X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Ferie zimowe w czasie pandemii. Minister edukacji zapowiada zmiany

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 11:40
- Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, na pewno wrócimy do tego, co było przed pandemią, czyli podziału ferii zimowych na województwa. Chcemy, aby trwały one 6 tygodni i aby był większy dostęp do baz wypoczynkowych - zapowiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: PAP/Jacek Szydłowski

W programie "Poranna rozmowa" radia RMF FM minister podkreślił, że - według przewidywań Ministerstwa Zdrowia - pomimo nadchodzącej czwartej fali nie ma w tym momencie zagrożenia przejściem na naukę zdalną. Dodał, że zdarzają się incydenty, kiedy dyrektor danej szkoły bądź sanepid zarządzą inaczej, ponieważ mają kompetencje, aby to zrobić w uzasadnionych przypadkach.

Podwyżki pensji nauczycieli

Przemysław Czarnek wspomniał też o podwyżkach wynagrodzeń dla nauczycieli i zapowiedział je na przyszły rok. Wyjaśnił, że wyższe wynagrodzenia wiążą się z reformą edukacji. Celem Ministerstwa jest kompleksowa reforma statusu nauczyciela. W maju tego roku minister edukacji i nauki przesłał do stron zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty (w skład którego wchodzą przedstawiciele: MEiN, związków zawodowych działających w oświacie i korporacji samorządowych) propozycje kierunkowe do rozmów na temat warunków pracy i wynagrodzeń nauczycieli.

1200 wycieczka szkolna free.jpg
Ruszył nabór wniosków do nowego programu MEiN "Poznaj Polskę". Resort przeznaczył na niego 15 milionów złotych

Podwyższenie pensum o dwie godziny

Zaproponował w nim m.in. podwyższenie pensum o dwie godziny, jednak nie wszystkim nauczycielom - propozycja nie obejmuje nauczycieli przedszkoli. Ich pensum ma pozostać na obecnym poziomie. Zaproponowano też ustalenie wymiaru zajęć dodatkowych poza pensum (np. zajęć rozwijających zainteresowania), "które obowiązkowo realizowaliby nauczyciele przedmiotów, które wymagają mniej czasu na przygotowanie się do zajęć lub sprawdzania prac pisemnych: nauczyciel wychowania fizycznego, nauczyciel plastyki i nauczyciel muzyki" na dwie godziny tygodniowo. Zaznaczono, że rozliczenie tych godzin mogłoby się odbywać w systemie rocznym, kwartalnym czy miesięcznym, a nie tygodniowym.

W części dokumentu dotyczącej wynagrodzeń nauczycieli zaproponowano m.in. uzależnienie wysokości wynagrodzenia zasadniczego od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w kraju, odejście od rozliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli, likwidację jednorazowego dodatku uzupełniającego, przejście do powszechnego sposobu naliczania wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i przesunięcie uwolnionych środków na podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

nt

Czytaj także

Akcja edukacyjna BohaterON w Twojej szkole. Sprawdź, do kiedy można zgłaszać się do programu

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 15:33
Przedszkola i szkoły mogą zgłaszać się do programu "BohaterON w Twojej szkole". Akcję edukacyjną poświęconą Powstaniu Warszawskiemu przygotowali organizatorzy ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię". Partnerem akcji jest Polskie Radio.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ada Kaczan o depresji wśród dzieci i młodzieży: warto rozmawiać, warto być czujnym

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 18:00
- Szkoła jest po to, żeby w relacji z nauczycielami czy kolegami być i uczyć się tego co jest wokół. W momencie odcięcia tej relacji pojawia się pytanie jak żyć, jak się uczyć - mówiła w Polskim Radiu 24 Ada Kaczan, psychoterapeutka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polisa ubezpieczeniowa dla uczniów – zobacz, czym się kierować przy jej wyborze

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 11:35
Początek roku szkolnego to czas wyboru polisy ubezpieczeniowej dla uczniów. Rodzice mogą zdecydować się na ofertę szkoły, lub poszukać jej na własną rękę. Czym się kierować przy jej wyborze – radzi w radiowej Jedynce Dorota Fall z Polskiej Izby Ubezpieczeń.
rozwiń zwiń