X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Forma nieuprawnionego nacisku". Spychalski o działaniach KE ws. reformy sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 12:08
- Cały czas podkreślamy, że kwestie wymiaru sprawiedliwości są sprawami wewnętrznymi kraju członkowskiego UE, tutaj KE - według nas - wychodzi poza traktaty - powiedział rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Zapewnił jednak, że w ramach współpracy i wspólnej odpowiedzialności za UE Polska jest gotowa do współpracy "w duchu rozmowy, dialogu".
Błażej Spychalski
Błażej SpychalskiFoto: Krzysztof Sitkowski/KPRP

KE poinformowała, że zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za niewykonanie jego postanowienia z 14 lipca. Poinformowała także, że rozpoczęła wobec naszego kraju procedurę naruszenia prawa UE za niepodjęcie niezbędnych środków w celu pełnego wykonania wyroku TSUE z 15 lipca. 14 lipca TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. 15 lipca wydał wyrok o niezgodności przepisów dotyczących systemu dyscyplinarnego sędziów w Polsce z prawem unijnym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
pap kanthak ozdoba 1200.jpg
Posłowie Solidarnej Polski: KE uzurpuje sobie prawa do organizacji wymiaru sprawiedliwości w Polsce

Na antenie Radia Plus rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy ocenił, że informacje z KE są zaskakujące, a Polska nadal czeka na oficjalne informacje w tej sprawie. - Cały czas podkreślamy, że kwestie wymiaru sprawiedliwości są sprawami wewnętrznymi kraju członkowskiego UE, tutaj KE - według nas - wychodzi poza traktaty - oświadczył Błażej Spychalski.

Jednocześnie zadeklarował, że "w ramach współpracy, wspólnego ponoszenia odpowiedzialności za to, co się dzieje w UE, jesteśmy gotowi do współpracy, do wspólnego wypracowywania rozwiązań". Zastrzegł, że "to wszystko musi odbywać się w duchu rozmowy, dialogu". Według rzecznika z całą pewnością Polska będzie korzystać "ze wszystkich praw, które jej przysługują".

"Nacisk, a nie dialog"

Błażej Spychalski podkreślił ponadto, że w sierpniu polski rząd przedstawił KE rozwiązanie całej sprawy. Jak dodał, w liście przesłanym do Brukseli rząd wskazał, jakie rozwiązania w zakresie Izby Dyscyplinarnej SN, ale i "w szerszym kontekście wymiaru sprawiedliwości", zostaną przedstawione polskiemu parlamentowi.

Zdaniem rzecznika prezydenta, "sytuacja, w której polski rząd wysyła w połowie sierpnia (do KE) stanowisko polskiego państwa w kwestii podnoszonej przez TSUE", a "KE po trzech tygodniach podejmuje - na razie medialne - decyzje o tym, by wystąpić o kary", "to nie jest forma dialogu, tylko forma nacisku i to nacisku nieuprawnionego".

Czytaj także:

Pytany, czy prezydent weźmie udział w tworzeniu nowego prawa, Spychalski odparł, że "ośrodek prezydencki współpracuje z rządem w tej sprawie od wielu miesięcy". Jak się wyraził, również "cały ten proces przed TSUE" trwa od wielu miesięcy.

Jego zdaniem teraz właśnie można było się spodziewać, że nadszedł "moment, kiedy można rozmawiać, dialogować; kiedy KE będzie ewentualnie mogła wnosić do rządu o wyjaśnienie jakichś niuansów czy kwestii, które są dla niej niezrozumiałe". Dlatego - w jego ocenie - przekazana we wtorek decyzja jest KE "w pewnym sensie zaskakująca".

"System dyscyplinowana sędziów musi istnieć"

Pytany, czy zapowiedziane zmiany w Izbie Dyscyplinarnej SN to - w opinii prezydenta - kapitulacja, Błażej Spychalski ocenił, że "system dyscyplinarny, jeśli chodzi o sądownictwo, musi istnieć".

- To jest nasze stanowisko i tu jesteśmy gotowi do rozmów co do szczegółów, co do poszczególnych rozwiązań, natomiast odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów musi funkcjonować - zaznaczył.

Jego zdaniem było wiele "sytuacji absolutnie nieodpowiedzialnego zachowania sędziów, ale też pokazywania, że sędziowie są poza jakąkolwiek odpowiedzialnością za własne czyny". - Jeśli ta Izba miałaby zmienić swoja formułę, jesteśmy gotowi do rozmowy, ale to, że odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów musi istnieć, nie ulega żadnej wątpliwości - oświadczył.

ms

Czytaj także

Paweł Mucha: TSUE sam wskazywał, że organizacja sądownictwa to sprawa państw członkowskich

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 09:05
Rzeczpospolita Polska nie delegowała żadnych kompetencji dotyczących organizacji wymiaru sprawiedliwości i w tym zakresie pozostajemy absolutnie na gruncie porządku konstytucyjnego i porządku krajowego - mówił w Programie 1 Polskiego Radia doradca prezydenta Paweł Mucha.
rozwiń zwiń