X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie. KO złożyła wniosek o odrzucenie propozycji w pierwszym czytaniu

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 14:01
Podczas piątkowego pierwszego czytania projektu zmian w ustawach podatkowych związanych z programem "Polski Ład". Koalicja Obywatelska złożyła wniosek o odrzucenie propozycji w pierwszym czytaniu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: kitzcorner/Shutterstock

W Sejmie w piątek odbyło się pierwsze czytanie projektu zmian w ustawach podatkowych związanych z programem "Polski Ład".

forum mróz 1200.jpg
Krzysztof Mróz: od dłuższego czasu trwa próba zakłamywania Polskiego Ładu

- Do najważniejszych zmian, wprowadzanych przez projekt zmian w ustawach podatkowych, należy podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł, podniesienie progu podatkowego do 120 tys. zł, zmiany w ryczałcie. W efekcie zmian podatku nie będą płacić zarabiający płacę minimalną, o połowę spadnie liczba osób płacących podatek według drugiej stawki podatkowej. Z obniżki skorzysta 18 mln Polaków, a w efekcie zmian w kieszeniach Polaków zostanie 16,5 mld zł – powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski, prezentując projekt.

Dodał, że proponowane zmiany są korzystne dla przedsiębiorców, którzy skorzystają z tych 16,5 mld zł, bo wrócą one do gospodarki. Mówił także o zmianach podatkowych dla firm, których celem jest przyciągnięcie inwestycji do Polski. Stwierdził bowiem, że wskutek pandemii wiele firm globalnych decyduje się na przeniesienie produkcji do naszego regionu, aby być bliżej konsumentów w Europie Zachodniej.

- Żadne z państw naszego regionu nie czeka biernie na inwestycje (...). Mamy szanse wygrać ten wyścig, bo efektem zmian w podatkach będzie zachęta do postawienia na Polskę i do rozwoju małych i średnich firm – dodał Sarnowski.

inwestycje free1200.jpg
Sejmowe komisje odrzuciły pomysł zwiększenia udziału samorządów w podatkach PIT

"Fundamentalna ustawa"

Zdaniem Henryka Kowalczyka, który prezentował stanowisko Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości do projektu, zaprezentowany projekt jest "fundamentalny".

- To fundamentalna ustawa, która wprowadza zmiany rewolucyjne, z ogromnymi korzyściami dla podatników. Kwota wolna 30 tys. zł – wiele lat temu nikt o takiej kwocie nie marzył. To system, który wspomaga wszystkich podatników, zwłaszcza tych, którzy zarabiają najmniej. Kolejna zmiana – ogromny skok progu podatkowego do 120 tys. zł. Traktujemy w sposób uprzywilejowany także tych, co uzyskują średnie dochody – dodał Henryk Kowalczyk.

Wniosek o odrzucenie projektu

Izabela Leszczyna, która prezentowała stanowisko Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej, zapowiedziała w imieniu klubu złożenie wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

- PiS nie chce debatować nad Polskim Ładem, bo zaraz się okaże, że to nie obniżka, tylko podwyżka, i że nie sukces, ale porażka. Najważniejszym elementem tej zmiany to zniesienie ulgi na składkę zdrowotną, co zabiera ludziom 80 mld zł. Ale nie dają tego na służbę zdrowia, bo do NFZ popłynie 7 mld zł. A więc zabiorą jednym, oddadzą innym. Z tych 16 mld zł, co mówicie, że dajecie, to 12 mld zł zabieracie tym ludziom, bo zabieracie samorządom, które zaoferowałyby tym ludziom usługi publiczne – powiedziała posłanka.

Brak poparcia

Brak poparcia dla projektu w obecnym kształcie zapowiedział poseł Dariusz Wieczorek, który prezentował stanowisko Klubu Parlamentarnego Lewicy.

- Projekt, który szumnie nazywa się elementem Polskiego Ładu, jest projektem, nakładającym nowe obciążenia na Polaków, przedsiębiorców, nas wszystkich. To jest rzeczywiście Frankenstein – ustawa pozszywana z różnych pomysłów, rozwiązań itd. W takim kształcie, w jakim przedstawiacie ten projekt obecnie, nikt tego projektu nie poprze – powiedział poseł Lewicy.

Czytaj także:

Brak poparcia projektu w obecnym kształcie zadeklarował także Krzysztof Paszyk podczas prezentacji stanowiska Klubu Parlamentarnego Koalicji Polskiej.

- Polska znalazła się w gronie 10 najbardziej nieprzyjaznych biznesowi rezydencji podatkowych. Po wczytaniu się w projekt ustawy mam wrażenie, że jeszcze w przyszłym roku awansujemy w tym rankingu. Państwo lansujecie mit pazernego przedsiębiorcy-milionera, opływającego w bogactwa, którego teraz trzeba skubać, aby jak najwięcej mu zabrać. A to mit i nieprawda, który trzeba obalać, polski przedsiębiorca to nie milioner, ale ciężko pracujący człowiek, goniący od pierwszego do pierwszego, który nie może liczyć na państwo – stwierdził poseł Krzysztof Paszyk.

Artur Bartoszewicz PR24 Free prtscrn-1200.jpg
"Zmiany są czytelne dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej". Bartoszewicz o reformie w podatkach

Stanowiska Konfederacji, Polski 2050, Porozumienia i Polskich Spraw

Krzysztof Bosak w imieniu Koła Poselskiego Konfederacja zapowiedział złożenie poprawki, która przywróci możliwość odliczenia zapłaconej składki zdrowotnej od podatku.

Paulina Henning-Kloska z Koła Polska 2050 stwierdziła, że podniesienie kwoty wolnej i progu podatkowego powinno nastąpić już dawno, ale rekompensowanie tego działania poprzez likwidację możliwości odpisywania składki zdrowotnej nazwała oszustem.

Czytaj także:

Jarosław Gowin w imieniu koła Porozumienia nazwał "Polski Ład" wielkim uderzeniem w klasę średnią, dodał też, że "w warstwie podatkowej jest to socjalistyczne oszustwo".

Zbigniew Giżyński z koła Polskie Sprawy stwierdził, że zmiany podatkowe są rewolucyjne, co nie jest dobre, bo "rewolucja nie jest dobra, bo przynosi wiele zmian w szybkim czasie, do których trudno się będzie przygotować" np. firmom rodzinnym.

Zysk dla emerytów i pracowników

Wiceminister finansów Jarosław Sarnowski, odpowiadając na pytania posłów, przedstawił statystyki związane ze zmianami podatkowymi. Powiedział, że na zmianach zyska 90 proc. emerytów, a więc 8,1 mln osób. Dodał, że emeryci pobierający świadczenie do 11 tys. zł miesięcznie nie stracą na tych zmianach, a do 200 zł miesięcznie zapłaci 6 proc. emerytów, zaś więcej niż 200 zł miesięcznie – zapłaci 0,3 proc. emerytów, którzy uzyskują dochód w wysokości ponad 13,2 tys. zł.

Z wyliczeń zaprezentowanych przez Jarosława Sarnowskiego wynika, że na zmianach skorzysta 67 proc. pracowników, czyli 8,2 mln osób, 20 proc. na zmianach nie straci, zaś więcej niż 200 zł miesięcznie dopłacić będzie musiało 2,6 proc. pracowników. Wiceminister dodał także, że zmiany będą korzystne dla 40 proc. działalności gospodarczych.

bf

Czytaj także

"Emocje i spory są w polityce potrzebne". Grzegorz Napieralski o reformie systemu podatkowego

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 21:45
- Gdyby nie było emocji, gdyby nie było sporu politycznego, to Polska by się nie rozwijała. Zmiany na lata przekształcą funkcjonowanie naszego państwa. Nim te ustawy przejdą przez pierwsze czytanie w komisjach, jestem ostrożny - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Napieralski (poseł niezrzeszony). Odniósł się w ten sposób do zmian w systemie podatkowym związanych z Polskim Ładem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Sarnowski: zrobiliśmy duży krok w stronę realizacji Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 21:55
- Wygrali wszyscy, to ogromna obniżka podatków, to 16,5 mld złotych, które pozostaną w kieszeniach podatników, to środki, które realnie będą w portfelach polskich emerytów i pracowników mniej zarabiających - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Sarnowski, wiceminister finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sachajko: rolnicy powinni zyskiwać także na przetwórstwie żywności

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021 21:55
- Dotychczasowa polityka wspólna Unii Europejskiej sprowadziła polskich rolników do producentów produktów podstawowych, a wartość dodana jest dokładana gdzie indziej - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Sachajko (Kukiz’15).
rozwiń zwiń