X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Przygotowaliśmy ramy porozumienia". Minister zdrowia po spotkaniu zespołu trójstronnego

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 16:39
- Prace zespołu trójstronnego będą zmierzały do dalszego zwiększenia minimalnych wskaźników wynagrodzeń w służbie zdrowia - zapowiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski po posiedzeniu Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia. Poinformował, że w spotkaniu nie wzięli udziału protestujący medycy.
Posiedzenie zespołu trójstronnego ds. ochrony zdrowia
Posiedzenie zespołu trójstronnego ds. ochrony zdrowiaFoto: Twitter.com/@MZ_GOV_PL

W czwartek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie obradował Trójstronny Zespół do Spraw Ochrony Zdrowia.

protest medykow pap 1200.jpg
Andrusiewicz do protestujących medyków: udział w posiedzeniu zespołu trójstronnego potwierdzi chęć dialogu

Niedzielski na konferencji prasowej po tym spotkaniu podkreślił, że do protestujących zostały skierowane zaproszenia do rozmów, ale spotkały się one z "czterokrotnym odrzuceniem różnych form zaproszeń". Dlatego podziękował członkom strony społecznej uczestniczącym w pracach zespołu trójstronnego, którzy spotykają się z przedstawicielem resortu zdrowia w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

- To miejsce jest właściwym miejscem do rozwiązywania problemów przy rozmowie i dyskusji, a nie w formie protestu, eskalacji politycznej i różnych roszczeń - powiedział.

Posłuchaj
00:33 11297849_1.mp3 Adam Niedzielski: chcemy wyodrębnić zawód ratownika medycznego (IAR)

Podczas spotkania przygotowano podstawy porozumienia

Minister ocenił, że czwartkowe spotkanie w ramach zespołu trójstronnego było "bardzo dobre". - Przygotowaliśmy ramy porozumienia, które będziemy przygotowywali. Chcemy pracować na bazie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu i pracować dwukierunkowo: chcemy pracować nad tym, jaka jest struktura tabeli, która opisuje minimalne wynagrodzenia pod kątem zawodów, które będą tam wyodrębnione. Chcemy też wyodrębnić zawód ratownika medycznego [...], ale też przyjrzeć się jak pogrupować zawody tak, żeby była przejrzystość systemu płacowego, a z drugiej strony, żeby wykazać szacunek i podkreślenie wagi dla poszczególnych zawodów w systemie opieki zdrowotnej - powiedział Niedzielski.

Zapowiedział też, że prace te będą zmierzały do "dalszego zwiększenia minimalnych wskaźników wynagrodzeń". Przypomniał, że od 1 lipca zwiększono już te wskaźniki, z korzyścią dla około 250 tys. osób zatrudnionych w służbie zdrowia. - Cały czas do NFZ napływają kolejne wnioski, a my te wnioski realizujemy i - co więcej - jest to system finansowania, który ma zagwarantowane środki na ten rok i na kolejne lata w planie finansowym NFZ - zapewnił.

Posłuchaj
00:18 11297849_2.mp3 Adam Niedzielski: chcemy zwiększyć minimalne wskaźniki wynagrodzeń (IAR)

Będzie wzrost wynagrodzeń

Stwierdził, że ustawa z 1 lipca "jest pierwszym krokiem". - Teraz chcemy w ramach porozumienia wykonać drugi krok, czyli dokonać dystrybucji, podziału wzrostu nakładów na wynagrodzenia i świadczenia. Chcemy, żeby strona społeczna wspólnie z nami podjęła decyzje, w jakim stopniu podzielimy te rosnące nakłady - wyjaśnił Niedzielski.

- Potem będą kolejne dyskusje, w których będziemy patrzyli, jak dalece te plany były realizowane, a z drugiej strony (będziemy patrzyli - red.) czy jest potencjał zwiększania tych środków, bo nowe rozwiązania, które dotyczą Polskiego Ładu, mówią o tym, że będziemy mieli dodatkowe 7 mld zł w planie finansowym NFZ w przyszłym roku z tytułu nowych rozwiązań składkowych - dodał.

Nikt z komitetu nie pojawił się na spotkaniu

kraska 1200.jpg
"Rozmowy to jedyna metoda, żebyśmy doszli do porozumienia". Wiceminister zdrowia o proteście medyków

W czwartek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że mimo zaproszeń kierowanych do komitetu protestacyjnego, na spotkaniu nie pojawili się jego przedstawiciele. W spotkaniu - według Andrusiewicza - uczestniczyli: reprezentanci sektora ochrony zdrowia, strona społeczna NSZZ "Solidarność", OPZZ i strona pracodawców Pracodawcy RP i Federacja Szpitali Polskich oraz Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Rzecznik resortu dodał, że minister zdrowia na bieżąco rozmawia z premierem m.in. w sprawach postulatów, które są dyktowane przez komitet protestacyjny. W czwartkowym posiedzeniu mieli wziąć udział przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia. Nikt z komitetu jednak nie pojawił się na spotkaniu.

W czwartek przed południem Komitet Protestacyjno-Strajkowy Ochrony Zdrowia oświadczył, że nie weźmie udziału w spotkaniu z ministrem Niedzielskim w ramach Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia; to zespół "dwustronny" - oświadczono. MZ deklarowało, że w przypadku braku możliwości osobistego uczestnictwa w posiedzeniu, będzie możliwość udziału online.

ng

Czytaj także

Piotr Bromber nowym wiceministrem zdrowia. Zajmie się reformą systemu kształcenia i dialogiem z pracownikami służby zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 15:55
Minister Adam Niedzielski ogłosił, że nowym wiceministrem zdrowia został Piotr Bromber. W pracy skupi się na dialogu społecznym z pracownikami służby zdrowia oraz rozwojem i kształceniem kadr medycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Udział premiera w spotkaniach ws. protestu medyków. Minister zdrowia wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 14:59
- Premier Mateusz Morawiecki na razie nie będzie uczestniczył w żadnych spotkaniach ws. protestu medyków. Jestem ministrem konstytucyjnym, który ma w zakresie odpowiedzialności zajmowanie się tym - mówił we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Medycy zapraszają premiera do "Białego miasteczka". "Walczymy o godność naszą i przyszłych pokoleń"

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 19:08
Panie ministrze, panie premierze zapraszamy do "Białego miasteczka" – przekazali we wtorek przedstawiciele protestujących medyków. Zadeklarowali również, że zostaną w miasteczku, dopóki ochrona zdrowia nie zostanie uznana za sprawę priorytetową.
rozwiń zwiń