X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ziobro o decyzji ws. Turowa: TSUE nie ma prawa do nakładania tego rodzaju kar

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 15:43
- TSUE nie miało prawa do nakładania tego rodzaju kar na etapie postępowania, które jest w trakcie - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro o zobowiązaniu Polski do płacenia 500 tys. euro dziennie na rzecz KE z powodu niewstrzymania wydobycia węgla brunatnego w Turowie.
KOPALNIA WĘGLA BRUNATNEGO TURÓW
KOPALNIA WĘGLA BRUNATNEGO TURÓWFoto: PAP/Aleksander Koźmiński

Podczas konferencji prasowej szef resortu sprawiedliwości był pytany o negocjacje polsko-czeskie w sprawie kompleksu w Turowie oraz o to, że premier Mateusz Morawiecki obiecał zakończenie tego kryzysu, a tak się na razie nie stało.

Zbigniew Ziobro odpowiadając na to pytanie, zastrzegł, że nie zna dokładnie przebiegu negocjacji z Czechami. - Jako prawnik i minister sprawiedliwości mogę powiedzieć, że zapewne premier Morawiecki, prowadząc negocjacje, stał na gruncie traktatów europejskich, które z całą pewnością gwarantowały, że TSUE nie będzie mógł użyć tzw. kary w stosunku do Polski na etapie postępowania, które jeszcze toczy się przed Trybunałem - wyjaśnił szef MS.

Kazimierz Kik 1200.jpg
"Gra centrali związana z wyborami". Prof. Kazimierz Kik o stanowisku Czech w konflikcie ws. Turowa

Wskazał tutaj konkretny zapis traktatu UE, gdzie literalnie jest powiedziane, że kary mogą być zastosowane, ale kiedy mamy do czynienia z wyrokiem. - Wówczas taki wyrok, który nie jest wykonywany, może być wzmocniony sankcją karną, czyli finansową - przypomniał Zbigniew Ziobro. Jak dodał, z tego traktatu wynika, że - TSUE nie miało prawa do nakładania tego rodzaju kar na etapie postępowania, które jest w trakcie. 

- Mamy do czynienia z bezprawnym zachowaniem TSUE polegającym na przypisywaniu uprawnień, które traktaty europejskie TSUE nie przyznają - przypomniał. Podkreślił, że taka kara na etapie postępowania wstępnego nigdy nie została nałożona - zatem jest to rodzaj precedensu.

Trybunał Sprawiedliwości UE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Po tej decyzji rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że polski rząd nie zamknie kopalni w Turowie.

Czytaj także: 

Trwa kolejna, 13 runda rozmów z Czechami. - Jesteśmy gotowi rozwiązać sprawę w interesie lokalnych społeczności, bo nie może być tak, że zaogniają się stosunki między lokalnymi społecznościami - powiedział w Polsat News minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Dodał, że polskiej stronie zależy na porozumieniu. - Chcemy się dogadać, położymy na stole propozycje, które będą służyć polubownemu rozwiązaniu sporu - powiedział. Powtórzył, że do zawarcia porozumienia potrzebna jest wola polityczna z czeskiej strony. - Z naszej strony jest wola, aby się dogadać, dużo prac zostało wykonanych przez naszych ekspertów. Ale na końcu potrzeba woli politycznej po stronie Czechów, co jest uwarunkowane sytuacją polityczną - stwierdził minister klimatu. 

nj

Czytaj także

Jacek Saryusz-Wolski: w Rzeczpospolitej sankcje TSUE są bezprawne i bezskuteczne

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 09:45
Jacek Saryusz-Wolski za pośrednictwem Twittera wyraził swoje zdanie na temat kar, które TSUE nałożył na Polskę. Stwierdził, że są one "bezprawne i bezskuteczne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To droga na manowce". Ziobro apeluje do radnych sejmików, aby nie ulegali szantażowi UE

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 15:14
Zbigniew Ziobro z Solidarnej Polski zarzucił Komisji Europejskiej szantaż wobec samorządów, które przyjęły "uchwały broniące polskiej rodziny, tradycji i kultury".
rozwiń zwiń