X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Prezydent podczas dożynek na Jasnej Górze przypomniał ważne słowa kardynała Wyszyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2021 12:10
"Glebę uprawia się nie tyle przez nawóz, ale przez miłość" - tym cytatem z kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął prezydent Andrzej Duda swoje wystąpienie podczas dorocznych dożynek na Jasnej Górze. Powiedział też, że jednym z najważniejszych zadań władz państwa jest troska o rolnictwo i rolników.
Błażej Spychalski, Andrzej Duda, Grzegorz Puda oraz Jan Krzysztof Ardanowski podczas ogólnopolskich uroczystości dożynkowych na Jasnej Górze
Błażej Spychalski, Andrzej Duda, Grzegorz Puda oraz Jan Krzysztof Ardanowski podczas ogólnopolskich uroczystości dożynkowych na Jasnej GórzeFoto: PAP/Waldemar Deska
Polona Dożynki 1200.jpg
Dożynki

Prezydent przypomniał, że za kilka dni mają się odbyć uroczystości beatyfikacyjne Prymasa Tysiąclecia, co jest "znakiem tego roku i związanych z nim rocznic".

"Jasnogórski prymas"

O kardynale Wyszyńskim mówił również generał paulinów, ojciec Jerzy Tomziński. - Był jasnogórskim prymasem, jako że, jak wielokrotnie powtarzał, Matka Najświętsza, ta z Jasnej Góry, była jego sercu szczególnie droga. Od samego początku, albowiem wizerunki Matki Boskiej Jasnogórskiej i Matki Boskiej Ostrobramskiej wisiały nad jego łóżkiem w rodzinnym domu. Kiedy zasypiał i kiedy się budził, patrzył na wizerunek tej ciemnej pani i tej jasnej. Dlatego wielokrotnie tutaj powracał.

Z Jasną Górą związane były święcenia biskupie Stefana Wyszyńskiego w 1946 roku, śluby jasnogórskie w 1956, podczas których - jak wyjaśnił prezydent - "fizycznie go nie było, bo był przez komunistów internowany". - To tutaj 10 lat później, w 1966 roku, była kulminacja obchodów tysiąclecia istnienia państwa polskiego, a przede wszystkim tysiąclecia chrztu Polski, a więc przystąpienia naszego narodu do wielkiej rodziny narodów chrześcijańskich - przypominał Andrzej Duda.

Czytaj również:

W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda podkreślił symboliczne znaczenie obecności przedstawicieli władz Polski na uroczystościach dożynkowych. Dodał, że jest to również zobowiązanie do tego, by dbać o polskie rolnictwo i polskie sprawy. - By trzymać cały czas rękę na tym, co często się nazywa ekonomicznym pulsem polskiej wsi, aby poprawiać warunki życia i gospodarowania na wsi - mówił prezydent Andrzej Duda.

Od rana na wałach i błoniach przy sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze gromadzą się rolnicy. - Chcemy podziękować za plony, za to, co uzyskaliśmy w tym roku - powiedziała jedna z uczestniczek. 

Posłuchaj
00:37 11278963_1.mp3 Rolnicy gromadzą się na Jasnej Górze, żeby podziękować za tegoroczne plony (IAR) 
dożynki pap arch 1200.jpg
Trwają Dożynki Jasnogórskie. Tradycyjne obchody z udziałem władz Polski

Dożynki Jasnogórskie zakończą się mszą świętą oraz błogosławieństwem wieńców dożynkowych. 

Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie odbywają się od niemal 40 lat, tradycyjnie w pierwszy weekend września. To doroczna pielgrzymka rolników, którzy udają się na Jasną Górę, aby podziękować Bogu za plony i prosić o łaski oraz urodzaj na kolejny rok.

Uroczystości rozpoczęły się w sobotę wieczorem mszą świętą i Apelem Jasnogórskim. Świętu dziękczynienia za plony towarzyszy 30. Krajowa Wystawa Rolnicza, w której uczestniczą wystawcy z całej Polski. Patronat honorowy nad wystawą objął prezydent Andrzej Duda.

nt

Czytaj także

Prezydent: polscy rolnicy zapewniają nam bezpieczeństwo żywnościowe

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2021 13:56
- Dzięki żywności wytwarzanej przez polskich rolników zdobywamy też kolejne rynki eksportowe - mówił prezydent Andrzej Duda w Zbylitowskiej Górze (woj. małopolskie) podczas Dożynek Gminy Tarnów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PiS: żadne inne ugrupowanie nie zrobiło tyle dla wsi i rolników

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 15:12
"PiS to jedyna partia, która troskę o wieś wyraża w czynach; żadne inne ugrupowanie nie uczyniło dla wsi ani nie ma takiego programu rolnego" - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście do uczestników dożynkowego święta w Bobolicach (woj. zachodniopomorskie).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nią chcemy się szczycić w zjednoczonej Europie". Sasin o znaczeniu Polski lokalnej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 17:23
- Polska lokalna zachowuje najwięcej polskości. Nią chcemy się szczycić w zjednoczonej Europie - powiedział wicepremier Jacek Sasin w Chełmie (Lubelskie).
rozwiń zwiń