X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Premier: cieszę się, że wymieniając imię mojego ojca, jednocześnie wspominamy Solidarność Walczącą

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 16:55
- Kiedy myślę o Solidarności Walczącej, o działaniu tych ludzi u boku mojego ojca, dochodzę do wniosku, że właśnie oni do dzisiaj przechowują w sercach ideały Sierpnia - powiedział w Jędrzejowie (woj. świętokrzyskie) premier w czasie uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej zmarłemu w 2019 r. Kornelowi Morawieckiemu.
Premier na uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Kornelowi Morawieckiemu
Premier na uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Kornelowi MorawieckiemuFoto: PAP/Piotr Polak

Solidarność Walcząca- zobacz serwis specjalny

Szef rządu uczestniczył w niedzielę po południu w uroczystym apelu z okazji obchodów 100-lecia lokalnego OSP w Nawarzycach w woj. świętokrzyskim, podczas którego odsłonięto tablicę poświęconą zmarłemu w 2019 r. Kornelowi Morawieckiemu.

- Mój ojciec miał wielkie marzenia, naprawdę. Trudne do wyobrażenia i nie bał się ich realizować. (...) Niczego się nie bał, nikogo się nie bał. Wiem to doskonale - znam go i znałem bardzo dobrze - powiedział Morawiecki.

Posłuchaj
00:32 11313727_1.mp3 Mateusz Morawiecki: mój ojciec miał wielkie marzenia i nie bał się ich realizować (IAR)

Premier podkreślił, że jego ojciec był skromny. - I dlatego cieszę się, że kiedy jego imię jest wymieniane, to wspominamy jednocześnie też członków i działaczy Solidarności Walczącej, bo to byli ludzie wolni, ludzie, którzy kochali wolność, ale też tą wolność mieli w sercach i byli wewnętrzne wolni w zniewolonym kraju - zaznaczył Morawiecki. Ja mówił, mieli oni "wiele polotu i odwagi".

- Kiedy myślę o Solidarności Walczącej, kiedy myślę o działaniu tych ludzi u boku mojego ojca, ale też tych, jakże rozsianych po całej Polsce wówczas w latach 80., to dochodzę do wniosku, że właśnie oni do dzisiaj przechowują w sercach, ale też w swoich czynach, ideały Sierpnia - wskazał. Premier powiedział, że zawołanie wolność i solidarność jest drogowskazem dla jego rządu.

Marzyciel i realista

- Mój ojciec był marzycielem i realistą jednocześnie. Marzył o wolnej Polsce, o wielkiej i silnej Polsce w silnej Europie, zjednoczonej Europie - mówi Morawiecki.

- Kiedy nikomu nie śnił się upadek Związku Radzieckiego on jeszcze w latach 70. wzywał do opuszczenia przez Polskę armii sowieckiej. Przewidywał, że to nastąpi. Miał odwagę razem z przyjaciółmi trzymać transparent "wiara i niepodległość" podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, która była tchnieniem wolności. Później ze swoimi przyjaciółmi gasili ten wielki pożar stanu wojennego poprzez pokojowe działania, poprzez działania oparte o demonstrowanie woli wolności (...) i poprzez wielką pracę nad świadomością narodu polskiego, w której tak ważną rolę odegrali członkowie Solidarności - powiedział.

Premier wyraził przekonanie, że w genach Polaków jest ziarno wolności i solidarności. - Dziękuję wszystkim, którzy tę wartość przechowali do dnia dzisiejszego - dodał.

kp

Czytaj także

"Droga do wolności jest utkana z nici dziesiątek tysięcy bohaterów". Premier o Solidarności Walczącej

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 15:33
- To dzięki wam ta droga wolności uległa przyspieszeniu i niepodległość mogła zostać odzyskana - powiedział premier Mateusz Morawiecki zwracając się do działaczy Solidarności Walczącej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wielka krzywda ludzka zmusiła nas do tego zrywu". Franciszek Noras o sierpniu '80

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 16:46
- Ta wielka krzywda wśród ludzi zmusiła 41 lat temu do wielkiego zrywu. To zmusiło tak samo sygnatariuszy porozumienia jastrzębskiego i tego wspaniałego katowickiego, którego sygnatariuszem był i jest nasz wspaniały kolega Andrzej Rozpłochowski - mówił w Polskim Radiu 24 Franciszek Noras, członek Solidarności, w latach 80. pracownik KWK "Ziemowit".
rozwiń zwiń