X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Hołd wobec milionów polskich ofiar II wojny światowej". Piotr Gliński o odbudowie Pałacu Saskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 19:43
- Naszym obowiązkiem, także współczesnym, jest kształtować polską suwerenność i bronić jej - mówił na Forum Ekonomicznym w Karpaczu wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.
Piotr Gliński podczas panelu Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brhla - korzyści dla Polski
Piotr Gliński podczas panelu "Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla - korzyści dla Polski" Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Wicepremier Gliński podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu wziął udział w panelu "Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla - korzyści dla Polski".

PIC_2-101 warszawa kapitulacja 1939 ii wojna 1200.jpg
Kasprzyk: niepodległa Polska nigdy nie zrzekła się odszkodowań i reparacji wojennych od Niemców

Piotr Gliński podkreślił, że są cztery powody, dla których to przedsięwzięcie powinno być zrealizowane. - Pierwszy powód to kwestia polskiej suwerenności, drugi to kwestia polskiej tożsamości, trzeci to kwestie architektoniczno-urbanistyczne i czwarty to taki powód obywatelski - mówił.

Podkreślił, że powinniśmy dokończyć odbudowę Warszawy poprzez symboliczną rekonstrukcję Pałacu Saskiego, który celowo został zniszczony przez Niemców. Wskazywał, że Pałac Saski symbolizował polską tożsamość, która kształtowała się przez tysiąc lat.

Podczas wystąpienia Gliński stwierdził też, że polska tożsamość jest współcześnie zagrożona przez kryzys kultury globalnej. - To są bardzo poważne wyzwania i dlatego odwołanie się do naszej tożsamości kulturowej i politycznej jest szalenie istotne także poprzez ten akt odbudowy - mówił.

Posłuchaj
00:23 11282874_1.mp3 Wicepremier P. Gliński o odbudowie Pałacu Saskiego (IAR) 

Budynek dla obywateli

Gliński zapowiedział też, że budynki, które mają zostać odbudowane, pełniłyby funkcję państwowo-obywatelską.

Jak mówił, mieściłyby się w nich instytucje użyteczności publicznej, kulturalne, historyczne, a także organizacje pozarządowe.

Czytaj także:

Gliński nawiązał też do Grobu Nieznanego Żołnierza. Jak mówił, obecnie istniejący fragment kolumnady będzie wyodrębniony z całej budowli. - To można w sposób techniczny, bez żadnych przeszkód zrealizować - zapewnił.

"Polska jest krajem zerwanych tradycji"

Z kolei wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz generalny konserwator zabytków Magdalena Gawin oświadczyła, że chciałaby, żeby Pałac Saski został zrekonstruowany z jednej prostej przyczyny. - Bo uważam, że miłość do miasta jest czymś ogromnie ważnym, i chciałabym, żeby symbolem Warszawy nie był tylko Pałac Kultury i Nauki, ale żeby był nim odbudowany Pałac Saski.

- Nie ma cienia ryzyka, że Grób Nieznanego Żołnierza podczas rekonstrukcji Pałacu Saskiego ucierpi. Polska jest krajem zerwanych tradycji, potrzebujemy ciągłości - dodała Gawin.

Warszawa jest gotowa do rozmowy

wiad reparacje NAC 1200.jpg
Prof. Szewach Weiss: za zburzenie kraju Polsce należą się od Niemców reparacje

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski wskazywał podczas panelu, że podczas odbudowy Pałacu Saskiego należy zadbać też o zieleń na rekonstruowanym terenie. Dodał, że skomplikowany jest stan własnościowy, i że miasto "jest gotowe do rozmów, aby pogodzić interesy mieszkańców, miasta i ratusza".

- Pamiętajmy, że to jest projekt, który będzie wymagał cierpliwości od nas wszystkich - powiedział Olszewski. - Będziemy musieli się zmierzyć z wieloma trudnościami. Nas bardzo interesuje funkcja tego projektu i liczymy, że będzie to budynek otwarty.

Wyraził też nadzieję, że uda się zbudować obiekt symbol, który będzie prawdopodobnie bardzo silnym akcentem urbanistycznym i który przywróci życie na placu Piłsudskiego. - To nie jest plac, który jest często odwiedzany, to plac, po którym hula wiatr - zauważył.

Czytaj także:

Olszewski powiedział też, że liczy na utrzymanie atmosfery dobrej współpracy wokół tego projektu. - Mam nadzieję, że nie będzie osią sporu politycznego, przynajmniej nie między ratuszem a stroną rządową.

Senator PiS Stanisław Karczewski, prowadzący panel, wskazał, że pałac ma być miejscem otwartym dla mieszkańców i turystów. - Chcemy, poza tymi użytecznościami, aby sama budowa była ponadpartyjna, i będziemy teraz rozmawiać tylko i wyłącznie merytorycznie.

Zbudowany w drugiej połowie XVII wieku, Pałac Saski był jednym z symboli przedwojennej Warszawy. Po upadku Powstania Warszawskiego niemieckie wojska zdecydowały się go wyburzyć, tak jak stojący obok Pałac Brühla. Jedyną pozostałością po obiekcie jest fragment kolumnady nad Grobem Nieznanego Żołnierza.

ng

Czytaj także

Krzysztof Kamil Baczyński upamiętniony na muralu w Warszawie. Gliński: przypominamy go Polsce

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 10:40
Z okazji 100. rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński oraz dyrektor NCK Rafał Wiśniewski odsłonili w piątek w Warszawie mural poświęcony poecie. - Wpisujemy tym muralem Baczyńskiego w Warszawę, przypominamy go Polsce - powiedział Gliński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Józef Kasprzyk o wydarzeniach 1920 r.: ocaliliśmy tożsamość Europy

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 12:15
- W  dzisiejszym dniu każdy powinien odczuwać dumę z tego, że jest Polakiem. To, co stało się 101 lat temu na przedpolach Warszawy, dokończone operacji niemeńskiej jest przykładem na to, jak Polacy oddziaływali na losy Europy i świata - mówił w Polskim radiu 24 Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Wiesław Wysocki: Bitwa Warszawska nie zakończyła wojny z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 11:05
- Bitwa Warszawska właściwie nie skończyła wojny z bolszewikami, Rosjanie przygotowali kolejne działania ofensywne, ale zostali rozbici w wielkiej  batalii niemeńskiej, z punktu widzenia wojskowego ważniejszej od Bitwy Warszawskiej - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wiesław Wysocki, historyk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
rozwiń zwiń