X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Spowiadał, uzdrawiał i pocieszał ludzi". Dziś wspomnienie świętego ojca Pio z Pietrelciny

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 14:05
Kościół katolicki wspomina dziś świętego ojca Pio z Pietrelciny - kapucyna, stygmatyka i mistyka. Kapłan zmarł 53 lata temu w klasztorze w San Giovanni Rotondo w Apulii we Włoszech, gdzie posługiwał.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Agencja Forum

Kapucyn ojciec Gabriel Bartoszewski poznał ojca Pio, jest też autorem publikacji na jego temat. To przykład cichego, pokornego i gorliwego kapłana z wieloma charyzmatami - zaznacza. "Cieszył się darami duchowymi rozeznania w człowieku, którego spotykał, jego myśli, duchowości, postępowania, ale nie czynił tego nigdy ze względów interesownych czy spektakularnych. W tym ukazywała się jego świętość" - zaznacza. 

Ojciec Pio spowiadał, uzdrawiał i pocieszał ludzi. W młodości pisał listy, z których dziś możemy wiele wynieść - dodaje ojciec Bartoszewski. "Pisał głębokie i interesujące listy do swoich córek duchow

free watykan shut 1200.png
"Niezrozumiała, a nawet złośliwa". Tekieli o decyzji papieża Franciszka nt. mszy w rycie tradycyjnym


Posłuchaj
00:26 11308804_2.mp3 Ojciec Gabriel Bartoszewski: ojciec Pio spowiadał, uzdrawiał i pocieszał ludzi (IAR)

Dar stygmatów

Później władze kościelne zakazały mu pisania listów. Licznym restrykcjom był jednak posłuszny do końca. Jak przypomina ojciec Bartoszewski, ojciec Pio został obdarzony darem stygmatów, które ukazały się na dłoniach, stopach i boku. Mimo prób, przez lata lekarze nie potrafili zatamować krwawienia, ani znaleźć naukowych przyczyn ich powstania. "Ostatnie dni jego życia też przebiegały w postawie uległości i cierpienia fizycznego i duchowego. Jego stygmaty były elementem spełnienia misji, którą wypełnił" - dodaje ojciec Gabriel.

Ojciec Pio zmarł 23 września 1968 roku o godz. 2:30, wtedy też znikły jego stygmaty. 20 marca 1983 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny, który został zakończony 21 stycznia 1990 roku. 2 maja 1999 roku papież Jan Paweł Il ogłosił go błogosławionym, a następnie 16 czerwca 2002 roku włączył Ojca Pio w poczet świętych.

koz

Czytaj także

Rzecznik Episkopatu: dyspensa od uczestnictwa w Eucharystii nie jest zakazem pójścia na mszę św.

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2020 06:02
Skorzystanie z dyspensy jest przywilejem, a nie obowiązkiem. Żadna transmisja mszy św. przez internet, radio czy telewizję, nie zastąpi realnego w niej uczestnictwa - zaznaczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.
rozwiń zwiń