X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Marszałek Sejmu na XXI Dolnośląskim Święcie Miodu i Wina. "Polski parlament włącza się w akcję ochrony pszczół"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2021 16:40
- Polski Sejm jest drugim na świecie parlamentem, który posiada własną pasiekę - powiedziała w Przemkowie na Dolnym Śląsku marszałek Sejmu Elżbieta Witek. - To jest najlepszy dowód na to, że włączamy się w akcję ochrony pszczół, bo pszczoły są bardzo potrzebne - dodała.
Elżbieta Witek na Dolnym Śląsku podczas Święta Miodu i Wina
Elżbieta Witek na Dolnym Śląsku podczas Święta Miodu i WinaFoto: PAP/Maciej Kulczyński

pszczoła1200.jpg
Światowy Dzień Pszczół. Premier: od tych pasiastych owadów zależy nasza przyszłość

Marszałek Sejmu była w niedzielę gościem XXI Dolnośląskiego Święta Miodu i Wina w Przemkowie na Dolnym Śląsku. Miejscowość ta słynie z produkcji miodów, a szczególnie miodu wrzosowego.

Witek dziękowała pszczelarzom za ich trud w rozwój tej branży gospodarczej i przypomniała, że od 2015 roku na dachach polskiego parlamentu działa pasieka, która liczy 14 rodzin pszczelich.

- Ona jest, działa, mamy znakomity miód. Nasze pszczoły są łagodniejsze, bardziej miodne niż te środkowoeuropejskie. Jesteśmy drugim na świecie parlamentem, który posiada własną pasiekę. To jest najlepszy dowód na to, że włączamy się w tę akcję ochrony pszczół, bo pszczoły naprawdę są bardzo potrzebne - mówiła.

Podkreśliła, że wyróżnienia i nagrody podczas święta odbierało bardzo wielu młodych pszczelarzy. - To są rzeczywiście bardzo młodzi ludzie i gdy z nimi rozmawiałam, to mówili, że cześć z nich tworzy gospodarstwa wielopokoleniowe, np. wcześniej prowadzone przez ojca, a potem przechodzi na syna. To bardzo dobrze, bo mamy następne pokolenia pszczelarzy w Polsce - wskazała Witek.

Marszałek dodała, że tak wielka impreza pszczelarska, jak ta w Przemkowie, jest nie lada wyzwaniem, ale tym bardziej trzeba pogratulować organizatorom, że już 21 raz potrafią zgromadzić przedstawicieli branży na takim spotkaniu.

- To świadczy też o dużej konsekwencji, ponieważ utrzymać takie wydarzenie przez 21 lat to jest naprawdę wielka sztuka. Ale jak widać, pszczoły i miód przyciągają do Przemkowa co roku bardzo wielu smakoszy nie tylko z Przemkowa i zagłębia miedziowego, ale też z najdalszych zakątków Polski - powiedziała Witek.

Przypomniała, że pierwszą pasiekę na parlamencie założono w Zgromadzeniu Narodowym we Francji.

- Nie wiem, jak się mają pszczoły francuskie, ale nasze polskie mają się znakomicie. Mają naprawdę idealne warunki do pracy, ponieważ w ogrodach sejmowych jest mnóstwo kwiatów i krzewów, a zaraz obok jest piękny park z drzewami lipowymi, akacjowymi - powiedziała Witek.

kp

Czytaj także

2 mln martwych pszczół w wielkopolskiej gminie. Możliwą przyczyną oprysk pola, śledztwo prokuratury

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 14:50
W maju na terenie powiatu tureckiego padły około dwa miliony pszczół. Tragedia dotknęła trzy pasieki w gminie Brudzew. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Turku, prawdopodobną przyczyną był przeprowadzony oprysk pola rzepaku.
rozwiń zwiń