X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Abp Jędraszewski: liczba ataków wymierzonych w katolików niepokojąco rośnie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 15:41
- Ostatnie wydarzenia wskazują, że ma miejsce coś takiego, jak "piłowanie katolików". Pojawia się pytanie o miejsce człowieka wierzącego w tym świecie, który za wszelką cenę chce stać się neopogański - mówi w rozmowie z portalem tvp.info metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Abp Marek Jędraszewski
Abp Marek JędraszewskiFoto: Twitter/Archidiecezja Krakowska

Portal tvp.info w rozmowie z metropolitą krakowskim wskazał, że "liczba ataków wymierzonych w katolików niepokojąco rośnie". W wywiadzie zacytowano wypowiedzi polityków opozycji, m.in. posła PO Sławomira Nitrasa, który mówił o "piłowaniu katolików".

pio forum 1200.jpg
"Spowiadał, uzdrawiał i pocieszał ludzi". Dziś wspomnienie świętego ojca Pio z Pietrelciny

"Piłowanie katolików"

Zdaniem abp Jędraszewskiego, ostatnie wydarzenia wskazują, że ma miejsce coś takiego, jak "piłowanie katolików". - Co prawda, niektórzy próbują się wycofać z tego sformułowania, ale nie ulega wątpliwości, że chcą doprowadzić do takiej sytuacji, którą Jan Paweł II, będąc w 1991 roku w Lubaczowie, określił jako "katolickie getto" - powiedział hierarcha.

Jak dodał, "czynią to, używając frazesów o tolerancji i neutralności światopoglądowej". - Inaczej mówiąc, próbuje się dzisiaj wpędzić katolików w poczucie niższości wobec jakiejś grupy oświeconych, mądrych, nowoczesnych i europejskich - ocenił metropolita krakowski.

Pytany, jaka powinna być odpowiedź Kościoła w tej sytuacji, odparł, że "odpowiedzią powinien być fundament prawdy". Jak mówił, "ludzie nie są w stanie w pełni zrozumieć siebie i innych bez odniesienia do Chrystusa".

Czytaj także:

- Natomiast wszyscy ci, którzy pragną mówić o człowieku, rozumieć siebie i innych bez odniesienia do Boga, są w jakiejś mierze duchowo okaleczeni. Pozbawiają się bowiem tego punktu odniesienia, bez którego nie sposób do końca pojąć swoją osobową godność. Im więcej buduje się na Bogu i na prawdzie, tym większe jest poczucie osobistej wartości - dodał duchowny.

free watykan shut 1200.png
"Niezrozumiała, a nawet złośliwa". Tekieli o decyzji papieża Franciszka nt. mszy w rycie tradycyjnym

Spór kulturowy

Pytany, czy ataki na wiarę to element politycznego sporu o władzę czy raczej starcia dwóch skrajnych ideologii, stwierdził, że "na życie polityczne, tak jak ono kształtuje się dzisiaj, trzeba przede wszystkim patrzeć przez pryzmat wielkiego sporu kulturowego, który ma charakter globalny".

- Natomiast życie polityczne jest jego funkcją. Pojawia się więc pytanie o miejsce człowieka wierzącego w tym świecie, który za wszelką cenę chce stać się neopogański i odrzucić istnienie transcendentnego Boga, będącego Źródłem samego istnienia świata, a także prawdy, dobra i piękna. Tymczasem świat chce żyć tak, "jakby Boga nie było". Tego określenia często używali w swoim nauczaniu Jan Paweł II, a potem Benedykt XVI - wskazał abp Jędraszewski.

Jak dodał, "to też tłumaczy, dlaczego w przybierającej nowy kształt w pierwszych latach XXI wieku Unii Europejskiej, która chciała mieć swoją konstytucję, nie znalazło się invocatio Dei, czyli odwołania do Boga – o co bardzo zabiegał Jan Paweł II".

- Opór niektórych państw, które na swoich sztandarach mają wolność, równość i braterstwo był tak zdecydowany, że stwierdzono, iż preambuły z odniesieniem do Boga nie można po prostu uchwalić - powiedział hierarcha.

Zwrócił uwagę, że "mało się o tym dziś mówi, ale procesu ratyfikacji konstytucji nie dokończono, bo ze strony niektórych społeczeństw zaistniał ogromny opór wobec części jej zapisów".

- Tyle mówi się o praworządności, a Unia Europejska nie ma nawet czegoś takiego, jak ratyfikowana przez wszystkie jej państwa członkowskie konstytucja. To pokazuje, jak głęboki spór istnieje między światem neopogańskim, który chciałby odebrać chrześcijanom prawo zabierania głosu w ważnych sprawach dotyczących życia społecznego, a światem ludzi wierzących, którzy wobec neopogaństwa nie chcą skapitulować - powiedział metropolita krakowski.

dz

Czytaj także

Znieważenie wizerunku Matki Boskiej podczas manifestacji LGBT. Jest akt oskarżenia

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 06:58
Ruszył proces oskarżonego o naruszenie uczuć religijnych poprzez znieważenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe akt oskarżenia przeciwko jednemu z uczestników manifestacji LGBT w Gdańsku w 2019 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

We Francji pierwszy raz w historii więcej ateistów niż wierzących. Tak wynika z najnowszego badania

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 11:56
Coraz mniej Francuzów deklaruje, że wierzy w Boga - tak wynika z badania opublikowanego przez francuski instytut opinii publicznej IFOP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie tylko święto książki, ale święto dobrych wartości". Trwają Targi Wydawców Katolickich

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 18:55
Niemal stu wystawców uczestniczy w warszawskich Arkadach Kubickiego w Targach Wydawców Katolickich. Prezentują oni kilkanaście tysięcy publikacji, odbywają się także pokazy filmów i spotkania z autorami. - To święto dobrych wartości - mówi portalowi PolskieRadio24.pl ks. Roman Szpakowski SDB, prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.
rozwiń zwiń