X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie żyje Adam Baumann. Aktor Teatru Śląskiego miał 73 lata

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 19:55
Jak poinformował Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, zmarł Adam Baumann. W marcu skończył 73 lata. Miał w dorobku ponad 130 ról teatralnych, znany był także ogólnopolskiej publiczności z ról filmowych. "To jeden z tych ludzi, którzy pozostawiają po sobie ogromną pustkę, której nie sposób zapełnić…" - napisali przyjaciele z teatru na wieść o jego śmierci.
Adam Baumann
Adam BaumannFoto: Facebook.com/Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego

Adam Baumann był aktorem Teatru Śląskiego od ponad 40 lat, ze sceną związany był od ponad 50 lat. Rozpoczął pracę w sezonie 1967/68 w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu. W 1974 r. związał się z Teatrem im. Jaracza w Olsztynie, skąd po trzech sezonach przeniósł się do Katowic.

jan janga-tomaszewski 1200.jpg
Zmarł Jan Janga-Tomaszewski. Aktor zmagał się z ciężką chorobą

Kolejne sezony w Teatrze Śląskim w Katowicach przyniosły doceniane kreacje, m.in. Wielkiego Księcia w "Nocy listopadowej" i Caramanchela w "Zielonym Gilu" - za te role otrzymał w 1982 r. swoją pierwszą Złotą Maskę.

Grał między innymi Sajetana Tempe w "Szewcach", Salieriego w "Amadeuszu" czy Szambelana w "Iwonie, księżniczce Burgunda". 

W ostatnim czasie śląska publiczność mogła oglądać go m.in. w "Skazanym na bluesa", gdzie grał rolę ojca Ryszarda Riedla; w spektaklach reżyserowanych przez Roberta Talarczyka: "Drach", "Himalaje", "Wujek 81. Czarna ballada" czy w Mickiewiczowskich "Dziadach".

Adam Baumann (L) jako Publiusz i Wiesław Kańtoch jako Tulliusz w przedstawieniu pt. "Marmur", Josifa Brodskiego Adam Baumann (L) jako Publiusz i Wiesław Kańtoch jako Tulliusz w przedstawieniu pt. "Marmur", Josifa Brodskiego (Stanisław Jakubowski/PAP)

Widzowie oklaskiwali ponadto jego wielką kreację w "Sklepach cynamonowych" reżyserowanych przez Ingmara Villqista. Aktor budził także teatralną radość w kultowej i granej od wielu lat sztuce "Mayday".

Posłuchaj
00:36 11282078_1.mp3 Nie żyje aktor Adam Bauman (IAR)

1200 jean paul belmondo pap.jpg
Nie żyje Jean-Paul Belmondo. Słynny francuski aktor miał 88 lat

Pod koniec września br. miał zagrać jedną z ról w premierowym przedstawieniu "Amator 2020" przygotowanym przez Teatr Śląski w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.

Baumann stworzył także filmowe role, w takich produkcjach jak "Grzeszny żywot Franciszka Buły", "Piłkarski poker", "Boisko bezdomnych", "Śmierć jak kromka chleba", "Wojaczek".

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Za artystyczne osiągnięcia otrzymał m.in. najważniejsze ogólnopolskie odznaczenia: Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Brązowy oraz Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Z okazji 50-lecia pracy artystycznej w 2020 r. otrzymał Nagrodę im. Leny Starke za całokształt twórczości. 

ng

Czytaj także

"Aktorem zostałem wskutek prowokacji". Żegnamy Krzysztofa Kowalewskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 05:45
Niewiele brakowało, by nie stał się jednym z najpopularniejszych polskich aktorów, odtwórcą słynnych ról w "Nie ma róży bez ognia" i "Brunecie wieczorową porą" oraz tytułowym bohaterem kultowej radiowej audycji "Kocham Pana, Panie Sułku". Na szczęście pewnego dnia ktoś tak zdenerwował młodego Krzysztofa Kowalewskiego, że ten postanowił: "będę aktorem!".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Seweryn kończy 75 lat. Aktorowi życzenia urodzinowe złożył prezydent Andrzej Duda

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2021 17:04
"Z okazji jubileuszu 75. rocznicy Pańskich urodzin proszę przyjąć najlepsze gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności. Składam wyrazy wielkiego uznania dla Pańskiego dorobku artystycznego" - napisał prezydent Andrzej Duda w liście okolicznościowym skierowanym do Andrzeja Seweryna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarł aktor teatralny, filmowy i radiowy Ryszard Bacciarelli. "Znakomity artysta, życzliwy kolega"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2021 20:35
Z żalem żegnamy Ryszarda Bacciarellego, aktora teatralnego, filmowego i radiowego, absolwenta warszawskiej PWST. Odszedł znakomity aktor, życzliwy, serdeczny Kolega stowarzyszony w ZASP-ie od niemal siedemdziesięciu lat - poinformowano w środę na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich.
rozwiń zwiń