powiedział metropolita łódzki, zachęcając do modlitwy za ludzi, zmuszonych do opuszczenia własnego domu.

Czytaj także:

- Kościół w Polsce od lat stara się, aby wreszcie w sposób właściwy, we współpracy ze wszystkimi, którzy do tej współpracy są potrzebni, móc otworzyć się na tę posługę wobec migrantów, wobec uchodźców. Kiedy ta przestrzeń zostanie otwarta i nam umożliwiona, ważne, żebyśmy byli na to gotowi duchowo; żebyśmy chcieli skorzystać z tej szansy, jaką jest przyjęcie ludzi poszukujących domu - podkreślił abp Grzegorz Ryś.

Niedzielna 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę była kulminacją krajowych obchodów Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia (Radość Miłości) – taki tytuł nosi adhortacja papieża Franciszka, poświęcona miłości w rodzinie. Podczas uroczystości zawierzono polskie rodziny opiece Matki Bożej.

bf

Czytaj także

Miłość, chrześcijaństwo i pożar Rzymu. "Quo vadis" Jerzego Kawalerowicza

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 05:40
14 września 2001 roku odbyła się premiera "Quo vadis" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza. Mimo że od tej ekranizacji słynnej powieści Henryka Sienkiewicza minęło dwadzieścia lat, film wciąż jest najdroższą produkcją w historii polskiej kinematografii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ona nie stoi w sprzeczności z polską konstytucją". Marek Balt o rezolucji PE ws. osób LGBTIQ

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 13:00
- Tu nie chodzi o naruszenie suwerenności, bo nikt nie zagraża naszemu bezpieczeństwu. Tutaj Parlament Europejski chce ochrony i wsparcia dla osób, które po prostu mają inny światopogląd czy inne preferencje seksualne - mówił w programie "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia europoseł Lewicy Marek Balt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja przy wschodniej granicy. SG podała liczbę pozwoleń na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 16:39
- Od początku obowiązywania stanu wyjątkowego w pasie przy granicy polsko-białoruskiej wydano 455 pozwoleń na wjazd do strefy nim objętej - poinformowała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
rozwiń zwiń