X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Ideą solidarności kierujemy się jak busolą". Prezydent przypomina "Posłanie do ludzi pracy"

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 08:38
"Idea wspólnoty losu i solidarności przekraczającej granice leży u podstaw współpracy w regionie w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Inicjatywy Trójmorza" - pisze prezydent Andrzej Duda w tekście, który ukaże się we wrześniu w światowych mediach z okazji 40. rocznicy ogłoszenia "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej".
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej DudaFoto: Igor Smirnow / KPRP / prezydent.pl

I Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" uchwalił 8 września 1981 roku odezwę wzywającą robotników z krajów tzw. bloku wschodniego do walki o swoje prawa. "Istotę »Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej« stanowiła idea wspólnoty losu i solidarności przekraczającej granice" - napisał prezydent Andrzej Duda. 

pap Karol Nawrocki 1200 (1).jpg
41. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Prezes IPN: wszyscy służmy wolnej, demokratycznej Polsce

"Tak jak 40 lat temu, tak i dzisiaj kierujemy się tą ideą jak busolą. To ona jest u podstaw naszej bliskiej współpracy w regionie - w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Bukareszteńskiej Dziewiątki stanowiącej płaszczyznę militarnego współdziałania państw wschodniej flanki NATO i w ramach Inicjatywy Trójmorza, skupiającej kraje obszaru między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym" - odnotował prezydent.

Czytaj także: 

Jego zdaniem, historyczne zwycięstwo polskiej Solidarności oraz ogłoszonego 40 lat temu "Posłania..." to wyjątek od sformułowanej przez Machiavellego zasady, że "wszyscy uzbrojeni prorocy zwyciężają, a bezbronni padają". "Cały świat patrzył z podziwem, jak pierwszy na obszarze od Łaby do Władywostoku niezależny ruch związkowy, ruch wolności i nadziei, swobodnie obraduje, kierując się standardami demokracji i parlamentaryzmu" - podkreśla prezydent.

"Potrzebny jest rozwój zrównoważony"

Przełomem było także to, że "proponowane przez Solidarność przemiany miały w sobie wielkiego ducha nowoczesności", co "dostrzegamy wyraźnie z dzisiejszej perspektywy, zwłaszcza po doświadczeniach globalnego kryzysu ekonomicznego i przeżywanej obecnie pandemii" - zauważa.

Andrzej Duda Solidarność free 1200.jpg
40. rocznica rejestracji NSZZ Rolników. Prezydent: dzięki temu ruch Solidarności stał się pełny

"Widzimy, że cele społeczne i ekonomiczne powinny być ze sobą zharmonizowane, że potrzebny jest rozwój zrównoważony, który nie absolutyzuje krótkotrwałych zysków. Rozumiemy też, jak istotna jest spójność społeczna i sprawiedliwe uczestnictwo w owocach wzrostu gospodarczego. Pojmujemy wagę obywatelskiej aktywności i reprezentacji krajowego, a także europejskiego, demosu dla stabilnego funkcjonowania instytucji i podejmowania trafnych decyzji o znaczeniu strategicznym" - podkreśla Andrzej Duda.

"Opowiadamy Polskę światu" w światowych mediach

Tekst ukazał się w tygodniku „Wszystko Co Najważniejsze”, a od 17 września będzie publikowany w różnych światowych mediach w ramach projektu "Opowiadamy Polskę Światu", realizowanego przez Instytut Nowych Mediów (INM) wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej, ministerstwem spraw zagranicznych i PAP.

Każda edycja realizowanego już od dwóch lat projektu "Opowiadamy Polskę światu" to coraz więcej krajów i tytułów prasowych, ostatnio było to 77 portali i dzienników z ponad 40 krajów - powiedział prezes INM, inicjator i organizator projektu Eryk Mistewicz. - Co ważne, nie są to wykupywane powierzchnie reklamowe, ale współpraca międzyredakcyjna, najczęściej polegająca na wymianie tekstów pomiędzy zagranicznymi dziennikami i tygodnikami a polskim miesięcznikiem opinii "Wszystko Co Najważniejsze" - zaznaczył.

mbl

Czytaj także

Andrzej Duda: Trójmorze to najbardziej dynamicznie rozwijająca się część UE

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 11:38
"Trójmorze to najbardziej dynamicznie rozwijająca się część UE, w której mieszka 120 mln obywateli. Głęboko wierzę, że nasza współpraca w ramach 3SI przyniesie dobre owoce naszym społeczeństwom, państwom, a także całej UE" - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wspaniały triumf wolności i solidarności". Prezydent w rocznicę porozumień sierpniowych

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 10:39
- Wydarzenia sierpnia 1980 r. to jeden z przełomowych momentów w historii naszej Ojczyzny. Niech wolnościowy, braterski, na wskroś polski duch tamtych pamiętnych wydarzeń towarzyszy nam na co dzień. Szczególnie w chwilach, gdy razem decydujemy o losie Rzeczypospolitej - napisał prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Stworzyli nową rzeczywistość". Andrzej Duda oddał hołd robotnikom Sierpnia 1980 r.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 12:00
- Wielki strajk lata 1980 roku zmienił Polskę, mam ten zaszczyt, że mogę dziś oddać hołd robotnikom Sierpnia 1980 r., którzy tutaj w Hucie Warszawa, ale i w całej Polsce zażądali praw dla ludzi pracy, elementarnej realizacji zobowiązań międzynarodowych - mówił we wtorek prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń