X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Działania polityczne, bez umocowania w traktatach". Fogiel o rezolucji PE ws. Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 22:22
Rezolucja PE dotycząca Polski to kolejny przykład czysto politycznych działań, które nie mają żadnego umocowania w traktatach. PE ma wyraźny przechył polityczny w jedną stronę, rządy konserwatywne nie są tam specjalnie mile widziane - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Radosław Fogiel
Radosław FogielFoto: PAP/Radek Pietruszka

Parlament Europejski przyjął w czwartkowym głosowaniu rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce". Przeciwko głosowali eurodeputowani PiS, za - przedstawiciele PO, SLD i Wiosny.

shutterstock polska unia europejska free polska ue free 1200.jpg
Kosiński: trzeba wyciągać cięższe działa w relacjach z Unią w momencie, gdy jesteśmy przez nią atakowani

Rezolucja zawiera m.in. krytykę uchwalonego przez Sejm RP projektu tzw. ustawy medialnej, który jest określany w dokumencie PE jako "próba uciszenia krytycznych treści i bezpośredni atak na pluralizm mediów". PE oczekuje również, że premier Mateusz Morawiecki wycofa złożony w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o zbadanie konstytucyjności niektórych części traktatów UE.

Czytaj również:

"Czysto polityczne działania"

Radosław Fogiel, pytany w radiu RMF FM o tę rezolucję, ocenił, że "to kolejny przykład czysto politycznych działań, które nie mają żadnego umocowania w traktatach". - Parlament Europejski ma bardzo wyraźny przechył polityczny w jedną stronę, rządy konserwatywne nie są tam specjalnie mile widziane - powiedział polityk.

Pytany, czy premier Mateusz Morawiecki wycofa swój wniosek do Trybunału Konstytucyjnego odparł, że "nie ma takich planów". - To jest przykład wychodzenia przez instytucje unijną, jaką jest Parlament Europejski, daleko poza zakres swoich kompetencji. PE de facto chciałby ograniczyć konstytucyjne prawo premiera Rzeczypospolitej do kierowania wniosków do TK, to się w głowie nie mieści - stwierdził Fogiel.

Jak zaznaczył, wielokrotnie były sytuacje, w których sądy krajowe uznawały, że konstytucja dane kraju jest najwyższym prawem, wyższym niż traktaty unijne.

Opozycja "sufluje narrację polexitową"

Fogiel mówił również w kontekście sporu ws. praworządności, że Komisja Europejska została poinformowana "o planach legislacyjnych rządu kontynuowania reformy sądownictwa w ramach, którego Izba Dyscyplinarna w takiej formie prawdopodobnie przestanie istnieć". Dodał, że PiS stoi na stanowisku, że sędziowie nie mogą stać ponad prawem.

Fogiel mówił też, że to politycy opozycyjni "próbują suflować narrację polexitową" i dokonują "różnego rodzaju wrzutek politycznych" w ten sposób. Wskazał, że wypowiedź m.in. wicemarszałka Sejmu, szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego cytowana jest tylko w jednej części, a pomijana jest ta, gdzie Terlecki wskazuje, że Polska chce być i będzie w UE.

jmo

Czytaj także

"Urzędnicy unijni celowo łamią praworządność". Patryk Jaki o rezolucji PE ws. praw osób LGBTIQ

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 14:39
- Przyjęta we wtorek przez PE rezolucja ws. praw osób LGBTIQ, to kolejne, bezczelne łamanie prawa, traktatów i dobrego obyczaju. Rezolucja ingeruje w sprawy dotyczące m.in. prawa rodzinnego, które są wyłączną kompetencją państw członkowskich - powiedział europoseł PiS Patryk Jaki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Suski o swojej wypowiedzi na temat UE: w stosunku do Polski też używa się ostrych słów i nieprawdziwych oskarżeń

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 11:29
- Chcemy być w Unii Europejskiej, ale na partnerskich zasadach. Próbuje się nas traktować gorzej, choć na to nie zasłużyliśmy - powiedział poseł PiS Marek Suski. Jak mówił, "to my byliśmy pod okupacją", a "ci, którzy byli okupantami, dziś nas pouczają, jak mamy żyć".
rozwiń zwiń