X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Polski Ład, zmiany w 500+, rekompensaty za stan wyjątkowy. Dziś zbiera się Sejm

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 04:56
Posłowie zajmą się między innymi rządowymi projektami z Polskiego Ładu. To między innymi projekt ustawy o wsparciu jednostek samorządu terytorialnego, który zawiera mechanizm wsparcia dla tych jednostek. Początek nowego, 37. posiedzenia o godz. 16, rano dokończenie prac z poprzedniego.
Posłowie na sali obrad Sejmu
Posłowie na sali obrad SejmuFoto: twitter.com/@KancelariaSejmu

Miałby się on opierać na dwóch filarach: doraźnym i docelowym. Rozwiązania doraźne polegałyby na przekazaniu jeszcze w tym roku dodatkowej subwencji w wysokości ośmiu miliardów złotych dla jednostek samorządu. Kwota byłaby dzielona w odniesieniu do relacji PIT-u planowanych przez jednostki samorządu terytorialnego na rok 2022.

shutterstock_ministerstwo finansów 1200.jpg
Podatkowy pakiet Polskiego Ładu po konsultacjach. Kluczowe zmiany na korzyść podatników

Rozwiązania docelowe zakładałyby przewidywane udziały w podatkach PIT i CIT, które byłyby przekazywane w 12 równych miesięcznych ratach.

Wypłata 500+

W porządku obrad jest też rządowy projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Chodzi w nim o zmianę organu realizującego wypłatę świadczenia 500 plus. Ma być ono wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a nie jak dotychczas przez samorządy. Wnioski będą mogły być składane wyłącznie elektronicznie, a wypłata środków będzie odbywać się jedynie w formie bezgotówkowej.

Posłuchaj
00:55 spec sejm.mp3 Zaczyna się 37. posiedzenie Sejmu. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)

Obecnie wnioski o świadczenie 500 plus składa się w różnych formach, między innymi w papierowej, a wypłata świadczenia może następować w formie przekazu pocztowego, wypłaty gotówkowej lub przekazu bankowego.

marlena maląg 1200 free tt.jpg
Marlena Maląg: w ciągu 8 lat trwania koalicji PO-PSL rządzących nie stać było na podjęcie polityki prorodzinnej

Ochrona granic

Posłowie będą też kontynuować prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ma on służyć przeciwdziałaniu nadużywania instytucji ochrony międzynarodowej przez cudzoziemców oraz usprawnieniu prowadzonych przez straż graniczną postępowań w sprawie nielegalnego przekroczenia granicy zewnętrznej Unii Europejskiej.

Rekompensaty za stan wyjątkowy

Odbędzie się też drugie czytanie pilnego rządowego projektu ustawy o rekompensacie dla podmiotów świadczących usługi albo prowadzących działalność gospodarczą w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego w 2021 roku.

msg E-l1pWdXIAQJBjC 1200.jpg
Przewodniczący komisji ds. służb specjalnych: presja imigracyjna to element wojny hybrydowej

Rekompensatę będą mogli otrzymać przedsiębiorcy oraz rolnicy świadczący usługi hotelarskie, przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie gastronomii oraz piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni. Będą oni mogli ubiegać się o odszkodowanie w wysokości 65 procent średniego przychodu z ostatnich trzech miesięcy.

Handel w niedziele

Na czwartek zaplanowano drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Wniosła go grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, by uszczelnić przepisy, bo - jak uzasadniają - wielu prowadzących placówki handlowe omijało zakaz handlu w niedziele powołując się na posiadanie statusu placówki pocztowej.

Posłowie zajmą się też wnioskiem PSL-u o wyrażenie wotum nieufności ministrowi rolnictwa Grzegorzowi Pudzie.

zakupy_shutter_1200_Drazen Zigic.jpg
Zakaz handlu w niedziele. Sejmowa komisja za bardziej restrykcyjnymi zapisami

W piątek ma być rozpatrzony między innymi rządowy projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym, a także projekt ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym oraz o spłatach tego kredytu dokonywanych w związku z powiększeniem gospodarstwa domowego.

Dokończenie posiedzenia

W środę rano (9.00) rozpocznie się ostatni dzień posiedzenia Sejmu, które rozpoczęło się 11 sierpnia. Posłowie wysłuchają informacji prezesa Najwyższej Izby Kontroli o wyborach prezydenckich, które miały odbyć się 10 maja 2020 roku, informacji ministra zdrowia w sprawie organizacji Narodowego Programu Szczepień oraz informacji premiera na temat ostatecznego brzmienia Krajowego Planu Odbudowy.

Czytaj także

Ranking zaufania do polityków. Na podium prezydent, premier i lider ugrupowania

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 16:04
- Prezydentowi Andrzejowi Dudzie ufa 44 proc. badanych, liderowi Polski 2050 Szymonowi Hołowni - 41 proc., a premierowi Mateuszowi Morawieckiemu 38 proc. - wynika z sierpniowego sondażu CBOS dot. zaufania do polityków.
rozwiń zwiń