X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

41. rocznica porozumienia katowickiego. Premier: bez tych wydarzeń trudno byłoby sobie wyobrazić niepodległą Polskę

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 14:40
"Mija 41 lat od wydarzeń, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić niepodległą Polskę, które na zawsze odmieniły los ojczyzny i całego świata" - podkreślił premier Mateusz Morawieckie w liście do uczestników obchodów 41. rocznicy podpisania porozumienia katowickiego i powstania NSZZ "Solidarność".
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Foto: Twitter/@PremierRP

"Mija 41 lat od powstania »Solidarności«, 41 lat od wydarzeń, bez których trudno byłoby sobie wyobrazić istnienie niepodległej Polski, 41 lat od momentu, który na zawsze odmienił los naszej ojczyzny, ale i całego świata" - podkreślił szef rządu w liście, który odczytała podczas uroczystości w Dąbrowie Górniczej poseł do PE Jadwiga Wiśniewska (PiS).

pap_19810326_099_Kwiatowice S.jpg
Porozumienia katowickie. Ostatni krok do niezależnych związków zawodowych

"Trudno szukać narodu, który ucierpiał tyle, ile naród polski"

Według premiera "w historii XX wieku trudno szukać narodu, który ucierpiał tyle, ile naród polski".

"Po 123 latach zaborów, upragnioną niepodległością cieszyliśmy się zaledwie 20 lat, potem znowu upadliśmy pod ciosami dwóch zbrodniczych reżimów. Na polskiej ziemi swoje potworne oblicze ujawniły niemiecki nazizm i radziecki komunizm. Po II wojnie światowej złowrogi cieni komunizmu miał zawisnąć nad naszą ojczyzną na blisko 50 lat" - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

Premier zwrócił uwagę, iż "zdrowy rozsądek podpowiadałby, że »Sierpień 1980 roku« nie miał prawa się wydarzyć, że naród ciemiężony przez tyle lat, nie ma prawa się podnieść".

"A jednak stało się, bo choć ludzi można zakuć w kajdany, to nie można im wyrwać z serca pragnienia wolności" - podkreślił.

"Solidarność była prawdziwym objawieniem"

Mateusz Morawiecki zauważył, że "»Solidarność« była dla całego świata prawdziwym objawieniem".

"Obnażyła pierwsze i największe kłamstwo komunizmu, komuniści nigdy nie reprezentowali ludu. To nie sierp i młot, ale pięść i karabin były jego prawdziwymi symbolami" - dodał.

bg_top.jpg
Sierpień 80 - zobacz serwis specjalny

Szef rządu zwrócił uwagę, że "strach przed sowieckim imperium rozlał się przez całe lata na cały świat", a "wyzwania komunizmowi nie potrafiły rzucić największe potęgi".

"Ale zrobili to Polacy, ludzie »Solidarności« udowodnili, że nie ma takiej siły, która jest zdolna złamać polskiego ducha" - napisał premier, a jego słowa nagrodzono oklaskami.

Fenomen Solidarności

"Fenomen »Solidarności« nie polega jednak tylko na tym, że była ruchem antykomunistycznym" - zauważył szef rządu.

"»Solidarność« była wszystkim, była przede wszystkim eksplozją twórczej mocy, projektem pomyślenia świata na nowo, autentyczną rewolucją godności" - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:

Jak dodał, Solidarność chciała "nie tylko obalić tyranię komunizmu, ale zbudować całkowicie nowy ład, Polskę, w której sprawiedliwość, szacunek dla człowieka i jego pracy będą rzeczywistymi wartościami".

Porozumienie katowickie

"Dlatego dziś wracając myślami do »Sierpnia '80 roku« nie patrzymy na przeszłość, która zakrzepła w kamieniu. Dlatego dziś, 41 lat od podpisania Porozumienia Katowickiego, tego czwartego z sierpniowych porozumień między władzami PRL a robotnikami, jesteśmy jej winni zdecydowanie więcej, niż pamięć. Jesteśmy zobowiązani do wierności jej przesłaniu" - oświadczył.

"Chylimy czoła przed bohaterami »Solidarności«, oddajemy hołd tym, którzy za wierność ideałom zapłacili najwyższą cenę" - napisał premier. "A wyraz naszego największego szacunku i wdzięczności może i musi być tylko jeden - ciągle zmierzać w kierunku, który na horyzoncie oświetla gwiazda »Solidarności«" - dodał.

bf

Czytaj także

Pierwszy zjazd NSZZ "Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 05:48
- Zjazd ten był właściwie takim świętem "Solidarności". Uczestniczyło w nim około 900 delegatów, którzy reprezentowali dziewięć i pół miliona członków związku – mówił historyk prof. Andrzej Paczkowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpłochowski: bez porozumienia jastrzębskiego nie byłoby Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 15:09
- Bez Jana Pawła II i jego pielgrzymki do Polski w 1979 r. nie wybuchłyby strajki. Natomiast bez strajków na południu Polski nie byłoby Solidarności  - mówił w Polskim Radiu 24 działacz opozycji w PRL Andrzej Rozpłochowski. 41. rocznicą porozumienia jastrzębskiego skomentowali również Jan Rulewski i Andrzej Michałowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Razem w imię wolności". Szefowie MSZ Polski i Litwy otworzą wystawę o drodze obu krajów do wolności

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 03:53
"Polska i Litwa - razem w imię wolności" - to tytuł wystawy, którą o 11.00 czasu polskiego otworzą w Wilnie uroczyście szefowie dyplomacji Polski i Litwy, Zbigniew Rau i Gabrielius Landsbergis. Ekspozycja poświęcona jest ruchom wolnościowym obu państw.
rozwiń zwiń