X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Mieszanka wybuchowa". Szef BBN o kryzysie migracyjnym i ćwiczeniach Zapad-2021

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 10:42
- Decyzje ws. ewentualnego przedłużenia stanu wyjątkowego zależą od rozwoju sytuacji - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch. Doprecyzował, że będzie to zależeć od tego, jak będzie wyglądać sytuacja po 16 września, kiedy zakończy się aktywna faza ćwiczeń wojskowych Zapad.
Zapad 2021
Zapad 2021Foto: PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY HANDOUT
shutterstock rosyjski czołg free rosyjska armia free 1200.jpg
"Musimy być gotowi nawet na przypadkowe sytuacje". Europosłowie o manewrach Zapad-2021

W Rosji i na Białorusi rozpoczynają się w piątek ćwiczenia wojskowe Zapad-2021 z udziałem 200 tysięcy żołnierzy. Prócz wojskowych z Rosji i Białorusi na ćwiczenia przybędą kontyngenty z Armenii, Indii, Kazachstanu, Kirgistanu, Mongolii, Serbii, Sri Lanki i Tadżykistanu. Aktywna faza manewrów potrwa do 16 września.

Jak powiedział Paweł Soloch w Poranku Rozgłośni Katolickich Siódma-Dziewiąta, ci, którzy starają się pomniejszyć zagrożenie, jakie niosą ćwiczenia mówią, że są one organizowane cyklicznie, tymczasem ich skala jest największa od 1991 r. Wyjaśnił, że chodzi o liczbę żołnierzy oraz instytucji i struktur administracji cywilnej zaangażowanych w manewry. Stwierdził, że "koincydencja ze sztucznie zaaranżowanym kryzysem imigracyjnym na polsko-białoruskiej granicy, jest mieszanką wybuchową".

Szef BBN zaznaczył, że część z tych ćwiczeń odbywa się w bezpośredniej bliskości naszych granic. - Wiemy, że scenariusz tych ćwiczeń zakłada jakieś napięcie na granicy, naruszenie granic, są warianty również z uwzględnieniem nielegalnego przekraczania granicy. Ćwiczenia nie są do końca transparentne. Zasady i umowy międzynarodowe mówią, że na ćwiczeniach powinni być obserwatorzy, wszystkie dane powinny być udostępnione. Jeśli połączymy to ze zmianą strategii bezpieczeństwa Rosji, z której wypadły zdania o tym, że Rosja jest gotowa na współpracę z NATO i UE, to tworzy klimat taki, że musimy być bardzo czujni, by nie doszło do jakiejś prowokacji - mówił Soloch. Dodał, że w ostatnim czasie odnotowano też naruszenie naszej przestrzeni powietrznej przez drony.

Stan wyjątkowy

Pytany, czy wszystko wróci do normy po 30 dniach obowiązywania stanu wyjątkowego, Soloch odparł, że jest to zależne od rozwoju sytuacji.

- Zobaczymy, jak zakończy się faza aktywna ćwiczeń Zapad - ona ma się zakończyć po 16 września - jak będzie wtedy wyglądała ogólna sytuacja - oświadczył. Po tym terminie, jak wynika z jego wypowiedzi, podejmowane będą decyzje, czy stan wyjątkowy będzie przedłużony.

Czytaj także:

- Podejmujemy też działania na arenie międzynarodowej w celu wywierania nacisków, tutaj była mowa o Iraku, by kraje, z których pochodzą migranci, powstrzymywały ich wyjazd, blokowali loty - przekazał szef BBN.

Stan wyjątkowy w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje od 2 września.


PAP/ jb

Czytaj także

Największe takie ćwiczenia od lat? Na poligonach Rosji i Białorusi rozpoczęły się manewry Zapad

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 09:08
W Rosji i na Białorusi rozpoczęły się manewry Zapad-2021. Przez tydzień na 9 poligonach rosyjskich i 5 białoruskich ma ćwiczyć w sumie 200 tysięcy żołnierzy. Niektórzy eksperci mówią, że są to największe manewry od czasu rozpadu Związku Radzieckiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na poligonach Rosji i Białorusi rozpoczęły się manewry Zapad

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 09:27
W Rosji i na Białorusi rozpoczęły się manewry Zapad-2021. Przez tydzień na 9 poligonach rosyjskich i 5 białoruskich ma ćwiczyć w sumie 200 tysięcy żołnierzy. Niektórzy eksperci mówią, że są to największe manewry od czasu rozpadu Związku Radzieckiego.
rozwiń zwiń