X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zakaz handlu w niedziele. Sejmowa komisja za bardziej restrykcyjnymi zapisami

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 05:22
Sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny poparła projekt uszczelnienia ustawy o zakazie handlu w niedziele. Zmianę przepisów zaproponowała grupa posłów PiS. Ich zdaniem wielu prowadzących działalność handlową omijało zakaz, podając się za placówkę pocztową.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Drazen Zigic

Poseł wnioskodawca Janusz Śniadek powiedział, że obecnie około 20 procent sklepów wielkopowierzchniowych lub sieci stosuje ten "wybieg".

Posłuchaj
00:22 komiska śniadek.mp3 Janusz Śniadek o obchodzeniu przepisów o zakazie handlu w niedziele (IAR)

 

praca pracownicy 1200.jpg
W drugim kwartale niemal 30 proc. więcej nowych miejsc pracy niż w pierwszym. Rynek wraca z "covidowej podróży"

Zdaniem posła Koalicji Obywatelskiej Michała Krawczyka, ustawa, która obowiązuje od trzech lat jest dziurawa i źle napisana, natomiast istnieje społeczne zapotrzebowanie na zakupy w niedziele.

Alfred Bujara z "Solidarności" powiedział, że pracownicy handlu nie wyobrażają sobie, żeby musieli wrócić do handlu w niedziele. To samo samo stanowisko zajął Robert Winnicki z Konfederacji. Powiedział, że ludzie przez wiele lat nie wiedzieli jak będzie wyglądał ich grafik, a teraz cieszą się, że mogą zaplanować co będą robić w niedzielę za trzy miesiące.

Posłuchaj
00:23 komisja bujara.mp3 Alfred Bujara o złym traktowaniu pracowników handlu (IAR)

 

Przeważająca działalność

Zgodnie z projektem nowelizacji z wyłączenia spod zakazu handlu będą mogły korzystać tylko tylko typowe placówki pocztowe, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych w rozumieniu Prawa pocztowego, a nie wszystkie placówki pocztowe.

prof . Elżbieta Mączyńska1200.jpg
Prof. Mączyńska: pracujący w niedzielę powinni dostawać wyższą stawkę

Nowelizacja określa też krąg osób, które mogą nieodpłatnie pomagać w sklepie przedsiębiorcy korzystającemu z wyłączeń i prowadzącemu handel osobiście i na własny rachunek. Jest to najbliższa rodzina.

Ewidencja przychodu

Posłowie PiS chcą też by sklepy korzystające z wyłączeń prowadziły ewidencję miesięcznego przychodu podlegających wyłączeniu spod zakazu handlu, oraz przychodu z pozostałej działalności. Ma to umożliwić kontrolę inspektorom pracy.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara od tysiąca do 100 tysięcy złotych.

fc

Czytaj także

Zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę. Śniadek: powstały patologie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 16:03
- Przed najbliższym posiedzeniem do Sejmu trafi projekt zaostrzający ograniczenie handlu w niedzielę - powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową poseł PiS Janusz Śniadek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Parodia i kpina z polskiego prawa". Alfred Bujara o sklepach, które zamieniają się w placówki pocztowe

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 13:19
- Nie chcemy, żeby sieci, sklepy, które udają placówki pocztowe, zatrudniały pracowników w niedziele. Bo inaczej jest to parodia i kpina z polskiego prawa - powiedział w Polskim Radiu 24 Alfred Bujara z Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność".
rozwiń zwiń