"Maryi zawierzał sprawy Kościoła i Polski". Ksiądz Józef Maj o duchowości Prymasa Tysiąclecia

2021-09-12, 04:31

"Maryi zawierzał sprawy Kościoła i Polski". Ksiądz Józef Maj o duchowości Prymasa Tysiąclecia
Kardynał Stefan Wyszyński. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

- Prymas Tysiąclecia był człowiekiem ogromnie zintegrowanym, oddanym Maryi, której zawierzał sprawy Kościoła i Polski - mówi o kardynale Stefanie Wyszyńskim jego bliski współpracownik ksiądz Józef Maj.

Dziś w południe w Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się uroczystość beatyfikacyjna Prymasa Tysiąclecia i Matki Elżbiety Róży Czackiej.

Powiązany Artykuł

Wyszyński-1200x660.jpg
Prymas Stefan Wyszyński- zobacz serwis specjalny

Ksiądz Józef Maj od czasów studenckich, poprzez seminarium i kapłaństwo współpracował z kardynałem Wyszyńskim. Pięć lat, był w grupie kapłanów, tak zwanych łączników, którzy przekazywali ważne informacje pomiędzy episkopatem Polski, a innymi episkopatami w Europie.

Posłuchaj

Ksiądz Józef Maj o duchowości kardynała Stefana Wyszyńskiego (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

 

Jak mówi Polskiemu Radiu ksiądz Józef Maj w Prymasie uderzało go, to, że był człowiekiem ogromnie zintegrowanym: "Wola, rozum, uczucie w jego osobie były tak zintegrowane, taką całą całością, że był jak skała". Kapłan dodaje, że pomimo trudności, prześladowań, krytyki także ze strony duchowieństwa, zachowywał pogodę ducha i bardzo duży spokój.

Czytaj także:

Ksiądz Józef Maj podkreśla, że swoją świętość kardynał Wyszyński realizował bardzo świadomie. - Szedł na drogę świętości przez zdecydowaną decyzję, że będzie chciał realizować swoje życie w sposób godny i wierny racji stanu, bez względu na trudności jakie na tej drodze się pojawia, pośród ferworu życia - mówił ksiądz Maj.

Jak dodaje, święci byli przyjaciółmi życia Kardynała, który ważne działania dla Polski i Kościoła zawierzał polskim świętym. Przypomina, że we wspomnienie świętego Stanisława Biskupa Męczennika, 8 maja, powstał list "Non Possumus", z kolei tekst Jasnogórskich Ślubów Narodu pisał 16 maja - we wspomnienie świętego Andrzeja Boboli.
Jak mówi ksiądz Józef Maj najgłębszy związek Prymas miał z Maryją, co było to krytykowane przez władze państwowe, przez modernizujące zakony, środowiska laikatu, władze PRL. - Mówili, że to jest sprawa strategii duszpasterskiej, to znaczy, że jest czymś zewnętrznym, komuniści twierdzili wręcz, że używa maryjności do strategii politycznej, a to jest nieprawda, maryjność była czymś istotnym w jego życiu - podkreśla duszpasterz.

Powiązany Artykuł

kard_wyszynski_1200x660.jpg
"Kardynał Stefan Wyszyński. W służbie Kościoła i Ojczyzny". Premiera albumu

Duchowny zaznacza, że dla Prymasa, który w wieku 20 lat przeżył wojnę bolszewicką Maryja była Najświętszą Dziewicą Zwycięską i Jej powierzał wszystkie sprawy i się nie zawiódł. Kardynał Wyszyński mówił o tym podczas spotkania dla duszpasterzy akademickich w lutym 1981 roku - podkreśla ksiądz Maj. W obecności kapłanów, jak przytacza kapłan, Prymas powiedział wówczas: "Ja wiedziałem, że zwycięstwo przyjdzie, ja wiedziałem, że zwycięstwo przyjdzie przez Maryję, ale, że przyjdzie za mojego życia, że moje oczy będą oglądać to, to już jest Jej sprawa".

Kardynał Stefan Wyszyński stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1948-1981. Nazywany Prymasem Tysiąclecia, był wybitnym mężem stanu, obrońcą praw człowieka, a także Kościoła i narodu. Jest uważany za jednego z największych Polaków XX wieku. Zmarł w 1981 roku, w wieku 79 lat. Proces beatyfikacyjny kardynała Wyszyńskiego trwał 30 lat. Rozpoczął się w maju 1989 roku, osiem lat po śmierci kardynała. Zakończył jesienią 2019.

Beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej będzie relacjonowana w portalu PolskieRadio24.pl. oraz na kanale YouTube Archidiecezji Warszawskiej. Dostępna będzie także transmisja uroczystej mszy beatyfikacyjnej, która rozpocznie się o 12.00.Portal Polskiego Radia i Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotowały specjalny materiał przedstawiający postać Prymasa Tysiąclecia zawierający między innymi: rozmowy, zdjęcia oraz wywiady.

dn

Polecane

Wróć do strony głównej