X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Nie widzę tu prawie wcale obcych ludzi". Mieszkańcy podlaskiej wsi o stanie wyjątkowym

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 12:22
- Odkąd wprowadzono stan wyjątkowy nie widzimy tu żadnych uchodźców - mówią mieszkańcy wiosek z powiatu sokólskiego oddalonych o kilka kilometrów od strefy stanu wyjątkowego.
Zdj. Ilustracyjne
Zdj. IlustracyjneFoto: Michal Kosc, Forum
straż graniczna granica free 1200.jpg
"Mamy fazę podnoszenia napięcia i testowania NATO". Budzisz o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Malutkie wioski oddalone są zaledwie kilka kilometrów od strefy stanu wyjątkowego. Ich mieszkańcy nadal żyją w spokojnym trybie przemijających pór roku i związanych z tym prac polowych. Coś się jednak zmieniło.

- Odkąd wprowadzili ten stan wyjątkowy to nie widzę tu prawie wcale obcych ludzi. I dobrze, bo my tu żyjemy po swojemu, wszyscy się znamy, no zaufanie mamy do siebie - mówi mężczyzna zwożący ziemniaki z pola w okolicy Nowego Dworu (objętego stanem wyjątkowym). - Bywało, że jak rano wyjeżdżałem na pole, to widziałem tych uchodźców. Przemykali tam pod lasem - dodaje, pokazując ręką na koniec pola. - A teraz jest spokój - puentuje.

Wtórują mu mieszkańcy okolicznych wiosek. - Ja tam żadnego osobiście nie spotkałam, ale strach był, że może do domu wejdą, albo coś. Dlatego nawet furtkę zamykałam - mówi kobieta wieszająca pranie. - A teraz jestem spokojniejsza i nawet wieczorem na plotki pójdę do sąsiadek, a tak to się trochę bałam - dodaje z uśmiechem.

Czytaj także:

- Teraz to tu wojska dużo. No i dobrze, niech pilnują przynajmniej spokój jest - wtóruje jej sołtys. Nie chcą podawać imion, ani podawać, z której wsi pochodzą. - Pani kochana, tu my się wszyscy znamy, będą się potem śmiać, że sławna jestem i wywiadu udzielałam - mówi spotkana na drodze kobieta.

We wszystkich wypowiedziach przeplata się stwierdzenie, że odkąd kilka kilometrów od ich domów jest strefa stanu wyjątkowego czują się spokojniejsi. - Niech każdy siedzi w swoim kraju, a jak coś mu się w nim nie podoba to niech legalnie przejdzie granicę, a nie się czai i ukrywa i straszy wszystkich - podsumowuje sołtys.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 2,7 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią. - Wszystkie próby zostały udaremnione - przekazała ppor. Anna Michalska. We wtorek funkcjonariusze Straży Granicznej odnotowali 230 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymano 4 osoby za pomoc w organizowaniu nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej. - Byli to obywatel Belgii narodowości tureckiej, obywatel Turcji z niemiecką kartą pobytu, obywatel Włoch oraz obywatel Polski, mieszkaniec województwa mazowieckiego - doprecyzowała rzecznik.

Od 2 września w przygranicznym pasie granicznym z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.


PAP/ jb

Czytaj także

Błaszczak o problemie migracji: nie ulegamy poprawności politycznej, która krępuje Europę, odnieśliśmy zwycięstwo

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 08:09
- Kiedy PiS objęło rządy w 2015 r., wtedy kryzys migracyjny był faktem i nasze podejście dotyczące uszczelniania granic nie spotykało się z pozytywnym przyjęciem na zachodzie Europy, ale zwyciężyło. Przekonaliśmy państwa UE, że trzeba chronić granice - podkreślił w Programie 1 Polskiego Radia minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład, zmiany w 500+, rekompensaty za stan wyjątkowy. Dziś zbiera się Sejm

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 04:56
Posłowie zajmą się między innymi rządowymi projektami z Polskiego Ładu. To między innymi projekt ustawy o wsparciu jednostek samorządu terytorialnego, który zawiera mechanizm wsparcia dla tych jednostek. Początek nowego, 37. posiedzenia o godz. 16, rano dokończenie prac z poprzedniego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldemar Andzel: presja imigracyjna to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Białoruś i Rosję

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 09:08
- W mojej ocenie presja imigracyjna na Polskę i graniczące z Białorusią Państwa Bałtyckie, to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Białoruś i Rosję - powiedział PAP po posiedzeniu sejmowej komisji ds. służb specjalnych jej przewodniczący Waldemar Andzel z PiS.
rozwiń zwiń