X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Znieważenie wizerunku Matki Boskiej podczas manifestacji LGBT. Jest akt oskarżenia

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 06:58
Ruszył proces oskarżonego o naruszenie uczuć religijnych poprzez znieważenie obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe akt oskarżenia przeciwko jednemu z uczestników manifestacji LGBT w Gdańsku w 2019 r.
Zdj ilustracyjne
Zdj ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Alexander Kirch

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Jak informuje Instytut Ordo Iuris, mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

manifestacja LGBT
Autor bloga "Gej przeciwko światu": jako homoseksualista, nie chcę być włączany w ten zbitek LGBT

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną PiS Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena czynów z 2019 r. jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej.  W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

Czytaj także:

- Brak stanowczej reakcji na akty nienawiści wobec osób wierzących, przekłada się na przekonanie wśród potencjalnych naśladowców, że chrześcijanie są grupą, którą można bezkarnie atakować. Ma to realne przełożenie na to, co obserwujemy w ostatnim czasie, mianowicie eskalację agresji wobec osób wierzących – podkreśliła adwokat Magdalena Majkowska z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

1200_Frej_EN.png
Matka Boska z błyskawicą Strajku Kobiet. Zdecydowana reakcja Akcji Katolickiej

Jak przypomina Ordo Iuris, w Polsce zdarzały się ataki fizyczne na duchownych i miejsca kultu, łącznie ze śmiertelnym pobiciem proboszcza z Wielkiej Woli-Paradyża. Kilka miesięcy temu doszło do podpalenia kościoła w Lublinie, w którym modliła się starsza kobieta. W ostatnią środę miał natomiast miejsce brutalny atak skutkujący złamaniem szczęki księdza ze Szczecina w parafii św. Józefa na Pomorzanach. Do sytuacji doszło, gdy kapłan próbował powstrzymać wandala profanującego świątynię.

pg,OrdoIuris

Czytaj także

Wyrok ws. znieważenia Matki Bożej. Prof. Polak: może otwierać furtkę dalszym profanacjom

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2021 18:11
- Wyrok ws. znieważenia Matki Boskiej wskazuje na to, że działania mające charakter profanacji, są zdaniem sądu dopuszczalne. To jest najgorszy wydźwięk tego, co się stało - powiedział o wyroku uniewinniającym trzy osoby naklejające wizerunek Matki Boskiej z tęczową aureolą w różnego rodzaju miejscach prof. Wojciech Polak, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprawa Matki Bożej z tęczową aureolą. Wiadomo, kiedy sąd podejmie decyzję

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 12:02
Sąd wyznaczył termin posiedzenia, na którym ma zdecydować, czy umorzy sprawę młodego mieszkańca Warszawy, który w 2019 r. podczas Marszu Równości w Częstochowie niósł wizerunek Matki Bożej z tęczową aureolą. Prokuratura oskarżyła go o obrazę uczuć religijnych.
rozwiń zwiń