X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Robimy wszystko, żeby wzmocnić wsparcie osób niepełnosprawnych". Premier w Miliczu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 16:55
- Solidarne społeczeństwo to społeczeństwo, które przede wszystkim wyciąga rękę do najsłabszych, robimy wszystko, żeby wzmocnić wsparcie osób niepełnosprawnych - powiedział w Miliczu (woj. dolnośląskie) premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Szef rządu uczestniczył w uroczystym otwarciu Milickiego Centrum Wsparcia CAPITOL.

Premier zwracał uwagę, że "solidarne społeczeństwo, to społeczeństwo, które przede wszystkim wyciąga rękę do najsłabszych". Podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w powstanie placówki.

- Pracujecie nad kompleksową, całościową opieką. Wcześniej miałem tutaj okazję być wyedukowanym w zakresie potrzeb wczesnej interwencji i wczesnej diagnozy spektrum autyzmu. To wszystko daje dużo większe szanse na bardziej prawidłowy rozwój – podkreślił Mateusz Morawiecki.

para prezydencka free 1200.jpg
Para prezydencka: wszystkie osoby z niepełnosprawnościami zasługują na jak najlepsze warunki życia

Dodał, że niezwykle ważne jest wzmacnianie wsparcia osób z niepełnosprawnościami.

Zwiększenie wydatków na PFRON

Premier przypomniał, że w tym tygodniu Rada Ministrów przyjęła rozwiązanie, które zakłada zwiększenie wydatków na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) o 800 mln zł.


Posłuchaj
00:21 11311432_1.mp3 Szef rządu przypomniał, że niedawno rząd przeznaczył dodatkowe środki na działania dotyczące osób z niepełnosprawnością (IAR)

 

- Te działania powodują, że choć odrobinę możemy pomóc ludziom, którzy tak często są strasznie pokrzywdzeni przez los. [...] Solidarność polega na tym, abyśmy wykazywali się dobrym słowem, gestem czy empatią - dodał premier.

Czytaj także:

Podziękował wszystkim osobom angażującym się w pomoc osobom z niepełnosprawnościami.

Podmiotowość

Obecny na uroczystości wiceminister Paweł Wdówik powiedział, że "jesteśmy w miejscu, które w pewnym sensie odzwierciedla to co my, jako rząd, postanowiliśmy zrobić w obszarze wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Budujemy podmiotowość, budujemy godność osób z niepełnosprawnością i dajemy im prawo do niezależności" – oświadczył.

Wyjaśnił, że dzięki "programowi "Dostępność plus", uruchomieniu funduszu solidarnościowego, przez strategię rządu na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a teraz przez ten konkretny 1 mld zł wchodzimy w obszary, które wymagają pilnych działań" powiedział.


Zdaniem Wdówika bardzo pozytywnie zostały przyjęte rozwiązania, takie jak asystent osoby niepełnosprawnej, finansowany z Funduszu Solidarnościowego. - To daje ludziom z niepełnosprawnościami poczucie ich niezależności – powiedział.

Zauważył, że niepełnosprawni "mogą wreszcie zdecydować: gdzie pojadą, z kim pojadą, o której się spotkają", czyli – jak podsumował – "mogą sobie organizować życie tak, jak sami chcą".

Zdaniem wiceministra "rozwój wczesnej interwencji jest sprawą, która szczególnie leży nam na sercu. Zapowiedział, że rząd będzie tworzyć więcej takich ośrodków, gdzie wsparcie otrzymuje cała rodzina, w której rodzi się dziecko z niepełnosprawnością.

doku Zrzut ekranu 2021-05-15 o 13.13.11 1200.jpg
Polski Ład zaprezentowany. Oto najważniejsze punkty nowego programu Zjednoczonej Prawicy

Centrum wsparcia

Milickie Centrum Wsparcia Capitol przy ul. T. Kościuszki 9 to wielospecjalistyczny ośrodek z kompleksowym wsparciem dla dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin.

Opiekę nad nim sprawuje Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych z prezes Alicją Szatkowską na czele.

- Dla nas to jest wielki dzień, dlatego że 30 lat temu jeździliśmy do Niemiec, żeby zobaczyć, jak wygląda wczesna interwencja w tym kraju. Dziś mamy świadomość, że to Niemcy i nie tylko oni mogą przyjeżdżać do nas i patrzeć, jak wygląda prawidłowa opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi, które przyszły na świat – powiedziała Szatkowska.

Dyrektor ośrodka Agnieszka Szatkowska-Paterek przypomniała, że Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych z tzw. wczesną interwencję rozpoczęło działalność w 1997 r.

- Już wtedy zakładaliśmy, że w jednym miejscu dzieci będą przyjmowane przez specjalistów z różnych dziedzin – lekarza, fizjoterapeutę, logopedę, w razie potrzeby psychologa i pedagoga. Wszystko po to, by rodzic podczas jednej wizyty otrzymał wspólną interdyscyplinarną diagnozę oraz zalecenia do pracy z dzieckiem w domu – wyjaśniła Szatkowska-Paterek.

Ze względu na zwiększającą się liczbę dzieci z niepełnosprawnościami, szczególnie ze spektrum autyzmu, stowarzyszenie zaczęło borykać się z problemami lokalowymi.

- Wtedy na naszej drodze pojawili się Edyta i Tomasz Defratykowie, którzy wykazali się ogromną empatią i chęcią niesienia pomocy. Zaoferowali dostosowanie ich lokalu do potrzeb naszych dzieci – powiedziała dyrektor.

Właściciele dawnego kina w Miliczu przekazali stowarzyszeniu do użytkowania parter lokalu. Dzięki temu na 180 mkw. powstało 6 gabinetów spełniających najwyższe standardy do prowadzenia terapii z dziećmi z wszelakimi niepełnosprawnościami od najmłodszych lat.

- To szczególne miejsce bliskie memu sercu, które czekało na nową historię. Życzę, aby inspiracja była czymś, co prowadzi to miejsce. Pamiętajmy, że każde dziecko uśmiecha się w tym samym języku, ale w tym samym języku też płacze – powiedziała Edyta Defratyka.

bf,dz

Czytaj także

Wiceminister funduszy: realizujemy ponad 100 inicjatyw angażujących fundusze o wartości ok. 8,7 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 18:36
Ponad sto różnych przedsięwzięć angażujących ok. 8,7 mld zł jest realizowanych w ramach rządowego programu "Dostępność plus", ukierunkowanego m.in. na poprawę jakości życia osób niepełnosprawnych – poinformowała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plaża i kąpielisko dla wszystkich. Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 14:25
Gdański Ośrodek Sportu postanowił zorganizować miejsce, które będzie odpowiadało potrzebom tych, którzy na co dzień funkcjonują z ograniczeniami ruchu, niepełnosprawnością wzroku, słuchu, a jednocześnie będzie przyjazne osobom starszym i rodzinom z dziećmi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

200 szkół w całym kraju skorzysta z programu Dostępna szkoła. To pierwszy w Europie tak duży projekt

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 08:05
- Prawie 200 szkół podstawowych w całym kraju zostanie objętych projektem Dostępna szkoła - zapowiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Dodała, że budżet projektu został zwiększony i wynosi obecnie 130 mln zł.
rozwiń zwiń