X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sasin: wspólna inwestycja KGHM oraz NuScale wpisuje się w strategiczne cele rządu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 20:01
- Wspólna inwestycja KGHM oraz NuScale wpisuje się w strategiczne cele rządu - obniżkę kosztów dla gospodarstw domowych, zieloną transformację oraz niezależność energetyczną Polski - powiedział w rozmowie z portalem wPolityce.pl wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Jacek Sasin
Jacek SasinFoto: Mateusz Wlodarczyk/Forum

KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały w środę porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych. Jak oświadczył prezes KGHM Marcin Chludziński, chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale o mocy 77 MWe każda. - Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego budowy w Polsce 12 modułowych reaktorów nuklearnych to kolejny etap transformacji krajowego sektora elektroenergetycznego w kierunku tworzenia stabilnych i czystych źródeł energii. Wspólna inwestycja KGHM oraz amerykańskiego NuScale jest zarówno impulsem rozwojowym dla polskiej gospodarki, jak i źródłem najnowocześniejszych technologii dla krajowego przemysłu tzw. technologii SMR - powiedział Jacek Sasin.

mid-21923286.jpg
"Historyczna chwila". KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych

- Przedsięwzięcie wpisuje się w strategiczne cele rządu, jakimi są obniżka kosztów dla gospodarstw domowych, zielona transformacja oraz niezależność energetyczna Polski - zaznaczył minister. Dodał, że polska spółka nie będzie wyłącznie odbiorcą gotowego rozwiązania, ale weźmie aktywny udział w rozwoju tej technologii.

Pierwsza elektrownia nuklearna w Polsce

- KGHM jest pierwszym podmiotem, który podejmuje realne działania na rzecz budowy reaktorów wykorzystujących energię jądrową. Zgodnie z założeniami pierwsza elektrownia nuklearna w Polsce ma rozpocząć pracę już w 2029 r. Najprawdopodobniej będzie to największa tego typu instalacja na świecie - ocenił szef MAP.

Według niego zastosowana technologia pomoże nie tylko zadbać o środowisko czy spełnić unijne cele klimatyczne, ale również przyczyni się do obniżenia kosztów prowadzenia biznesu przez spółkę. - Plany KGHM obejmują również komercyjną produkcję energii, dzięki czemu przyczyni się do wsparcia zielonej transformacji Polski i obniżenia kosztów zużycia energii przez gospodarstwa domowe - zaznaczył.

Czytaj również:

Wicepremier zwrócił uwagę, że budowa i eksploatacja energetyki jądrowej przyczyni się jednocześnie do dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii elektrycznej, co ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- Zaletą energii jądrowej jest stabilność dostaw energii oraz niski udział kosztu tego paliwa w kosztach produkcji energii. Koszt całego cyklu paliwowego stanowi 10-15 proc. łącznego kosztu wytwarzania energii elektrycznej w energetyce jądrowej - dodał. 

nt

Czytaj także

"Kryzys klimatyczny - made in Germany". W Niemczech otwarto nową elektrownię węglową

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2020 18:15
W sobotę ruszyła nowa elektrownia węglowa Datteln 4 w Nadrenii Północnej-Westfalii. Elektrownia została otwarta pomimo negatywnej opinii rządowej komisji ekspertów oraz planu odejścia RFN od energetyki węglowej do 2038 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wizytówka Dolnego Śląska". KGHM z nagrodą Firma Roku 2020 na Forum w Karpaczu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 21:37
KGHM Polska Miedź została Firmą Roku 2020. Nagrodę przyznano we wtorek podczas Gali XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Program morskiej energetyki wiatrowej. Debata podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 14:47
W pierwszej fazie budowy polskiego programu morskiej energetyki wiatrowej (offshore) chcemy osiągnąć między 20 a 30 proc. tzw. local content, czyli udziału polskich przedsiębiorców w łańcuchu dostaw dla tego sektora – zadeklarowała prezes PGE Baltica Monika Morawiecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niemcy trują na potęgę, a będą truć jeszcze bardziej. Zatrważające dane

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 09:24
Niemieckie emisje z produkcji energii elektrycznej wzrosły w pierwszej połowie 2021 roku o jedną czwartą, czyli 21 mln ton. Emisje z elektrowni gazowych wzrosły o 15 proc., z elektrowni węglowych o 36 proc., a z elektrowni na węgiel kamienny o 44 proc. Czy Niemcy już zostali największym trucicielem Europy?
rozwiń zwiń