X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Jerzy Gryglewicz o proteście medyków: jestem przekonany, że do porozumienia dojdzie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 12:47
- Jeśli przeanalizujemy postulaty prostujących i program reform, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia w Krajowym Planie Odbudowy, to nie widzimy większych różnic - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia, Uczelnia Łazarskiego
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok podczas protestu pracowników ochrony zdrowia. Warszawa, 11.09.2021
Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok podczas protestu pracowników ochrony zdrowia. Warszawa, 11.09.2021Foto: PAP/Tomasz Gzell

W sobotę przez ulice Warszawy przeszła manifestacja przedstawicieli ochrony zdrowia, którzy oczekują spełnienia przedstawionych w piątek postulatów.

1200_pielęgniarka_shutterstock.jpg
Tomasz Zieliński o proteście medyków: rząd jest gotów do rozmów

Postulaty protestujących obejmują natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów. 

Dr Jerzy Gryglewicz komentował protest personelu medycznego. - Wcześniej czy potniej będzie musiało dojść do dialogu (...) jestem przekonany, że zakończy się on porozumieniem - ocenił.

- Minister zdrowia zapowiada wzrost wynagrodzeń, wzrost dostępności świadczeń i liczby personelu medycznego. Problem dotyczy tylko kluczowych elementów, czasu dojścia do tych założeń i nakładów, które powinny być przeznaczone na ochronę zdrowia - stwierdził ekspert.

Jak dodał gość audycji, powstały duże dysproporcje pomiędzy wynagrodzeniami lekarzy pracujących w ramach walki z COVID-19 a medyków pracujących w innych szpitalach. - Dobrą pozycję negocjacyjną lekarzom i pielęgniarkom daje także sytuacja braków kadrowych, bardzo ciężko jest zastąpić lekarzy, którzy rezygnują z pracy, co chwilę mamy informację o zamykaniu oddziałów. Problem kadrowy, który będzie się zresztą nasilał, jest w moje ocenie bardziej poważny niż problem finansowy w służbie zdrowia - podkreślał dr Jerzy Gryglewicz.

Posłuchaj
23:13 PR24_mp3 2021_09_13-11-33-28GRYG.mp3 Dr Jerzy Gryglewicz o protestach pracowników medycznych (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
 
Czytaj więcej:

Według resortu zdrowia łączny koszt postulatów to w tym roku 26,05 mld zł, a w przyszłym - 104,7 mld zł. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprosił na wtorek protestujących medyków do rozmów w oparciu o konkretne szacunki kosztów zw. ze złożonymi postulatami.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Gość: dr Jerzy Gryglewicz

Data emisji: 13.09.2021

Godzina emisji: 11:33

PR24/ka

Czytaj także

Protest medyków. Niedzielski: spełnienie postulatów oznaczałoby zwiększenie nakładów na zdrowie o 100 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 16:40
- Nie jestem w stanie zaakceptować takiego podejścia, które nie jest ukierunkowane na rozwiązywanie problemów - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Podał, że spełnienie postulatów zawodów medycznych oznaczałoby zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia o 100 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uznali iż to ostatni dzwonek, by zawalczyć o podwyżki". Dr Machalica o proteście pracowników medycznych

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 19:10
- Pracownicy medyczni to nie jedyna grupa zawodowa, która obecnie domaga się podwyżek - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Machalica z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Gościem audycji był też publicysta Miłosz Lodowski.
rozwiń zwiń